Son Dakika... MHP Lideri Bahçeli'den Lozan çıkışı: Bu konu açılmamak üzere kapanmıştır

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Lozan Antlaşması'nın yıl dönümünde '98 yıl önce bugün imzaya açılan Lozan Barış Antlaşması, hala ilk günkü mana ve muhtevasını muhafaza eden bir onur belgesi niteliğindedir.' açıklamasını yaptı.

Son Dakika... MHP Lideri Bahçeli'den Lozan çıkışı: Bu konu açılmamak üzere kapanmıştır
Son Dakika... MHP Lideri Bahçeli'den Lozan çıkışı: Bu konu açılmamak üzere kapanmıştır
GİRİŞ 24.07.2021 20:00 GÜNCELLEME 24.07.2021 20:04
Bu Habere 43 Yorum Yapılmış

Bahçeli, Lozan Barış Antlaşması'nın 98'inci yıl dönümünü dolayısıyla Twitter hesabından yayımladığı mesajına, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Lozan Barış Antlaşması'yla ilgili, "Bu muahedename, Türk milleti aleyhine, asırlardan beri hazırlanmış ve Sevr muahedenamesiyle ikmal edildiği zannedilmiş, büyük bir suikasdın inhidamını ifade eder bir vesikadır. Emsali namesbuk bir siyasi zafer eseridir." sözleriyle başladı.

"BİR ONUR BELGESİ NİTELİĞİNDE"

"98 yıl önce bugün imzaya açılan Lozan Barış Antlaşması, halen ilk günkü mana ve muhtevasını muhafaza eden bir onur belgesi niteliğindedir. Sevr akbabalarının kanat çırptığı bir dönemde istiklal ve istikbal iradesinin küresel alanda bayraklaşması Lozan'da mümkün olmuştur." ifadelerini kullanan Bahçeli, 1918'de incinen milli gururun, 1919'un Samsun'undan, Lozan'a uzanan bir süreçte adım adım tamir ve tedavi edildiğini belirtti.

Başkan Erdoğan'dan Lozan mesajı

- "LOZAN'DA TÜRK ASIRLARININ MÜDAFAASI YAPILMIŞTIR"

MHP Genel Başkanı Bahçeli, 24 Temmuz 1923 ile Türkiye'nin bağımsız, çağdaş ve milli bir devlet olarak uluslararası alanda varlığını ve hükümranlık haklarını kabul ettirdiğini vurgulayarak, Lozan Antlaşması'nın esaslı değerini ve küresel münasebetlerdeki kılavuzluk ilkelerini, üzerinden 98 yıl geçmesine rağmen güçlü bir şekilde ihtiva ettiğini bildirdi.

Türk milletinin ahlak ve yürek mukavemetini kırma, o kırıktan emperyalizmi geçirme hevesinin kursaklarda kaldığını dile getiren Bahçeli, şöyle devam etti:

"Geçmişin ne kadar derinine inebiliyorsak geleceğin ufkunu, daha da ötesini o kadar görebiliriz. Lozan'da Türk asırlarının müdafaası yapılmış, Türk milletinin bekası ve varlık hakları meydanlarda akan kanlardan ilhamını alan diplomatik ustalıkla güvenceye kavuşturulmuştur. Siyasi önyargılarla, ideolojik dogmalarla, fikri saplantılarla Lozan Antlaşması'nı kutuplaşmanın dehlizlerine savurmak insafsızlık ve tarih bilmezliktir. 'Zafer mi?' 'Hezimet mi?' sorusuna cevap aramak yerine, Lozan Antlaşması'nı tanımak, kavramak ve ruhunu özümsemek lazımdır. Lozan Antlaşması, Anadolu coğrafyasında o güne kadar ki 852 yıllık mevcudiyetimizin gelecek bin yıllara güvenle ve bir millet halinde taşıma şuurunun belgelere kazınmış, masalarda karara bağlanmış irade künhüdür. Lozan, Türk Kurtuluş Savaşı'nın siyasi ve diplomatik tacıdır."

- "LOZAN HAÇ KARŞISINDA DÜŞMEYEN HiLALİN SİYASİ VE DİPLOMATİK BAŞARISIDIR"

Tarihi gerçeklere bugünün penceresinden bakıp, "maksatlı ve marazi" şekilde analiz etmenin iyi niyetten mahrum bir yanılgı olduğunu belirten Bahçeli, Lozan Antlaşması'nın meşrep ve mizaca göre tefsiri yerine, milli ve tarihi duruş prizmasından okunmasının en doğru, en sağlıklı ve en isabetli seçenek olduğunu kaydetti.

Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:

"Milli Mücadele, askeri ve stratejik bir zaferin şehadet ve gazilikle yoğrulmuş kahramanlık beratıdır. Lozan Antlaşması ise muhteşem bir fecirin, haç karşısında düşmeyen hilalin siyasi ve diplomatik başarısıdır. Bu başarının gölgelenmesi zilletin ve hezimetin ta kendisidir. Lozan'daki Türk delegasyonu sırtını hem tarihe hem de teslimiyeti reddeden millet iradesine dayamıştır. Emperyalizmin kurduğu masanın karşısına Sakarya geçmiş, Dumlupınar çıkmış, Büyük Taarruz dikilmiştir.

