Başkan Erdoğan yangınlarla ilgili son dakika duyurdu: 1 kişi gözaltına alındı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmaris'teki incelemeleri sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Milas'taki yangınla ilgili 1 kişinin gözaltına alındığını açıklayan Erdoğan "Ormanlarımızı yakanları bulup ciğerlerini yakmak boynumuzun borcudur" dedi.

Başkan Erdoğan yangınlarla ilgili son dakika duyurdu: 1 kişi gözaltına alındı!
Başkan Erdoğan yangınlarla ilgili son dakika duyurdu: 1 kişi gözaltına alındı!
GİRİŞ 31.07.2021 21:57 GÜNCELLEME 31.07.2021 21:59
Bu Habere 134 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yangın Marmaris'teki incelemelerinin ardından açıklamalarda bulundu.

Başkan Erdoğan yaptığı konuşmada "Birliğe beraberliğe, dayanışma gibi en çok ihtiyacımız olan dönemde tüm vatandaşlarımızı bir binanın tuğlaları gibi sıkı sıkıya kenetlenmeye davet ediyorum. Vatandaşlarımızın hiçbir mağduriyetine de meydan verilmeyecektir. Devlet dayanışmasını bozmak isteyen provokatörlere asla izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

İşte Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan satırlar: 

Yangınlar çeşitli oteller, evler zarar görmüştür. Muğla'dan diğer ekiplerimizde ve Azerbaycan'dan gelen ekipler çalışmalarını sürdürmektedir.

'TÜRKİYE ŞAHİN GİBİLERİ ASLA UNUTMAYACAKTIR'

Sağlık Bakanlığımız da 38 ambulans ve 175 personelle vatandaşlarımıza yardımcı olmaktadır. Boşaltılan mahallelerimizdeki vatandaşlarımız en yakındaki güvenli yerleşim yerlerine aktarılmıştır. Tabi burada en büyük üzüntümü ifade etmek istiyorum. Yangında Şahin Akdemir kardeşimizi kaybetmiş olmamız en büyük üzüntümüzdür.

Bu kardeşimiz yangın çalışanlara yardım ederken geride sevenlerini bıraktı. Türkiye Şahin'i ve onun gibi canı pahasına ülkesini korumaya çalışanları asla unutmamıştır, unutmayacaktır.

'YANGININ BİRİNİ ÇOCUKLARIN BAŞLATTIĞI BİLİNMEKTE'

Yangın söndürme ve soğutma faaliyetlerine müteakip hemen zarar tespitleri yapılmıştır. Bu tespitlere göre konutlar ahırlar, ticari alanlarla ilgili gerekli adımlar atılmaya hemen başlanacaktır.

Marmaris'teki yangının birine çocukların yol açtığı bilinmekle birlikte diğer yangılarla ilgili araştırmalar sürüyor.

'1 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI'

Milas'taki yangınla ilgili bir kişi gözaltına alınmıştır. Manavgat'ta da ifade ettiğimi gibi geçtiğimiz yıl Terör örgütü yöneticilerinin ormanları yakma talimatlarını vermesinin ardından ülkemizdeki orman yangını alanı 2 katına çıkmıştır. Bu yangınların bir kısmının da benzer bir talimatla başlatılmış olma ihtimalini gözardı etmiyoruz. Ormanlarımızı yakanları bulup ciğerlerini yakmak boynumuzun borcudur. İlgili birimlerimiz gereken çalışmaları hassasiyetle yürütmektedir.

'SİYASET YAPILMASI GEREKEN BİR MESELE DEĞİL'

Tabi ülkemizin karşılaştığı her krizde orman yangınları konusunda da istismarcı bir kesim hemen harekete geçmiştir. Sosyal medya ve çeşitli kanallardan yalanlar ortaya saçılmıştır. Siyaset konusu yapılması gereken bir mesele değildir.

Canlarını tehlikeye atarak mücadele eden tüm çalışanlara zerre kadar saygısı olmayan bu zihniyeti yok farz ediyoruz.

Allah'ın izniyle bu yangınların izleri kısa sürede silinecektir. Canlı kaybı dışındaki her şeyi telafi edecek güce sahibiz.

ERDOĞAN'DAN VATANDAŞA ÇAĞRI

Birliğe beraberliğe, dayanışma gibi en çok ihtiyacımız olan dönemde tüm vatandaşlarımızı bir binanın tuğlaları gibi sıkı sıkıya kenetlenmeye davet ediyorum.

Vatandaşlarımızın hiçbir mağduriyetine de meydan verilmeyecektir. Devlet dayanışmasını bozmak isteyen provokatörlere asla izin vermeyeceğiz.

