Yargıtay'dan 28 Şubat davası kararı

Yargıtay, 28 Şubat davasında aralarında Çevik Bir ile Çetin Doğan'ın da bulunduğu 14 sanığa verilen hapis cezalarını onadı.

Yargıtay'dan 28 Şubat davası kararı
Yargıtay'dan 28 Şubat davası kararı
GİRİŞ 09.07.2021 15:02 GÜNCELLEME 09.07.2021 17:15
Bu Habere 133 Yorum Yapılmış

SON DAKİKA HABERİ:Eski adıyla Yargıtay 16. yeni adıyla Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 28 Şubat davasına ilişkin temyiz incelemesini tamamladı.

Dairenin kararında, 28 Şubat 1997'de birtakım sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra basın yayın kuruluşları, üniversiteler, sendikalar, sermaye çevreleri, sivil bürokrasi ve yargı mensuplarının desteğiyle, Milli Güvenlik Kurulu toplantısında alınan kararların hükümete dayatıldığı ve seçilmiş bir hükümetin işlevsiz hale getirildiği ifade edildi.

28 Şubat'ın asıl hedefi neydi?28 Şubat'ın asıl hedefi neydi?

Söz konusu süreçte yaşananların anlatıldığı kararda, suçun icra hareketleri üzerinde müşterek hakimiyet kurdukları tespit edildiği belirtilen sanıklar Ahmet Çörekçi, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Doğan, Çetin Saner, Çevik Bir, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri, Hakkı Kılınç, İdris Koralp, İlhan Kılıç, Kenan Deniz, Vural Avar ve Yıldırım Türker, olay tarihinde yürürlükte bulunan 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 147. maddesindeki "Türkiye Cumhuriyeti icra heyeti vekilleri heyetini cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmek" suçu bakımından "müşterek fail" olarak sorumlu tutuldu.

Madde madde 'post-modern' darbe 28 Şubat. (Haber7 - Beyza Yılmaz)

Daire, bu 14 sanık hakkındaki müebbet hapis cezalarını onadı.

Daire, yerel mahkemede 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 147. maddesinde belirtilen "Türkiye Cumhuriyeti icra heyeti vekilleri heyetini cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmek" suçundan müebbet hapis cezası verilen sanıklardan eski YÖK üyesi Erdoğan Öznal, dönemin YÖK Başkanı Prof. Dr. Halil Kemal Gürüz, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Hayri Bülent Alpkaya ve dönemin Genelkurmay Adli Müşaviri Muhittin Erdal Şenel'in eylemlerinin de bu suça yardım kapsamında olduğu gerekçesiyle bozulmasına hükmetti.

28 Şubat'la ilgili çarpıcı sözler: Darbecilerin patronu hiç değişmedi28 Şubat'la ilgili çarpıcı sözler: Darbecilerin patronu hiç değişmedi

Yerel mahkemede "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren düşürmeye ve devirmeye iştirak" suçu bakımından "gizli ittifak" suçunu işlediklerine ancak 765 sayılı Kanun'da 10 yıllık asli zaman aşımı süresi nedeniyle dosyalarının düşürülmesine ve beraatine hükmedilenlerin de arasında olduğu sanıklar İbrahim Selman Yazıcı, İzzettin İyigün, Altaç Atılan, Ersin Yılmaz, Kamuran Orhon, Köksal Karabay, Metin Yaşar Yükselen, Orhan Yöney, Refik Zeytinci, Şevket Turan, Şükrü Sarıışık ve Yücel Özsır'ın dosyalarının bozulması kararlaştırıldı.

Daire ayrıca 37 sanık hakkındaki beraat kararını onadı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 133
 • Yavuz-02 4 ay önce Şikayet Et
  Daha iki hafta önce eşim başörtülü diye saldırıya uğradı, bunlar hala aynı kafadalar, bunlara fırsat verilmemeli, hiç acınmamalı, yoksa bize yaşam hakkı tanımazlar, bunların medya ayaklarına da gereken yapılmalıdır.
  Cevapla
 • Bilal soy 4 ay önce Şikayet Et
  FAtih Altaylı denen 28 Şubatçı medya aynı suçtan yargılanmalı
  Cevapla
 • aga ali 4 ay önce Şikayet Et
  daha ayni kafa devam eden var onlara hemen ceza vermeyi bilin yuz yil sonra ceza olsa ne olacak zaten hepsi geberdi gitti
  Cevapla
 • Garib 4 ay önce Şikayet Et
  Hapise tıkarlar ağa babaları geri çıkartır gerger ogluda girmişti cıktı devletle dalga geçti ne demişti nerde kalmıştık bunlarda aynı olur bir kapıdan girer obir kapidan çıkarlar
  Cevapla
 • Mustafa 4 ay önce Şikayet Et
  Çok geç kalınmış bir karar şimdi tekrardan mahkeme kararı manidar ben imam hatip mezunuyum bu çirkef parazitler yüzünden kat sayı uygulasına takıldım okuyamadım devlet işçi sınavını kazandığım halde tercih hakkı bile verilmedi 45 yaşından sonra ilâhiyat bitirdim gençliğimizi okuma hevesimizi kursağımızda bıraktılar Allaha havale ediyorum Allah kahhar ismi hürmetine kahretsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: İzmit'te korkunç kaza: 3 ölü
Piyasadaki fiyatlarla ilgili bomba sözler: Altında kazandıracak stratejiyi verdi