Bugünlerde Lozan'dan yana, Lozan'a karşı olanlar tasnifine tevessül eden bazı güdük akıllılar zırvanın ve tarihten nifak üretmeye çalışmanın damgalı failleridir. Bunlar bilmelidir ki Lozan Antlaşması, Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran değil, tescil eden 143 maddelik belgedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin hukuki ve siyasi egemenliğinin hükmü şahsiyeti, aynı zamanda ebedi varlığı Lozan'da temellenmiş, bu konu açılmamak üzere kapanmıştır. Bu vesileyle aziz şehitlerimizi, Milli Mücadele kahramanlarını ve Lozan delegasyonunu saygı ve rahmetle anıyorum."

- "AŞIRI YAĞIŞLARDAN KAYNAKLI FELAKETLERE MARUZ KALAN YÖRELERE GEÇMİŞ OLSUN"

Bahçeli ayrıca, yurdun değişik bölgelerinde meydana gelen sel ve heyelanlardan duyduğu üzüntüyü de dile getirdi ve başta Rize ile Artvin olmak üzere aşırı yağışlardan kaynaklı felaketlere maruz kalan yörelere geçmiş olsun dileklerini iletti.

Doğal afetlerde hayatlarını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet dileyen Bahçeli, afet bölgelerinde yaşayan yöre insanının samimiyetle yanında ve her desteği vermeye hazır olduklarını vurguladı.

Bahçeli, son olarak tüm gazetecilerin 24 Temmuz Gazeteciler Günü'nü ve Basın Bayramı'nı kutladı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
devlet bahçeli
YAZDIR
YORUMLAR 43
 • Kürşad Tigin 5 ay önce Şikayet Et
  Lozan Türkiye Cumhuriyeti devletimizin tapusudur. Daha iyisini yapabilecek olan buyursun yeni anlaşma imzalasin kaybettiğimiz 1 dünya savasinda yıkılan Osmanlı imparatorluğu dan kurtarabildigimiz topraklarla bunu imzalamış ecdadımız Allah razı olsun daha iyisini torunlar olarak yapabiliyosaniz buyrun!
  Cevapla
 • Bej-i lüle 5 ay önce Şikayet Et
  La yürü git! Inönü'nün listeye yazmayı unuttuğu Limni Adası'nı biliyor musun? Bizimle alay ettiler. Yazmayı unutunca İngilizler, herhalde Türkler bu adayı istemiyor diyerek Yunan'a yazarlar. Lozan hezimettir. Sen git Orta Asya çöllerinde eşelen!
  Cevapla
 • ... 65 5 ay önce Şikayet Et
  Bu konuda zerre kadar katılmıyorum
  Cevapla
 • Osmanlı 5 ay önce Şikayet Et
  2023 ü bekleyim. 100 yıllık planlar yeniden masaya yatacak. şuan olanlarda en büyük işaretleri. önemli olan devletin ismi osmanlı veya türkiye olması değil. o zaman nasıl ki hüküm eden bir devlet vardı, şimdi de aynı yoldayız. isim sadece yazıdan ibarettir. isimi güçlendiren, yükselten o isim adı altında imza atılan ve gerçekleştirilen icraatlardır. o yüzden diyorumki 2023 ü bekleyelim, isimler farklı olsada aynı yoldaki icraatlara tam ve koşulsuz destek olalım.
  Cevapla
 • Baht 5 ay önce Şikayet Et
  Lozan'da Türkiye satıldı..hey gidi hey! Belgelerle ispatlı..merak eden varsa....
  Cevapla
 • Kemal (K.k deyil) 5 ay önce Şikayet Et
  Sayın Bahçeli,devlet adamlığınıza diyeceğim yok.amma bu konuda size katılmıyorum.Lozan bir zafer değil hezimettir.Biz Lozanla devlet kurmadık koskoca Osmanlı imparatorluğunu yıktık.Bu konuyu lütfen iyi yorumlayın...
  Cevapla
 • Ametoca 5 ay önce Şikayet Et
  Osmanli Imparatorlugu Padisah Dedemin imzaladigi SEVR ile yikildi.Allahtan Mustafa Kemal sayesinde kurtulus savasinda kaybedilen lerin birkismu geri alindida Lozanda tescil edildi.Bahcelinin yorumundan önce siz bi zahmet okuyup ögrenin.
  Cevapla
 • Mehmet 5 ay önce Şikayet Et
  Senin tarih bilgin Bu kadar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
 Bitcoin'de düşüş hızlandı! Piyasa tepetaklak oldu: Paralar buhar olup uçtu
Son dakika: İngiltere'den flaş iddia: Rusya'nın planını açıkladı