Elma ağacı 50 yıl sonra meyve verdi, gören şaşkına döndü!

Muş'un 2 bin 645 rakımlı Kurtik Dağı'nda bulunan ve yaklaşık 50 yıl sonra meyve verdiği iddia edilen elma ağacı görenleri şaşırttı.

Elma ağacı 50 yıl sonra meyve verdi, gören şaşkına döndü!
Elma ağacı 50 yıl sonra meyve verdi, gören şaşkına döndü!
GİRİŞ 07.07.2021 12:11 GÜNCELLEME 07.07.2021 12:13
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Ağacın bulunduğu bağın sahibi Hacı İzettin Güngör ise ''Bu sene dallarında elmaları görünce ailece çok şaşırdık'' diye konuştu.

Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ile Uygulamalı Bilimler Fakültesi Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümü öğretim görevlisi Fırat İşlek, ağacın bulunduğu Hacı İzettin Güngör'e ait bağda inceleme yaptı.

Prof. Dr. Yaşar Karadağ ve öğretim görevlisi Fırat İşlek, yaptıkları incelemenin ardından 50 yıl sonra meyve verdiği iddia edilen ağacın yaşının 120 olduğunu tespit etti.

Karadağ, yaptığı açıklamada, ülkede elma ağaçlarının 80-90 yaşına kadar yaşadığını söyledi. Nadiren bu yaşın üzerinde de elma ağaçlarının olduğunu belirten Karadağ, "Yaptığımız çalışmalar sonrası ağacın yaşının 120 olduğu ortaya çıktı. Bu yaş aralığında bir elma ağacına ülkemizde sıklıkla rastlanmıyor. Bu yaş aralığının küçümsenmemesi gerekli. Ağaç gövdesinin ölçümü yapıldı. Ağacın yaşı, ağacı oluşturan yaş halkalarının yıllık büyüme oranı belirlenip ağaç gövde genişliğiyle çarpılarak tespit edildi. Fizyolojik olarak ömrünü tamamlayan ağaçlar, neslini devam ettirmek için generatif faza geçerler ve meyve verirler. Bu olay ağacın ömrünün son dönemlerinde gerçekleşen bir durumdur." diye konuştu.

Güngör de yıllar sonra ağaçtaki elmaları görünce şaşırdıklarını aktardı.

Küçük yaşlarda dedesiyle birlikte bağ temizliği yaptıklarını ve dedesinin bu ağacı çok sevdiğini anlatan Güngör, şunları kaydetti:

"Ama yaklaşık 50 yıldır meyve vermiyordu. Bu sene dallarında elmaları görünce ailece çok şaşırdık. Çünkü oldukça kurak bir sene. Bu yüzden aklımızın ucundan bile geçmezdi, bu ağacın meyve vereceği. Bu saatten sonra bu ağacı korumak çocuklarımın işi. Onlar da çocuklarına bu mirası bırakacak."

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • zaza 2 ay önce Şikayet Et
  herifteki bıyığa bak
  Cevapla
 • şerf 2 ay önce Şikayet Et
  orjinal heval bıyığı
  Cevapla
 • stercan 2 ay önce Şikayet Et
  Kün fe yekün
  Cevapla
 • Thenergize 2 ay önce Şikayet Et
  Kün fe yekün
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Gazeteci Gürkan Zengin'den CHP'li vekile dış politika ayarı
Bülent Arınç'tan skandal sözler! Dindar insanları hedef aldı