Kılıçdaroğlu'nun Suriyeliler ile ilgili sözlerine Yasin Aktay'dan net cevap!

Prof. Dr. Yasin Aktay, Kemal Kılıçdaroğlu'nun Suriyelilere yönelik açıklamalarına cevap verdi.

Kılıçdaroğlu'nun Suriyeliler ile ilgili sözlerine Yasin Aktay'dan net cevap!
Kılıçdaroğlu'nun Suriyeliler ile ilgili sözlerine Yasin Aktay'dan net cevap!
GİRİŞ 26.07.2021 17:31 GÜNCELLEME 26.07.2021 19:00
Bu Habere 129 Yorum Yapılmış

Prof. Dr. Yasin Aktay Euronews'ten Dilek Gül'ün sorularını yanıtladı. Aktay, Kemal Kılıçdaroğlu'nun Suriyelilere yönelik sözleriyle ilgili dikkat çeken ifadeler kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun göçmen düşmanlığını artıran açıklamalarda bulunduğunu belirten Aktay, Suriyelilerin gönderilmesinin pratikte mümkün olmayacağını söyledi.

Suriyelilerin ülkelerine dönüşünün Türkiye ekonomisinde sıkıntı yaratacağını da söyleyen Yasin Aktay, "Ekonomik açıdan işlevsel bir tarafı var. Gidin bakın Gaziantep'in ekonomisine, oranın iş verenlerine bir bakın yatırımcılarına bir bakın. Gaziantep, sanayisi çok güçlü olan bir şehir. Gaziantep sanayicileri çok memnunlar Suriyelilerden. Suriyelileri Gaziantep'ten çekin, ekonomimiz çöker şu anda diyorlar. Bakın çok önemli bazı yerlerde, Suriyelileri çekin, bir gitsinler ülke ekonomisi çöker." dedi.

"KILIÇDAROĞLU ESAD'LA, O DA ALEVİ BİZ DE ALEVİYİZ GİBİ BİR YAKLAŞIM İÇİNDE"

"Belki Suriyelilerin de ilk gelenleri sanayi, inşaat alanında çalışanlar olarak kalacaklar ama Suriyelilerin Türkiye’ye yaptığı katkı ile Türkiye Arap dünyası ile arasında çok ciddi bir köprü oluşturacak" diyen Aktay, Dilek Gül'ün, "Kılıçdaroğlu neden dayanışsın Esad’la?" sorusuna ise şu cevabı verdi:

''Anlam veremiyoruz ama anlam vermek gerekirse sanki bir mezhebi dayanışma içerisinde hareket ediyor. O da Alevi biz de Aleviyiz gibi bir yaklaşım içerisinde. Bu çok tehlikeli. Sisi ya da Saddam Sünni’ydi ama biz muhalif olduk. Mısır’dan da bir sürü insan göçmen olarak geliyor. Ancak aklımızdan Sisi bir Sünni nasıl olur onunla değil de muhalifleri ile bir dayanışma içinde olmayız gibi bir düşünce geçmedi. Bizim için zalim zalimdir. Sünni de olsa Şii de olsa. Yine mazlum Şii ise onunla da dayanışma içerisine gireriz. Nitekim İran’dan kaçıp gelen ve bize sığınan Şii de vardır. Halepçe’den kaçan 500 bin kürde ve Kobani olayları nedeniyle kaçanlara Türkiye kucağını açmıştır. Türkiye göç politikasında mezhepçi ve ırkçı olmadı. Bundan dolayı da Türkiye tüm dünyada moral üstünlüğe sahiptir.''

YAZDIR
YORUMLAR 129
 • İlhan 1 ay önce Şikayet Et
  Esad Alevi olamaz . Alevilik Türk'e özgü bir dini tavırdır. Alevilğin Şia lıklada hiç bir ilgisi yok. Esad sünnidir Nusayridir. Bakara 285. Ayeti öne çıkarır ve kimi hrıstiyan kutsal günlerini kutlarlar. Bu adam müslüman ve İslam'ın Arap milliyetçiliğini savunuyor fanatikçe.
  Cevapla
 • Ömer 1 ay önce Şikayet Et
  Yeter artık misafirlik bir yere kadar savaş falan yok Suriye'de
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Ozaman yunan bugar makedon yogoslavya bütün göçmenleri gönderelim
  Cevapla
 • Kaya 1 ay önce Şikayet Et
  Suriyeli sınırda kalmalıydı orada bakardık.bizim üzerimize 50 milyar dolara mal oldu bunu hic konuşan yok.bunlar gelmeden işlerimizi bunlarmi yaptı kim yaptı yapmayın.gercekleri konuşun. Türk milleti merhametlidir bakıyoruz araplar türklerden çok zengin neden bakmıyorlar.yoneticileri suçlarsınız olabilir.araplarin diğer sivil gönüllü dernekleri yokmu
  Cevapla
 • TÜRK OĞLU TÜRK 1 ay önce Şikayet Et
  Tuzu kuru aktay ne sacmalıyorsun. Ünv. Bitirmiş oğlum 30 yaşını devirdi. Sizlerin TÜRK le sıkıntısı var. Gitsin BİRTANE TÜRK KOMŞULARA SIĞINSIN geri zekalı ben vatanımda istemiyorum oylama yapalım. Aptal sen kimsin
  Cevapla
 • vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  secimde halk kararını verir.
  Cevapla
 • Fellas 1 ay önce Şikayet Et
  E artık kararlarını versinler. Takım tutar gibi parti tutmasınlar. Bir topraklarımızı kaybetmedigimiz kaldı. Maddi manevi çöküntü içindeyiz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son Dakika... Kanlı eylem girişimi son anda engellendi!
Bildiri yayımladılar! Türkiye'den 9 AB üyesi ülkeye sert tepki