Normalleşme başladı ancak uzmanlardan Delta uyarısı: Çok tehlikeli

Hafta sonu ve akşam kısıtlaması kalkıyor, sinema salonlarından konserlere birçok alanda hayat yeniden canlanıyor. Koronavirüs kısıtlamalarının büyük kısmı bugün kalkarken uzmanlar bir yandan da uyarıyor

GİRİŞ 01.07.2021 07:59 GÜNCELLEME 01.07.2021 09:15
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Normalleşme bugün itibarıyla başlıyor. Yasaklar neredeyse tamamen kalkıyor ancak uzmanlar da uyarıyor. İşte uzmanların bugün başlayacak normalleşme dönemi uyarıları:

Son dakika haber: Türkiye'de tüm kısıtlamalar sona erdi!Son dakika haber: Türkiye'de tüm kısıtlamalar sona erdi!

"TAM OLARAK ÖZGÜRLEŞTİK DİYEMEYİZ"

Prof. Dr. İftihar Köksal: Genel anlamda yasakların kalkması, kişisel önlemlerin kalkması anlamına gelmiyor. Tüm dünyada Delta varyantı alarmı varken, tam olarak özgürleştiğimizi söyleyemeyiz. Bu pandemide, özellikle aşılanmak ve iki doz aşının bir an önce yapılması Delta varyantı dahil, korunmada en önemli unsuru oluşturuyor. Ancak açık ortamda bile olsa iki kişi ya da daha kalabalık olunan durumlarda iki metre mesafe mutlaka korunmalı. Aşı olunsa da maske ve mesafeden asla taviz verilmemeli. Aşı olan bazı kişilerin ertesi günden başlayarak maske ve mesafe kuralına uyum sağlamakta güçlük çektiklerini görüyoruz. Bu doğru değil. Tam bağışıklık, iki doz aşıyı yaptıktan ancak iki hafta sonra oluşur. İkinci aşıların 4 haftaya indirilmesi koruyucu antikor oluşturmasını hızlandıracaktır. Yeterli antikor düzeyi olmuş olsa dahi, varyantların aşıdan kaçabileceğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Tüm dünyada vaka sayıları çok azalmadıkça asla özgür olamayız. Maske ve mesafeye 2022’ye kadar vazgeçmememiz gerekir.

AŞILAR HÂLÂ ETKİLİ

Prof. Dr. İsmail Balık: Neredeyse tüm yasaklar kalkıyor ama şu anda tüm dünya Delta varyantı nedeniyle alarm durumuna geçti. Bir çok ülke bu nedenle tekrar kapanma tedbirleri almaya başladı. Çünkü Delta varyantı halen dolaşımda olan İngiliz varyantına göre yüzde 60 daha kolay bulaşıyor. Çocuk ve gençlerin hücrelerine daha kolay yapışıyor. Aşılama oranı yüksek olan İsrail, İngiltere, Portekiz gib ülkelerde bile özellikle aşısız olan genç yaş grubunda Deltanın hızlı biçimde yayıldığını ve bir dalgaya sebep olduğunu görüyoruz. Eğer tedbirsiz davranmaya devam edersek, en geç sonbaharda bizde de bu varyanta bağlı bir dalga görme riski oluşacak. Bu nedenle elimizde iki önemli silah olan maske ve mesafenin değerini bilelim. Aşılama hızının son sürat devam ettirilmesi ve özellikle çift doz aşı oranımızın hızlı biçimde arttırılması gerekiyor. Bunun için vatandaşların, özelikle de genç popülasyonun bir an önce aşılarını yaptırmaları şart. Yapılan araştırmalar Sinovac, BioNTech ve Sputnik aşılarının çift dozunun Deltaya karşı koruma etkinliğini devam ettirdiği yönünde. Yani aşılar hala etkili, aşı kararsızları aşılarını hemen olsun. İki doz aşılanmanın oranı yüzde 70’i aşana kadar da mutlaka bireysel tedbirlere uymalıyız. Hükümet ne kadar tedbirleri kaldırsa da salgın bitmiş değil.

MASKE VE MESAFEDEN TAVİZ VERMEYİN

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz: Delta varyantının hızlı bulaşma özelliği düşünüldüğünde uykularım kaçıyor. Halkımız tedbirleri bırakırsa 4. dalga ağustos-eylül aylarında olacak diye korkuyorum. Aralık 2020’den itibaren önce Hindistan’da sonra İngiltere’de yayılmaya başlayan Delta varyantının en önemli özelliği, şimdiye kadar görülen varyantlar içinde en hızlı bulaşma özelliğine sahip olması. Bu nedenle 5-12 yaşlarındaki çocuklar ve 18-24 yaşlarındaki gençlerde 5 kat daha fazla enfeksiyon saptandı. Birçok Avrupa ülkesinden sonra bizim ülkemizde de saptanan bu varyantın yayılmasının engellenmesi çok önemli. Hastalığa karşı aşı ile en etkili koruma 2. dozdan iki hafta sonra başlıyor, bu nedenle ilk dozdan sonra maske ve mesafe gibi kişisel korunma yöntemlerinden kesinlikle taviz verilmemeli. Aşı sadece kendi sağlığımız için değil, aynı zamanda pandemi ile savaş için toplumsal bir sorumluluğumuzdur. 

KAYNAK: HÜRRİYET
YORUMLAR 7
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  İsrail herkesi aşıldı hesapta ama hâlâ yeni varyant yada eski varyantlar bulaşmaya devam ediyor ve yeniden kapanma planları yapılıyor. O zaman neden aşı yapıldı herkese?!!
  Cevapla
 • ramazan 2 ay önce Şikayet Et
  aşı hikaye hastalık ta hikaye zaten her yıl bu yıl ölen insan sayısı kadar insan gripten ölüyordu. amaç aşı da değil insanları eve kapatarak amaçlarını gerçekleştirmek.. bin tane aşı vurulsan da 2023 sonuna kadar evlerdeyiz. alfa gelir beta gelir delta gelir de gelir
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Bundan sonraki hayatımızda sosyal mesafe daima olacak artık öyle sarılıp şap şup öpüşme felan yok bunu yaparsak zaten tedbirli oluruz Avrupa çok pandemi gördü onlar biliyorlar zaten biz de öğreneceğiz onlar mesafelidir hep 1920 lerde yüz milyon insan öldü ispanyol gribinden her şey serbest oldu ama biz yine bir süre daha MMT kuralına devam edelim lütfen
  Cevapla
 • Ahmet 2 ay önce Şikayet Et
  Okudum, anladım, SS onayladım, direk öldürün süründürmeyin esir köle etmeyin yeter müslüman Türk milleti asla esareti kaldırmaz ya istiklal ya ölüm.
  Cevapla
 • Emr 2 ay önce Şikayet Et
  Uzman isimler artık bir susun yaaa.
  Cevapla
 • Yavuz 2 ay önce Şikayet Et
  Niye Teksas'ta bu durumlar yaşanmıyor. Orada hiçbir kural yok..
  Cevapla
 • misafirx 2 ay önce Şikayet Et
  çünkü orası teksas...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mansur Yavaş'ı zora sokacak görüntü! Makam aracını sattığını söylemişti..
20 Eylül 2021 gazete manşetleri