Fethin öncü sahabelerinden Ebu Şeybe El-Hudri'nin türbe restorasyonu tamamlandı!

İstanbul’un fethinin öncü sahabelerinden Ebu Şeybe El-Hudri’ (radıyallahü anh) nin türbe restorasyonu tamamlandı. Vali Ali Yerlikaya ve beraberindeki heyet türbeyi ziyaret ederek açılışını yaptı.

GİRİŞ 02.07.2021 17:29 GÜNCELLEME 02.07.2021 17:35
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Peygamber efendimizin kutlu arkadaşlarından, süt kardeşi ve İstanbul’un fethinin öncü sahabelerinden Ebu Şeybe El Hudri’nin restorasyonu tamamlanan türbesini açılışı yapıldı. Açılışa İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Çoşkun Yılmaz ve beraberindeki heyet katıldı.

"TEKRAREN HEMŞEHRİLERİMİZİN ZİYARETİNE ARZ EYLEDİK"

Türbe ziyaretinin ardından konuşan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “Bu güzel Cuma namazından sonra İstanbul’da meftun 29 sahabemiz var. Bunlardan 2’sinin kabristanıyla ilgili yeri biliyoruz. Eyyub el-Ensari (radıyallahü anh) Hazretlerinin ve Ebu Seybe El-Hudri (radıyallahü anh) Hazretleri. Az önce türbede vazifemizi yaptık. Fatiha hediye eyledik. Burada Kültür ve Turizm Bakanlığımızın mihmandarlığın İstanbul Valiliğimiz olarak restorasyonu tamamladık. Tekraren hemşerilerimizin ziyaretine arz eyledik” dedi."PEYGAMBER EFENDİMİZİN SÜT KARDEŞİ OLDUĞUNA DAİR ÖNEMLİ RİVAYETLER VAR"

Şeybe el-Hudri’ (radıyallahü anh) nin hayatı hakkında bilgi veren İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Çoşkun Yılmaz, “Kaynaklarda verilen bilgilere göre sahih hadis rivayet eden sahabelerden birisi. Peygamber efendimizin süt kardeşi olduğuna dair önemli rivayetler var. Hz. Halime, peygamber efendimizin süt annesi. Seybe el-Hudri’ (radıyallahü anh) nin de süt annesi o olduğu kabul ediliyor. 85-90 yaşlarında peygamber efendimizin İstanbul ile ilgili birden fazla hadis rivayetinin sevabına nail olmak için 667’de başlayan ilk sefer katılan sahabelerden birisidir. İslam tarihi kaynaklarında ilk sefere iştirak eden 50’den fazla sahabe arasında varlığını ve burada şehit olduğunu bildiğimiz 2 sahabeden birisidir” diye konuştu."OSMANLI İSTANBUL'UNDA ÇOK ZİYARET EDİLEN BİR SAHABE KABRİ OLARAK BİLİNİYOR"

Türbenin olduğu bölgenin sahabeler haziresi olarak geçtiğini söyleyen Yılmaz, “Çünkü savaşın olduğu bir bölge. Pek çok sahabenin şehit olup burada defnedildiği ifade ediliyor. Bu türbe Eyüp Sultan Türbesi gibi Fatih döneminde inşa ediliyor. 2. Beyazıt döneminde devam ediliyor. Burası Fatih döneminden itibaren Osmanlı İstanbul’unda çok ziyaret edilen bir sahabe kabri olarak biliniyor. Kendisine has uygulamaları var. İnşallah bundan sonra da tarihte olduğu gibi sık ziyaret edilir. Peygamber efendimize olan hürmetin bir göstergesi olarak değerlendirilir diye düşünüyorum” dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 21
 • ümmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah rasulunun yasakladığı iste bu türbecilik
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Söylede bizde bilelim nerde yasaklamış
  Cevapla
 • petrolcü 2 yıl önce Şikayet Et
  bir tarafta islâma ve müslümana değer veren iktidar, diğer tarafta Allâh'ın selamına kafa tutacak kadar hain bir güruh.
  Cevapla
 • AYVANSARAY 2 yıl önce Şikayet Et
  Doğup büyüdüğüm yer. Çocukluğumuzda saklambaç oynarken türbenin olduğu kalenin içine saklanırdık
  Cevapla
 • Yediemirler 2 yıl önce Şikayet Et
  Kardeşler Edirne kapıdan aşağıya sahile inerken sola eyyüpsultana gidilir sağa ise dönünce köşede küçük mescit var ve efendilerimizin türbeleri orada. Bu mübarek Sahabe efendimizin de kabri şerifleriniz orada..
  Cevapla
 • Levbab 2 yıl önce Şikayet Et
  Helal olsun kardeşim Allah razı olsun Haberde olmayan bilgiyi sen vermişsin
  Cevapla
 • İsminaz 2 yıl önce Şikayet Et
  İyi de açık adres lazım bize
  Cevapla
 • Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  Kaab bin malik efendimizin kabri yaz onun yanında bu kabri şerif var
  Cevapla
 • ERTUĞRUL 2 yıl önce Şikayet Et
  Balat
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünya, AKINCI'yı konuşurken İran'dan Türk İHA'larına karalama geldi!
Gökten bilinmeyen cisimler yağdı! Ateşe tutunca bile erimiyor: Bölge halkı çağrı yaptı