Zülfü Livaneli'nin sözleri sonrası Deniz Baykal'dan ilk açıklama!

Zülfü Livaneli’nin kendisi ile ilgili açıklamaları sonrası yakın çevresine konuşan Deniz Baykal üzüntüsünü dile getirdi. Deniz Baykal yaptığı açıklamada "Böyle bir haksızlığa muhatap olduğum için gerçekten çok üzülüyorum" dedi.

Zülfü Livaneli'nin sözleri sonrası Deniz Baykal'dan ilk açıklama!
Zülfü Livaneli'nin sözleri sonrası Deniz Baykal'dan ilk açıklama!
GİRİŞ 06.07.2021 10:17 GÜNCELLEME 06.07.2021 10:18
Bu Habere 57 Yorum Yapılmış

Bir dönem CHP’de siyaset yapan sanatçı Zülfü Livaneli’nin eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’la ilgili, “Tipik bir Sünni, sağcı, Ankara politikacısıdır. Kürtleri, Alevileri, ezilenleri sevmez. Bunu çok sefer kendisi de söyledi, basında çıktı” sözleri büyük tartışma yarattı. Baykal’ın yakın çevresinden Livaneli’ye tepki geldi.

Ankara’ya giderek dün Baykal ile görüşen Mehmet Sevigen, görüşmenin detaylarına ilişkin şöyle konuştu:

“Livaneli’nin iddialarına ilişkin, ‘Zülfü Livaneli’nin gerçekdışı iddiaları beni ciddi şekilde üzdü. Böyle bir haksızlığa muhatap olduğum için gerçekten çok üzülüyorum’ şeklinde bir yorumu oldu. En büyük üzüntüsü ise Genel Merkez’den hiç kimsenin aramaması olmuş. Anlayacağınız en çok vefasızlığa kırgın. Kemal Bey (CHP Genel Başkanı) bir telefon açıp ‘geçmiş olsun’ dememiş. Kendi geçmişini koruyamayan geleceğe nasıl sahip çıkacak?

TÜRKİYE MOZAİĞİ

Yıllarca bu ülkeye hizmet etmiş seversiniz ya da sevmezsiniz, doğru ya da yanlış. Adam canıyla uğraşıyor; bir de bu davaların gündeme gelmesi daha da üzüyor. Şimdi ben de çıkıp, ‘Zülfü Bey en çok parayı sever, sonra gücü sever, fırsat bulursa belediye başkanı, milletvekili, genel başkan olmak ister. Son olarak ise cumhurbaşkanı olmayı ister’ desem ayıp olmaz mı? Dost evinde yapılan bir sohbeti ki benim adımı da çok katıyor ‘evi’ diye, genel kurul toplantısı gibi lanse etmesi de çok yakışıksız. İstanbul İl Kongresinde Ahmet Güryüz Ketenci seçildi. Bizi, ‘CHP Kürtlerin ve Alevilerin partisi’ diye yaftalıyorlardı. Ketenci’nin seçilmesi Türkiye’nin mozaik partisi olduğumuzu gösterdi. Mezhepçilik yapmadan, kompleks duymadan yolumuza devam edildi.”

‘KÜRT RAPORU’ HAZIRLADI

Eski TBMM Başkan Vekili Yılmaz Ateş de Livaneli’nin sözleriyle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“SHP ve CHP’de 20 yıl yöneticilik yaptım. Sayın Baykal’ın ‘Alevileri, Kürtleri sevmiyorum’ sözlerini ne duydum ne de okudum. Ama Sayın Baykal 1975 yılında Demirel hükümeti bütçesi üzerine yaptığı konuşmadaki sözlerinden ötürü yıllarca ‘Baykal Kızılbaştır’ diye suçlanmıştı. SHP Genel Sekreteri olduğu dönemde Baykal’ın önerisi ve başkanlığında kurulan komisyonun 1989’da hazırladığı ‘Kürt Raporu’ bugüne kadar ortaya konan en önemli yazılı belgedir. Sayın Ahmet Türk, terör suçlaması nedeniyle 2016 Kasım’da tutuklandığında Mardin’e evine ziyarete gittiği için eleştiri yağmuruna tutulan Baykal olmuştu. (Baykal’a, Erdoğan’ın siyasi yasağının kaldırılmasına ilişkin eleştiriler) Sayın Tayyip Erdoğan’ın yasağı 22 Aralık 2002’de kaldırıldı. Sayın Baykal ve Sayın Erdoğan’ın Beylerbeyi’ndeki görüşmesi tam 2 ay sonra gerçekleşti. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık pazarlığı, yasağın kalkmasından 2 ay sonra mı yapılır?”

BASINA BİLGİLENDİRME YAPILACAK

Deniz Baykal’ın kızı Aslı Baykal yaptığı açıklamada, “Babam konuları değerlendiriyor, sonrasında bir bilgilendirme olacak” dedi.

KAYNAK: HÜRRİYET / GAMZE KOLCU
YAZDIR
YORUMLAR 57
 • SİZDEN BİRİ 3 ay önce Şikayet Et
  BU YÜZSÜZLER DENİZ BAYKAL ‘IN BİNDE BİRİ BİLE OLAMAZLAR… SÜRMELİ ZÜLFÜ, 1978' lerde SOLCU GENÇLİĞE ŞARKILARIYLA GAZ VERİP AZDIRAN, ONLARI MİLİTANLAŞTIRAN BİRİYDİ... BİZZAT SOL’UN İÇİNDE OKUDUM, BİLİYORUM… DAHA SONRA ATATÜRKÇÜ KESİLDİ BAŞIMIZA… SİZ KURBAN OLUN ATATÜRK’ E… ŞİMDİLERDE ATATÜRKÇÜLÜK ÖLDÜRÜLDÜĞÜ için BAŞKA ARAYIŞLARA YÖNELDİ… ÇOK HIZLI ama GİZLİ BİR KAPİTALİSTTİR. TÜRK GENÇLİĞİNİ İĞDİŞLEŞTİRİP GEÇİNEN, KENDİNDEN VE ŞÖHRETTEN BAŞKA BİR KAYGISI OLMAYAN… DERSİMLİ (!) KEMALİST ‘E YARANMAK için GEÇMİŞİNE SÖVEN… CUMHURBAŞKANI OLMAK UĞRUNA ABDULLAH GÜL gibi KENDİNİ GÖSTEREBİLMEK için KIRK TAKLA ATABİLECEK bir SÖMÜRGECİ TİP… ASLINDA HİÇBİR ŞEY DEĞİLDİR…
  Cevapla
 • Almancı 3 ay önce Şikayet Et
  Aleviliği İslam’dan ayrıştırıp başka bir din imiş gibi göstermekten başka hevesleri yoktur, bu komünist bozuntuların!
  Cevapla
 • Furkan 3 ay önce Şikayet Et
  Baykal Atatürk u suistimal ediyordu Kemal hem Atatürk'ü kullanıyor hem de PKK ya zeytin uzatıyor
  Cevapla
 • halo 3 ay önce Şikayet Et
  Ulan zülfü kemale selam mı çakıyorsun yoksa?
  Cevapla
 • Hamdi Baba 3 ay önce Şikayet Et
  s u b o ş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünya bu haberi bekliyordu! BioNTech aşısının 3. doz etkinlik oranı açıklandı
Türkiye için 'Biçilmiş Kaftan' diyerek duyurdular! Başrol oyuncusu sahneye çıkıyor