'AİLELERİNE SABIR DİLİYORUM'

2 itfaiyecimiz şehit oldu. Onlara da rahmet diliyorum. Ailelerine sabırlar diliyorum. Kendi alanında dünyanın en iyilerinden olan orman teşkilatımızı.

'ETKİLENEN TÜM YERLER AFET BÖLGESİ İLAN EDİLDİ'

Bu noktada özellikle bugün sabah itibarıyla orman yangınlarından etkilenen bölgelerimizi genel hayata etkili afet bölgesi ilan ettik. Antalya, Manavgat, Akseki Gündoğmuş'ta yangından etkilenen tüm mahalleler, Osmaniye, Kadirli ilçesi, Muğla- Marmaris, Bodrum, Milas Köyceğiz, Adana, Kozan yangından etkilenen tüm mahalleler hayata etkili afet bölgesi ilan edilmiştir.

'HASAR GÖREN EVLERE 50 BİN LİRAYA KADAR EŞYA YARDIMI YAPILACAK'

Tarım hayvancılık ve seraların hasarları karşılanacaktır. Hasar gören evlere 50 bin liraya kadar eşya yardımı yapılacaktır. Ev kiralayanlara ev kira yardımı yapılacaktır. Afet bölgesinde vergiler ertelenecek. SGK primleri ertelenecek. Tarım ziraat borçları ertelenecek .Faizsiz esnaf kredisi verilecek. KOSGEB acil desteği verilecek. 1 ay içerisinde evlerin inşaatına başlatılacak.

'FİDAN DİKİMİNE İLK YAĞMURLA BAŞLANACAK'

Yangından etkilenen bölgelerde ortaya çıkan acil ihtiyaç için 50 milyon TL ödenek gönderilmiştir. Yanan alanlara fidan dikimine ilk yağmurların ardından başlıyoruz. Biz iktidar olduğumuz süre içerisinde 5 milyon ağaç dikmiş bir iktidarız. Orman alanımızı bu süre içerisinde 23 milyon hektara çıkarmıştık.

Bir kez daha Antalya'mız ve Muğla'mız başta olmak üzere, yangınla mücadele edenlere orada yaşayanlara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

BAŞKAN ERDOĞAN, MARMARİS'TE HALKA HİTAP ETTİ

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından önemli başlıklar;

Yanan her karış orman toprağını çok daha fazlasıyla yeniden fidanlarla buluşturacak, orman varlığımıza tekrar kazandıracağız. Uçak sayımızı çeşitli ülkelerden desteklerle artırdık. Başta Rusya olmak üzere İran ve Ukrayna'dan gelenlerle yangın söndürme uçaklarımızın sayısı 16'yı buldu.

45 helikopterimiz noktasal söndürmeyi gerçekleştiriyor. 9 insansız hava aracımızla etkin bir şekilde sahadayız.

(Orman yangınlarında terör şüphesi) Böyle bir irtibat tespit edersek ki şimdiden bazı emarelere ulaşıldı, sonu nereye giderse gitsin takip edecek, gereğini yapacağız.

YORUMLAR 134
 • mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  bilerek , isteyerek hdpkk ile ortaklık yapan , üyelerine şehirlerde sığınma sağlayanlar bu katliama ortaktır
  Cevapla
 • Yigido 2 yıl önce Şikayet Et
  Ateşe veren teröristi ateşe ayın yakın. K.oglunu ve akşener içeri atın. Pkk destek neymiş görsünler.
  Cevapla
 • irfan 2 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Başkanım Allah aşkına ülkemize hainlik yapanları yaşatmayınız.Ne olur allah aşkına Orman yakmak tüm canlıları yakmak demektir.Bunun cezasını kuranda ki gibi verilmesini diliyoruz.Demokrasi adı altında Ülkemizi yakıyorlar.Lütfen İDAM I getiriniz.O zaman ülkemiz gül gülüstanlık olacak.Cezaevleri azalacak maliyet düşecek.
  Cevapla
 • Biker 2 yıl önce Şikayet Et
  CHP ve Hdp Oy verenleri Allaha haval ediyorum bu teröslere oy verenle sahip cikanlar,ri Allaha haval ediyorum Ormanlarimizi yakiyorlar ğüvenlik güclerimize alles,ce saldiriyorlar Vatanimizi bölmek isdiyorlar bunlarin hepisin cenabi Allaha haval ediyorum
  Cevapla
 • Ekrem 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah'ına kurban Reis
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Reisi'nin ölümündeki soru işaretleri...Helikopter düştü mü!
Başıboş köpek tehdidi... Dünya üçüncüsü Türkiye'nin mavi bayrakları elinden alınabilir!