Hükümete önerildi! Aşısı olmayan giremeyecek

Son dakika haberi: Aşıya karşı olanların aşılamaya sıcak bakması için yetkililer harekete geçti. Aşı yaptıranı ödüllendirmek adına maçlara, tiyatroya, sinemaya, konsere aşısı olanların gidebilmeleri gündeme getirildi.

Hükümete önerildi! Aşısı olmayan giremeyecek
Hükümete önerildi! Aşısı olmayan giremeyecek
GİRİŞ 06.07.2021 09:14 GÜNCELLEME 06.07.2021 11:36
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

Hükümetin gündeminde olan bu plan ile aşıya en az ilgisi olan 18-35 yaş grubunun sisteme böylece dahil edilebileceği değerlendiriliyor.

Aşı olmaktan çekininen ve de aşı olmayı reddenlerin bu durumdan cayması için yetkililer harekete geçti. ‘Aşı olmayanlar maça, sinemaya alınmasın’ önerisi hükümetin gün

Aşılamayı hızlandırmak için il yönetimleri gezici ekipler kuracak. Gençlerin aşıya ilgisini arttırmak amacıyla maçlara, tiyatroya, sinemaya, konsere girişte aşı şartı getirilmesi tartışılıyor.

Yaz dönemi boyunca uygulanacak pandemi kuralları, gelişmelere bağlı olarak geliştiriliyor. Edinilen bilgiye göre, bazı illerde dar kapsamlı uygulanan gezici aşı ekibi, özellikle illerin taşralarına ulaşmak için daha yoğun uygulanacak. Aşının ayağa gitmesi konusunda il yönetimleri inisiyatif alacak.

Gezici aşı çalışması, sağlık il müdürlükleriyle birlikte yürütülecek. Yaylalar, seralar ve tarlalar için gezici ekipler oluşturulacak. Cami girişleri ve büyük pazar yerlerine aşı standı kurulabilecek. Tarım işçileri ile büyük yol şantiyelerine de ekip gönderilebilecek.

POZİTİF AYRIMCILIK 

Aşı kampanyasına ilginin azalmadan sürdürülmesi için farklı mekanizmalar devreye sokulacak. Maske ve mesafe ile kurallara uyulması için denetimler arttırılırken, "pozitif ayrıştırma" uygulanacak.

Aşı yaptıranı ödüllendirmek adına maçlara, tiyatroya, sinemaya, konsere aşısı olanların gitmesine ilişkin planlama tartışılıyor. Aşıya en az ilgisi olan 18-35 yaş grubunun sisteme böylece dahil edilebileceği değerlendiriliyor.

ÜÇ AY ÇOK ÖNEMLİ 

Yapılan toplantılarda, önümüzdeki üç ay içerisinde en az 15 milyon kişiye daha aşı yapılması gerektiği, bunun sağlanması durumunda sonbahara güvenli girileceği değerlendiriliyor. Aşı kampanyasının başında aşı olanların bir ay sonra ikinci dozlarına sıra geldiğinde günlük aşı sayısının 2 milyon doza çıkması gerektiği, aksi durumda aşılama oranında gerileme olacağı belirtiliyor.

6-10 BİN BANDI 

Delta varyantının Türkiye’de görülmesinden sonra oranı araştırılıyor. Bu varyantın Türkiye’deki vakalar arasındaki oranının yüzde 5’e yaklaştığı belirtiliyor. Normalleşmeyle birlikte yaz boyunca vaka sayısının 6-10 bin bandına çıkabileceği ifade ediliyor.

NORMALLEŞME YANLIŞ ANLAŞILMASIN 

Uzmanlar, toplumsal normalleşmenin yanlış anlaşıldığını, bireysel kuralların devam ettiğinin anımsatılması gerektiği söylüyor:

"Maske-mesafe konusunda taviz verilmemeli. Psikolojik olarak sokağa çıkma yasağının olmaması, gece dışarıda kalabilmeyi, kuralsızlık olarak algılamamak gerekir. Sadece toplumsal yaşamda uyulması gereken kurallar gevşedi. Bu nedenle yaz aylarında pandemide müzminleşme yaşanmaması için hem denetimlerin iyi yapılması, hem de kurallara uyulması gerekir."

KAYNAK: HÜRRİYET / NURAY BABACAN
YORUMLAR 47
 • kırk3 4 ay önce Şikayet Et
  buna pozitif ayrıştirma denmez buna aşıya zorlama denir
  Cevapla
 • Yorum yazan 4 ay önce Şikayet Et
  Ayrıca aşı olanları ne ilgilendiriyor aşı olmayanların nereye girip girmeyecekleri? Aşı olunca onlar korunuyor zaten. Böyle büyük bir tezat bile sizi pirelendirmiyor mu kardeşim? Bunun gibi bir çok tutarsız laf dönüyor ortada. Yaw hiç mi kuşku duymuyorsunuz? Bu ne güvendir böyle elin gavurunun üretip tüm sorumluluğu size verdiği aşı adayına. Babana bile güvenme diyen Türk milletine bak. Aşı deyince hipnotize olmuş gibi sıraya giriyoruz. Düşünmeye, babamıza bile güvenmemeye ne oldu?
  Cevapla
 • Yorum yazan 4 ay önce Şikayet Et
  Bu haberler bana iyi ki aşı olmadım dedirtiyor. Zaman aşı olmama tercihimizin ne kadar haklı olduğunu gösterecek ancak bu bizi sevindirmeyecek. Aşı olacaklar düşüncenize ve kararınıza (sisin bize olmadığınız kadar) saygılıyız. Ancak bu konudaki şaibelere lütfen bir göz atın, araştırın. Araştırmadan gidip aşı olmayın lütfen. Haklı çıktığımıza sevinmeyeceğiz inanın. Hepimiz kardeşiz. Bize aşıyı dayatanlar bir zamanlar mis gibi tere yapı yerine kendi margarinlerini dayayanlardı unutmayın. Şimdi tereyağının aslında hiç de zararlı olmadığını en azından margarinden daha zararlı olmadığını söylüyor bilim adamları.
  Cevapla
 • Fatih 4 ay önce Şikayet Et
  Biri asi olanlarinda covit olduğunu hatta hastaneye yattığını hatta ölebildigini soykesin asi oldum kıyamete kadar yaşarım adası var bazı akillilarda
  Cevapla
 • Salih 4 ay önce Şikayet Et
  Tamam imzasız aşı çıksın söz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: AK Parti ve MHP uzlaştı, Seçim barajı belli oldu
Abdulkadir Selvi Millet İttifakı'ndaki aday bilmecesini anlattı