Meteoroloji son haritayı paylaştı! 'Olağanüstü' tehlike

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, sıcaklık ve yağış raporlarının ardından meteorolojik kuraklık ölçümlerinin yapıldığı haritaları da yayımladı. Ortaya korkutucu veriler çıktı.

Meteoroloji son haritayı paylaştı! 'Olağanüstü' tehlike
Meteoroloji son haritayı paylaştı! 'Olağanüstü' tehlike
GİRİŞ 13.07.2021 23:57 GÜNCELLEME 13.07.2021 23:57
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, haziran ayı sıcaklık ve yağış değerlendirmesi raporlarının ardından, bu kez haziran ayı ve son bir yıllık döneme ait kuraklık durumunu gösteren haritaları yayımladı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Standart Yağış İndeksi (SPI - Standardized Precipitation Index) ve Normalin Yüzdesi Metoduna (PNI - Percent of Normal Index) şeklinde iki farklı metotla meteorolojik kuraklık haritalarını hazırlıyor.

ÜLKENİN NEREDEYSE YARISI OLAĞANÜSTÜ KURAK

İki farklı metoda göre ölçümler yapılarak hazırlanan 2021 Haziran Ayı Meteorolojik Kuraklık Durumu haritalarında SPI metodu sonuçlarına göre Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri olmak üzere ülkenin doğusu, güney Ege ve Aksaray 'olağanüstü kurak' gösterildi. En son geçen Mayıs'ta yayımlanan haritalara göre, ülke genelindeki 'olağanüstü kurak' bölgelerin ciddi düzeyde arttığı gözlendi.

Iğdır ve güneyi, Trabzon çevresi, İç Anadolu'nun doğu kısımları, İzmir'in güneyinden itibaren Muğla, Antalya, Karaman, Konya, Adana, Hatay civarları ise 'çok şiddetli kurak', 'şiddetli kurak' ve 'orta kurak', bu bölgelere yakın bazı bölgeler de 'hafif' kurak' olarak haritada yer alıyor.

Isparta, Burdur, Manisa, Kütahya, Uşak, Afyonkarahisar, Karadeniz'in batı iç kesimleri normal, Samsun'dan Marmara Bölgesi'ne doğru olan bölge illeri ise hafif, orta, çok ve aşırı nemli gösterildi.

SON ÜÇ AYLIK VERİLER KORKUTUCU

PNI metoduna göre hazırlanan haritada da meteorolojik kuraklığın boyutları göz önüne seriliyor. Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri, Akdeniz'in büyük bölümü, Kuzey Ege ve Denizli'nin bir bölümü Haziran ayında 'şiddetli kurak' olarak yer alıyor. Son üç aylık haritada ise 'şiddetli kurak' bölgeler, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri, Akdeniz, Kuzey Ege ve İç Anadolu'nun güney kesimleri 'şiddetli kurak' tehlikesi yaşıyor.

'SON YÜZYILDA GÖRÜLMEDİ'

Haritalara göre olağanüstü şiddetli kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya olunduğunu belirten Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Bilim Danışmanı Doktor Erol Kesici, “Birçok bilim insanı değerlendirmesinde, son yüzyıl içerisinde, özellikle geçen yıldan itibaren hava sıcaklıklarının giderek artması, yağışların çok kararsızlığının, bugüne kadar görülmediği belirtiyor. Bu artık acil durum ve mutlak suretle önlemler alınması gerekiyor" dedi.

DOĞAL GÖLLER YÜKSELEMİYOR

Ocak ayındaki değerlendirmelerde, bugünkü tehlikeye işaret ettiğini hatırlatan Doktor Kesici, “Önümüzdeki bahar ve yaz aylarında ülkemizin çok şiddetli kuraklıkla karşı karşıya kalabileceğini söylemiştik. Bugünkü sonuçlara baktığımızda, ülkemizin ciddi bölümünde meteorolojik açıdan olağanüstü kuraklık yaşandığını görüyoruz. Bu sonucun en önemli göstergelerinden biri de doğal göller, su kaynaklarının seviyelerinin bir türlü yükselmemesi" diye konuştu.

SU KAYNAKLARINDAKİ KİRLİLİK ÇOK ÖNEMLİ ETKEN

Kararsız yağışlarla göller ve yer altında suyun depo edilememesi nedenleriyle su birikmediğini ve ülkeyi hidrolojik kuraklığa sürüklediğini kaydeden Kesici, hidrolojik kuraklığın da meteorolojik kuraklığı artırdığını söyledi. Su ve nem olmazsa yağışın da olmayacağını kaydeden Kesici, "Bilhassa tatlı su kaynaklarımızın aşırı kirlenmesi de çok önemli bir etken" dedi.

