Prof. Dr. Balık: 1.5 ayımız var, aşı olmayana kısıtlama gelsin

Prof. İsmail Balık, Delta varyantının 1.5 ayda yayılabileceği uyarısı yaptı, aşıyı teşvik amacıyla dünyadaki kısıtlamaları Türkiye için de önerdi.

Prof. Dr. Balık: 1.5 ayımız var, aşı olmayana kısıtlama gelsin
Prof. Dr. Balık: 1.5 ayımız var, aşı olmayana kısıtlama gelsin
GİRİŞ 12.07.2021 09:06 GÜNCELLEME 12.07.2021 09:06
Bu Habere 87 Yorum Yapılmış

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, Delta ve Delta Plus varyantlarının yayılımının engellenmesi ve salgınla mücadelede özellikle genç nüfusun aşılanmaya teşvik edilmesine ilişkin yeni önerilerde bulundu. Aşılanmanın artırılmasıyla ilgili tedbirlere yoğunlaşılması gerektiğinin altını çizen Balık, "Aşılı olanlar arasında yoğun bakıma girme ve ölüm neredeyse hiç görülmüyor. Aşıyla yeni varyantların ortaya çıkmasını da önleyebileceğiz" dedi. Türkiye'de çift doz aşı oranının hızlı şekilde yüzde 75'e çıkarılması için herkesin tam seferberlik içinde hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Balık, günlük aşı dozunun 1.5 milyona kadar çıktığını ancak bu sayının son günlerde azaldığını belirtti.

VAKALARIN %80'İ DELTA OLUR

"Ülkemizde ağustosun ortalarından itibaren Delta varyantını yüzde 80 oranında görmeye başlayacağız gibi duruyor" diyen Balık, yeni bir dalgaya karşı dikkat çekerek şunları söyledi: "Sosyal medya fenomenlerinin, ünlü isimlerin kendilerini takip eden genç nüfusu düzenli olarak aşılamanın önemi konusunda bilgilendirmesi önem taşıyor. Ancak bu yolla genç jenerasyonda aşı hızımızı artırabiliriz.

KEYFİ OLDUĞU İÇİN ZARARI YOK

Gençleri aşıya teşvik etmek amacıyla yasaklamalardan ziyade gençlerin keyfekeder sosyalleştikleri alanları kısıtlamaya dönük uygulamalara gidilebilir. Mesela konserler, tiyatro, sinema, eğlence merkezleri, futbol, basketbol maçları gibi alanlara 2 doz aşısını olmayanlar alınmayabilir. Buralar isteğe bağlı gidilen yerler olduğu için kimse de bir zarar görmez. Örneğin, toplu taşımayı, şehirler arası seyahati yasaklayamazsınız, o zaman kişinin zorunlu günlük yaşantısına dokunan müdahaleler söz konusu olur."

'VAKA BİNİN ALTINA DÜŞERSE MASKE CEBE GİRER'

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, çift doz aşı olanların sayısı 50 milyon civarında olursa vaka sayısının binin altına düşebileceğini söyledi. İlhan, "Vaka sayısı binin altına düştükten sonra alışveriş merkezine gittik, kalabalık bir metroya bindik, kalabalık bir yere gittik o zaman maskemizi takacağız, sonra çıkaracağız. Maske sanki şemsiye gibi cebimizde olacak belki de" dedi.

DÜNYADAKİ ÖRNEKLER

* ALMANYA: Aşı olmayanlar alışverişe ya da berbere gittiklerinde yanlarında koronavirüs negatif olduğunu kanıtlayan test sonucu bulundurmak zorunda. Başbakanlık Dairesi Başkanı Braun, "Aşı olana yaptırım uygulanmayacak" dedi. Bu kapsamda yakın zamanda aşı yaptırmayanlar sinema, tiyatroya gidemeyecek duruma gelebilir.

* PAKİSTAN: Pakistan Pencap Sağlık Departmanı Sözcüsü Hammad Reza, 'aşı yaptırmayanların cep telefonlarının iletişime kapatılacağını' duyurdu.

