Türkiye'nin konuştuğu Elmalı Davası'yla ilgili son dakika açıklamalar

Elmalı Davası'na ilişkin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, AK Parti ve Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan son dakika açıklamalar geldi. AK Parti Sözcüsü Çelik, "Adaletin tecelli edeceğine inanıyoruz. Hukuki süreçleri takip ediyoruz" dedi.

Türkiye'nin konuştuğu Elmalı Davası'yla ilgili son dakika açıklamalar
Türkiye'nin konuştuğu Elmalı Davası'yla ilgili son dakika açıklamalar
GİRİŞ 29.06.2021 17:22 GÜNCELLEME 29.06.2021 20:06
Bu Habere 71 Yorum Yapılmış

SON DAKİKA HABERİ: AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Elmalı davasına ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Ömer Çelik, "AK Parti olarak Antalya Elmalı'da iki evladımızın istismar edilmesi davasını yakından takip ediyoruz. Faillerin mümkün olan en ağır cezayı alması en büyük temennimizdir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’mız hem yargılama sürecine müdahil olmuştur; hem de evlatlarımızı ihtiyaç duydukları hizmetlerle desteklemeye devam etmektedir. Evlatlarımız güven altındadır." dedi.

Çelik, "Adaletin tecelli edeceğine inanıyoruz. Hukuki süreçleri takip ediyoruz" açıklamasında bulundu.

BAKANLIKTAN ELMALI DAVASI AÇIKLAMASI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Antalya'nın Elmalı ilçesinde gerçekleşen iki kardeşin istismar edilmesi olayı ile ilgili açıklamada bulundu.

Bakanlıktan Elmalı davası açıklamasıBakanlıktan Elmalı davası açıklaması

BAŞSAVCILK'TAN DA AÇIKLAMA GELDİ

Savcılık tarafından yapılan açıklama şöyle:

"Bazı sosyal medya platformlarında Antalya ili Elmalı ilçesinde 2019 yılında gerçekleştiği iddia edilen iki çocuğun istismar edilmesi olayı ile ilgili yürütülen yargılamaya ilişkin bir kısım iddialar karşısında kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacı ile basın açıklaması yapılması gereği hasıl olmuştur. 5 Mayıs 2020 tarihinde mağdur çocukların babaanneleri tarafından, 2019 yılında Finike ilçesinde anne, üvey baba ve dayıları tarafından çocukların cinsel istismara uğradıkları iddiaları ile Balıkesir / Edremit Cumhuriyet Başsavcılığına ihbar ve şikayette bulunulmuştur. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından derhal soruşturmaya başlanılmış ve çocuklara psikolojik sosyal destek verilerek çocuk izlem merkezinde beyanları alınmıştır.

Yürütülen soruşturma neticesinde elde edilen bulgular ve çocuklara karşı nitelikli cinsel istismar eylemlerinin gerçekleştirildiği yönünde yeterli şüphe oluştuğu kanaatiyle 24 Temmuz 2020 tarihinde düzenlenen iddianame ile sanıkların cezalandırılması istemiyle Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi nezdinde kamu davası açılmıştır.

Delillerin tam olarak toplanmamış olması, delillerin karartılma ihtimalinin bulunması gerekçeleri ile 16 Ekim 2020 tarihinde Mahkemesince sanıkların tutuklanmasına karar verilmiştir. Yargılama sürecinde delillerin toplanmış olması ve alınan beyanlardaki çelişkiler dikkate alınarak sanıkların 5 Ocak 2021 tarihinde tutuksuz yargılanmalarına karar verilmiş ve Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bu karara itiraz edilmiştir. Antalya 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından itiraz reddedilmiştir.

5 ay önce tutuksuz yargılanmalarına karar verilen sanıklar hakkındaki yargılama süreci devam etmekte olup, son duruşma 21 Mayıs 2021 tarihinde yapılarak, duruşması 17 Eylül 2021 tarihine bırakılmıştır. Yargılama sürecinde alınan mağdur beyanları ve toplanan tüm deliller mahkemesince birlikte değerlendirilecek olup, nihai karar bağımsız ve tarafsız yargıya aittir. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yargılama süreci titizlikle takip edilmektedir."

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN ELMALI DAVASI AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Hukukta yazılı kurallar kadar maşerî vicdan da esastır. Elmalı Davası’nda belgeler ortadadır. Bu korkunç hadisede çocuk istismarına müsamaha gibi algılanabilecek kararlardan kaçınmak şarttır. Alçaklar en ağır cezayı almalıdır. Adalet için sürecin yakın takipçisi olacağız." açıklamasında bulundu.

BÜLENT TURAN'DAN ELMALI DAVASI AÇIKLAMASI

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Hukuk yazılı kurallar kadar toplum vicdanının da sesi olmalıdır! Alçaklara, çocuk istismarcılarına cesaret gibi algılanabilecek kararlara imza atılmamalı! 2 yavrumuzun ifadeleri, çizimleri, raporlara rağmen tutuksuz yargılama kararı vicdanları isyan ettirmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 71
 • Mert 3 ay önce Şikayet Et
  İdam gelirse ve iftira atarlarsa sana ve sende kendini kanıtlayamazsan idam etseler güzel olurdu
  Cevapla
 • Anne 3 ay önce Şikayet Et
  O hakim hala görev başında mı ? Ne zaman idam gelecek? bu yaratıkların öldürülmesini istiyoruz yeter artık nerde bu adalet neredee????
  Cevapla
 • Mert 3 ay önce Şikayet Et
  Böyle
  Cevapla
 • Almancı 3 ay önce Şikayet Et
  O sözde hakimler hala işbaşındamı merak ediyorum! Öyle ise bunların soruşturmaları gerekmezmi sayın bakan?
  Cevapla
 • Cemil 3 ay önce Şikayet Et
  Tamamda kesin kanıtlamış degilki hakim istismarı ıspatlasaydı zaten bırakmazdı ya suç yoksa ortada ozm ne olacak vicdansız oldugunuz zaten belli empati yap annen ile babanı onların yerine koy
  Cevapla
 • Eda 3 ay önce Şikayet Et
  Türk adaletine güveniyoruz
  Cevapla
 • Osman 3 ay önce Şikayet Et
  Bu devlet. Böyle hakimlere nasıl diplama vermiş hayret ediyorum. Sonra adalet bekle...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ali Koç, Özdemir Bayraktar'ı böyle anlattı: Siz ve oğullarınız milli servetsiniz
Kılıçdaroğlu: Evet bürokratları tehdit ettim