'ACİLEN VAHŞİ TARIMSAL SULAMADAN VAZGEÇİLMELİ'

Türkiye'nin su zengini bir ülke olmadığını vurgulayan Kesici, şu uyarılarda bulundu:

“Su kıtlığı yaşamaktayız. Su havzaları yanlış kullanılmaktadır ve bu konuda maalesef gerekli önlemler hala alınmamıştır. Doğal dengesi bozulan su kaynakları sosyal, ekonomik birçok soruna neden olacaktır. Ülkemizde uygun olmayan yerlere bilim dışı çok sayıda gölet yapılması da bir nedendir. Bugün ülkemizde kullanılan suyun yüzde 75'in üstündeki kısmı tarımda ve vahşi teknikler kullanılmaktadır ve bunun sadece yüzde 1-2'si damla sulama yöntemlerinden oluşuyor. Acilen tüm tarım alanlarında damla sulama sistemlerinin hayata geçirilmesi ve vahşi tarımsal sulamadan vazgeçilmesi gerekiyor."

'SU KESİNTİLERİNİ DAHA SIK YAŞAYACAĞIZ'

İnsanların son aylarda, bilhassa üreticiler tarafından uygun olmayan koşullarda giderek sondajla kuyu açımının hızlandığına dikkat çeken Kesici, “Ve bu durum panik yaratmaktadır. Kuraklık haberlerindeki yoğunluk ve insanlar artık susuzluk krizine girdikleri için çözümü burada aramaya başladılar ve bu çok tehlikeli bir durum. Yer altı sularımız da giderek azaldığı için plansız ve yasal olmayan kuyu açımlarına izin verilmemeli. Şu andan itibaren birçok yerde içme suyu bile kısıtlamalı verilmeye başlandı. Tarımda da uygulanmaya başlandı. Önümüzdeki süreçte su kesintisi olaylarını çok daha sık yaşacağız" dedi.

TARIM ÜRÜNLERİ İÇİN TÜKETİLEN SU MİKTARI

Hem tüketim hem de su kullanımında her alanda ciddi tasarruf önlemleri alınması ve insanların israftan kaçınması uyarısında bulunan Kesici, bazı tarım ürünlerinin üretimi için kullanılan su miktarlarını ise şöyle sıraladı:

"1 kilogram domates için 184 litre su, 1 kilogram havuç için 133 litre su, 1 portakal (100 gram) için 50 litre su, 1 elma (100 gram) için 70 litre su, 1 kilogram kırmızı et için 15 bin 455 litre su (813 damacana), 1 hamburger (150 gram biftek) için 2 bin 325 litre su, 1 kilogram kahve için 21 bin litre su, 1 fincan kahve (7 gram) için 140 litre su."

YORUMLAR 24
 • Yozgatlı 2 yıl önce Şikayet Et
  Burdanda yine yanlış tarımcılık en büyük zararlara ve felaketlere yol açtığını görüyoruz. Kazanç dan çok zarar veriyorlar. Tarımcılık bakanlığı geç de olsa harekete geçmeli . Uzmanlar ne diyorlarsa derhal onlarin dediklerine kulak vermeli ve çiftçilere baskı yapıp yönlendirilmeliler. Bizde hersene pancar ekimi için tonlarca su harcanıp yok oluyor , iyi bir şey yaptığını zannederler. Sanki pancardan kazandıkları benim cebime gidiyor. Insanlar şekeri azaltsa hiç de kötü olmaz hatta daha sağlıklı olur. Bundan 40 yıl önce ne et ne su sıkıntısı var idi , her şey doğal ve sağlıklı idi. Şimdi ne su kaldı ne güvenilir sağlıklı et. Ama aynı yola devam
  Cevapla
 • ülkem 2 yıl önce Şikayet Et
  hala tonlarca suyla halı yıkayanlara dur denmiyor.
  Cevapla
 • vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  fabrikalar yikamacilar tarla sulayanlar.. hep yeralti suyu cekiyor Artezyen kuyu kullanimi onlenmeli yeralti golleri kurtuluyor
  Cevapla
 • çiftçi 2 yıl önce Şikayet Et
  Tarla sulamayı ayırman gerek, damla sulama kullananlar az ve mecburiyetten kullanır. ama salma su diye tarlayı göle çevirenler ise çok ve gereksiz su kullanır. tarım olmazsa kıtlık olur. susuz tarım düşünülemez ama damla sulamayla hatta toprak altı damla sulamayla az su kullanımı azaltılabilir. fabrika ve yıkamacılar için arıtılmış atık suların tekrar kullanımı veya deşarjı şartı getirilmeli.
  Cevapla
 • keşkem 2 yıl önce Şikayet Et
  isra suresinin 16.ayeti aklıma geldi.
  Cevapla
 • nimet 2 yıl önce Şikayet Et
  Susuz tarım teknikleri ACİLEN faaliyete geçirilmeli..
  Cevapla
 • keşkem 2 yıl önce Şikayet Et
  sende su içmeden yaşa o zaman..?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
“Bu işlerin tamamı güçlü siyasi irade ile mümkün oldu”
Ernest Muci siftah yaptı! Kartal derbiye göz kırptı