* İSRAİL: Ülkede sadece aşılananlar restoranlara, kafelere, spor merkezlerine telefonlarındaki QR kodlarını okutarak girebiliyor.

* DANİMARKA: Aşı kimliğini aşılanmış, hastalığı atlatmış ya da son 72 saat içerisinde PCR testi sonucu negatif kişiler alabiliyor. Sadece bu kişiler kafelerin ve restoranların kapalı bölümlerine kabul ediliyor, futbol maçlarını stadyumda izleyebiliyor.

* AVUSTRALYA: Avustralya havayolu şirketi Qantas'ın sözcüsü, "İnsanlardan uçağa binmeden önce aşı yaptırmalarını isteyeceğiz. Ülkeye gelen ve ülkeden ayrılan uluslararası yolcular için bunun bir gereklilik olduğunu düşünüyoruz" dedi.

* İNGİLTERE: Ülkedeki her türlü sağlık kurumunda çalışmak için aşı zorunluluğu getirilecek.

* İSPANYA: Geçen şubat ayında Palma, Alicante ve Costa Brava gibi yerlere ancak aşı olduğunu kanıtlayan belgeyle girilebileceği açıklandı.

* BELÇİKA: Aşı olanlar, testi negatif çıkanlar veya hastalığı daha önce geçirenlere 'korona kartı' uygulaması başlatılacak. Bu kartı alanlar, tedbirlerden muaf tutularak sinemalara ve restoranlara gitmekte özgür olacak.

KAYNAK: AKŞAM
YAZDIR
YORUMLAR 87
 • davud 72 2 ay önce Şikayet Et
  ilaç ve aşı firmaları babasının hayrınad ağıtyor dımı, devletlerın bırbırıyle savastıkları her dönemde bırbırlrıyle kın güdüyorken o devletler kalkıp sızın saglıgınızı düsünüp ası dagıtacak öylemı?
  Cevapla
 • Gökmen 2 ay önce Şikayet Et
  (yorum 2) Ben rahatsızlığımdan ötürü 22 senedir insülin kullanmak zorundayım doktorların her tavsiye ettiği ilacı araştırmak lazım bence bununla ilgili bir kaç kez ilacım değiştirilmek istendi ve ben araştırıp bazılarına karşı çıktım acı olan ne doktor prospektüsü bile okumamış zira okusa bu ilacın bana yararlı olmayacağını zaten anlardı O engin meslek tecrübesi ve bilgisi yerine tembelliği ve promosyon merakı ile beni tedavi etmeye kalkmış diye düşünüyorum. Bunca örneği yaşamış biri olarak üzerinde hiç bir done olmayan araştırabileceğimiz hiçbir bilgi bulunmayan aşıyı (belki içindeki meyve suyudur nerden biliyoruz dimi) kullanmayı reddediyorum
  Cevapla
 • bülent 2 ay önce Şikayet Et
  Kısıtlama mantıklı değil,bırakın insanlar hür özgür iradesi ile kararlarını versinler.
  Cevapla
 • Gökmen 2 ay önce Şikayet Et
  Çok merak ettiğim bir şey var benim vurulacağım aşı diğer insanları korumayı nasıl başaracak?? Aşının bulaştırıcılıkta bir etkisi bilgisi yok takip ettiğim kadarıyla Ya arkadaşlar bu ilkokul bilgisi olarak öğretildi hatırlarımsınız "aşı vücuda azaltılmış mikrop zerki ile gelecek tehlikenin öğretilmesi" olayıdır. Yani diğer insanları bendeki mikroptan koru bilinci aşıda yoktur 2. yorumada bknz
  Cevapla
 • Mr Spak 2 ay önce Şikayet Et
  Burdan ilan ediyorum asya ülkelerinde çocuklarda hizla yayilan bir virüs var ve üç dört gün ateş boğaz ağrisi yapiyor altta yatan hastaliği varsa ciddileşiyor Yetkilileri uyariyorum.Birebir bildíğimden buraya yazdim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin en yeni İHA'sı: BOYGA! Balistik kestirim algoritmasıyla vuruyor
Macron'dan Yunanistan'a skandal 'Osmanlı' göndermesi!