Gizli CIA raporundaki Erbakan detayı! Süleyman Demirel'in bizzat kendisi yapmış...

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA), Kıbrıs Harekâtı sırasında, Washington’a en büyük problem teşkil eden kişi olarak dönemin Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan’ı gördüğü ortaya çıktı.

Gizli CIA raporundaki Erbakan detayı! Süleyman Demirel'in bizzat kendisi yapmış...
Gizli CIA raporundaki Erbakan detayı! Süleyman Demirel'in bizzat kendisi yapmış...
GİRİŞ 22.07.2021 16:49 GÜNCELLEME 22.07.2021 17:04
Bu Habere 113 Yorum Yapılmış

1974 yılına ait gizli belgelerde Erbakan ve Kıbrıs meselesi ile ilgili durumu analiz eden ve Erbakan’ın tavizsiz tutumundan dolayı çekincelerini dile getiren CIA yetkilileri, merhum Erbakan’ın harekât sırasında Milli Güvenlik Kurulu’nun ABD ile üslerde müzakerelerin başlatılması ve Kıbrıs sorununa yeniden masada çözüm aranması kararına direndiğini vurguladı.

ÖDÜN VERMEDİ

Raporlarda hükûmetin koalisyon ortağı Adalet Partisi Başkanı Süleyman Demirel’in hem bölgedeki ABD üsleri konusunda hem de Kıbrıs sorununda Erbakan’a göre daha ılımlı olduğu belirtiliyor.
Raporda, Süleyman Demirel’in ABD üslerine ve Kıbrıs sorununda Erbakan’a göre daha ılımlı olduğu vurgulanıyor.

Belgelere göre Demirel, Kıbrıs sorununda müzakerelerin başlaması için çeşitli yöntemler deneyerek Erbakan’ın koalisyon içindeki etkisini azaltmaya çalıştı.

CIA yetkilileri raporda, Erbakan’ın hiçbir şekilde geri adım atmadığını açıklıyor.

Erbakan’ın hiçbir şekilde geri adım atmadığını vurgulayan CIA yetkilileri raporda, “Demirel, sağ partilerden muhalif milletvekillerini ayartarak, koalisyondaki Erbakan’ın etkisini azaltmaya çalışıyor. Fakat bu manevralarla yeterli desteği kazanması pek olası değil” ifadelerini kullandı. Demirel’in Erbakan’a seçimler öncesi daha fazla milletvekili teklif ettiği vurgulanan belgelerde, Erbakan’ın teklifleri reddederek Kıbrıs’tan ödün vermediği belirtildi.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YAZDIR
YORUMLAR 113
 • Mine 1 hafta önce Şikayet Et
  Rahmetlik erbakan bastirmasaydi Kıbrısa 20 temmuzda TSK çıkarma yapmayacaktı..o günlerin bizzat şahidiyim.erbakanci değildim.erbakan kibritin tümden alınmasını istiyordu.federe devletten yana değildi.yillarca görüşmelerle turkmilletini oyaladilar.hala oyaliyorlar.kibris zaferi sonrası ecevit 2.ataturk ilan edildi....bu başarı sadece erbakan ve TSK ne aittir. Şahidim.
  Cevapla
 • ,,,,,,,,,,,, 1 hafta önce Şikayet Et
  Bilgilerinizi kitaba dönüştürmelisiniz,,,
  Cevapla
 • Necati Güneş 1 hafta önce Şikayet Et
  Ecevit ateşkes için trafik yaparken Erbakan hoca Kıbrısı tamamen alalım dedi. Sonunda Ecevit kahraman ilan edildi ! 12 eylülde zindanda yatmış bir solcu olarak Bize sadece slogan attırdılar Kendileri fil dişi kulelerde ikamet ettiler. Bizlere de Erbakan hocayı kötülediler. Allah'tan affımı dilerim. Erdoğan ise bu Millet için büyük bir şanstır. Türkiye de Sol gıdasını Emperyalizmden almaktadır Özentilik uğruna yıllarını heba ettiler. Batıya yaranmak ile solculuk olmaz. Alın size Samimi gerçek Sosyal Demokrat Recep Tayyip Erdoğan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Çizdiği Muasır medeniyet yolunda giden tek liderdir. Kıymet bilmezseniz
  Cevapla
 • ,,,,,,,,,,,, 1 hafta önce Şikayet Et
  Bilgilerinizi her mecrada paylaşmalısınız,,,
  Cevapla
 • bekir cizmeci 1 hafta önce Şikayet Et
  Su 1974 kibris harekatina baslangic kararinin kim tarafindan verildigi de bir acikliga kavussaydi.Kimi diyor Erbakan,kimi diyor Ecevit.
  Cevapla
 • 44M 1 hafta önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin Sn Necmettin Erbakan
  Cevapla
 • Fehi 1 hafta önce Şikayet Et
  Sıra hocanın yiğit talebesinde hadi bismillah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Konya'da kan donduran olay! Bir evde 7 kişi ölü bulundu...
İstanbul dahil toplam 12 ilde ormana giriş yasağı