Üçüncü doz aşı neden gerekli? Bilim Kurulu'ndan kritik yanıt

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, sağlık çalışanları ve 50 yaş üstü vatandaşlar için uygulanan 3. doz aşının "antikor yanıtını yeniden uyarmak" açısından gerekli olduğunu belirtti.

Üçüncü doz aşı neden gerekli? Bilim Kurulu'ndan kritik yanıt
Üçüncü doz aşı neden gerekli? Bilim Kurulu'ndan kritik yanıt
GİRİŞ 02.07.2021 07:41 GÜNCELLEME 02.07.2021 07:47
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

zmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şener Türkiye'de ilk Kovid-19 vakasının görüldüğü 11 Mart 2020'den bu yana Sağlık Bakanlığının çok iyi bir süreç yönettiğini söyledi.

Vatandaşların salgından korunması için aşı seferberliği yürütüldüğünü dile getiren Şener, dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısında sağlık çalışanları ve 50 yaş üstü vatandaşlara uygulanmasına karar verilen 3. doz aşının salgınla mücadelede çok önemli olduğunu vurguladı.

3. DOZ AŞI NEDEN GEREKLİ?

Hem Türkiye hem de dünyada salgının devam ettiğini belirten Şener, "Aslında bağışıklığı 2 doz aşıyla sağlıyoruz. 3. doz aşı, antikor yanıtını yeniden uyarma ve uzun dönemde devamlılığın sağlanması için gerekli. Virüse karşı ne kadar yüksek oranda antikorumuz varsa ağır hastalık geçirme riskinin o kadar etkili ve uzun süreli düştüğünü biliyoruz." dedi.

Türkiye'de 3. doz aşılama başladı: Sinovac mı, BioNTech mi?Türkiye'de 3. doz aşılama başladı: Sinovac mı, BioNTech mi?

Şener, dünya genelinde Delta varyantı görülmeye başlandığı için Türkiye'de de yaygınlaşma potansiyeline bağlı olarak yüksek antikor seviyelerinin oluşmasının önem taşıdığını bildirdi.

Türkiye'de sağlık sistemi ve çalışanların fedakarlığı sayesinde Kovid-19'dan ölüm oranlarının dünya ortalamasının gerisinde seyrettiğini dile getiren Şener, 3. doz seçeneği sunan ilk ülkelerden biri olduklarına işaret etti.

Prof. Dr. Şener, salgının kontrol altına alınmasında sürü bağışıklığının sağlanması için aşılanma oranının yüzde 60'a ulaşması gerektiğini sözlerine ekledi.

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • şule 3 ay önce Şikayet Et
    4.doz neden gerekli? 5.doz neden gerekli? 6.doz neden gerekli? 7.doz neden gerekli?
    Cevapla
  • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
    Bizim paramız mı çok, aklımız mı? Dünyada üçüncü doz olan başka ülke yok. Rekor kırmak için diğer ülkelerle yarışa mı giriyoruz?
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son Dakika: Milli Eğitim Bakanı Özer açıkladı: Tüm öğrencilere kasımdan itibaren ücretsiz
Türkiye ile İran arasında kritik anlaşma! İmzalar atıldı