İletişim Başkanı Altun: Beşinci kol faaliyetlerine müsaade etmeyiz

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, Türkiye'de faaliyet gösteren bazı medya kuruluşlarına yabancı ülkelerden fon sağlandığına dair haberlere ilişkin, "Yeni kisveler altında beşinci kol faaliyetlerine müsaade etmeyiz" ifadesini kullandı

İletişim Başkanı Altun: Beşinci kol faaliyetlerine müsaade etmeyiz
İletişim Başkanı Altun: Beşinci kol faaliyetlerine müsaade etmeyiz
GİRİŞ 21.07.2021 23:54 GÜNCELLEME 21.07.2021 23:56
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, konuyla ilgili AA'ya yaptığı açıklamada, merkezi Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan bir vakfın Türkiye'de bazı medya kuruluşlarını fonladığına dair iddiaları yakından takip ettiklerini belirtti.

Türkiye Anayasası'nın haber alma ve verme özgürlüğünü güvence altına aldığını hatırlatan Altun, özgür basının, demokrasinin belkemiği olduğunu vurguladı.

Medyanın, iç ve dış vesayet odakları tarafından ilgi duyulan bir alan olduğunu da bildiklerini aktaran Altun, şunları kaydetti:

"Bazı yabancı liderlerin Türk siyasetini dizayn etme niyet ve gayretlerini açıkça ifade ettiği bir ortamda, hiçbir yabancı devlet ve kuruluşun medya sektörüne çeşitli fonlar sağlamasını söz konusu çıkar ve hedeflerden bağımsız yorumlayamayız. Kimsenin şüphesi olmasın ki, ne basın özgürlüğü ne de bir başka bahaneyle demokrasimizi kimsenin masasına meze yaptırmayız. Yeni kisveler altında beşinci kol faaliyetlerine müsaade etmeyiz. Yabancı devletlerin veya kuruluşların fonlarıyla ülkemizde faaliyet gösteren medya kuruluşlarına yönelik bir düzenleme ihtiyacı olduğu açıktır. Bunun örneğini Amerika Birleşik Devletleri’nde görmemiz mümkündür. Örneğin ABD'de yabancı devletler tarafından fonlanan medya kuruluşları, altı ayda bir ABD makamlarına çalışmaları hakkında detaylı bilgi vermek durumundadır. Türkiye'de de benzer statüde faaliyet gösteren, doğrudan yabancı devletler tarafından fonlanan çeşitli medya kuruluşları bulunmaktadır. Bunlarla ilgili kamu düzeninin korunması ve halkımızın doğru haber hakkının teminat altına alınması amacıyla, ihtiyacımız olan düzenlemeleri en kısa sürede tamamlayacağız."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 5
 • Güzel İnsan 2 yıl önce Şikayet Et
  haberi ilk okuyunca sesli güldüm..Bende zannettim ki PSV- GS maç skorundan bahsediyor
  Cevapla
 • SARIÇİÇEK 2 yıl önce Şikayet Et
  bu olay 15 temmuza benzemeyecek and olsun Türkün damarına basmasınlar yoksa Baş üstünde baş taş üstünde taş bırakmayız Vatanımızı hiç bir ülkeye yedirmeyiz.....AND OLSUN..
  Cevapla
 • Birisi 2 yıl önce Şikayet Et
  Onlar da çook korktular :)
  Cevapla
 • bayramoğlu 2 yıl önce Şikayet Et
  Klavyede güzel yazıyorsunuz ama meydana inince kimse yok herkes dolar euro peşinde
  Cevapla
 • Kutadgu 2 yıl önce Şikayet Et
  And olsun, sıradan bir Türk olarak çok kesin bir dille and içiyorum bu sefer kıyametiniz o gün olacaktır, affi yok bilesiniz abd ab rum seviciler chp
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Selçuk Bayraktar görüntüleri paylaştı! TB3 SİHA adım adım yükseliyor
Amerika Türkiye'nin Gazze yardımından rahatsız oldu