Son dakika haberi: Aşı zorunluluğu olacak mı? Karar günü...

Son dakika haberi: Günlük vaka sayıları 20 bin bandında seyrediyor. Kabine , koronavirüsle mücadele gündemiyle yarın toplanacak. 4. dalganın önüne geçmek için alınacak kararlar görüşülecek. Alınması beklenen tedbirler belli oluyor.

GİRİŞ 02.08.2021 10:30 GÜNCELLEME 02.08.2021 12:32
Bu Habere 74 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Kritik kararların alınacağı Kabine toplantısı yarın gerçekleşecek. Bugün yapılması planlanan toplantı, bakanların afet bölgesine gitmesi nedeniyle yarına ertelendi.

Artan vaka sayılarının önüne geçilebilmek için yeni tedbirlerin ele alınması beklenen toplantıda, aşı zorunluluğu da masaya yatırılacak. Aşı olmak istemeyenlere kapalı alanlar için PCR testi zorunluluğu, bazı mesleklere aşıyı şart koşmak ve sadece aşılı öğrencilerin yüz yüze eğitime katılması olmak üzere 3 önlem gündemde olacak.

Annesini koronadan kaybetti, arkadaşlarını aşı olmaya götürüyorAnnesini koronadan kaybetti, arkadaşlarını aşı olmaya götürüyor

Bakan Mustafa Varank'tan yerli aşı açıklamasıBakan Mustafa Varank'tan yerli aşı açıklaması

Uzman Dr. Toker: Ölen kişilerin yüzde 93’ü hiç aşılanmamışUzman Dr. Toker: Ölen kişilerin yüzde 93’ü hiç aşılanmamış

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında yapılacak toplantıda, bayram trafiğinin neden olduğu etkiyle tırmanışa geçen vaka sayılarının durdurulabilmesi için alınacak önlemlerin değerlendirilmesi bekleniyor.

AŞI OLMAYANLARA PCR TESTİ ZORUNLULUĞU

Kapalı sosyal alanları sadece aşılı ya da PCR testi yaptıran vatandaşların kullanması, doktor, öğretmen gibi meslek gruplarına aşı zorunluluğu getirilmesi, okullarda yüz yüze eğitime aşılı öğrencilerin katılması, diğerlerine ise online eğitim verilmesi gibi önlemler masaya yatırılacak.

4. DALGANIN ÖNÜNE GEÇMEK ŞART

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce yaptığı açıklamalarında bayram hareketliliği nedeniyle hızla artan günlük vaka sayılarına dikkat çekip Kabine'de konuyu masaya yatıracaklarını açıklamıştı. Dördüncü dalganın önüne geçilmesi için Türkiye gibi toplumun önemli bölümünü aşılayan ülkelerin önlemlerine bakılacak.

İşte masada olması beklenen maddeler:

 • Kafe ve lokantaların bir daha kapatılması düşünülmüyor. Bunun yerine aşı yaptırmayanlar ile ilgili bazı adımlar atılacak.
   
 • Vatandaşlar maç, restoran, kafe, AVM, sinema, tiyatro gibi yerlere aşı şartıyla alınacak. Aşı yaptırmayanlar ise kapalı sosyal alanlardan yararlanmak için bir ya da iki gün önce yaptırılan PCR testinin sonucunu gösterecek.
   
 • Belli meslek grupları için aşı zorunluluğu getirilmesi de seçenekler arasında bulunuyor. Bunlar arasında sağlık çalışanları ve öğretmenler de yer alıyor.
   
 • Ortaöğretim ile üniversitelerde yüz yüze eğitime aşılı olanların devam etmesi ya da PCR testi istenmesi alternatifleri bulunuyor. Böyle bir durumda aşı yaptırmak istemeyenlere ise online eğitim olanağı sağlanacak.

VATANDAŞLARA AŞILANMALARI İÇİN ZAMAN VERİLECEK

Bu tür uygulamalara hemen başlanması beklenmiyor. Önce vatandaşa "Bu kısıtlamalar iki hafta sonra uygulanacak" denilerek aşı yaptırması için belli bir süre verilecek. Bu süre sonrasında aşı yapanlara yönelik uygulanacak pozitif ayrım tek tek devreye girecek.

3. DOZ AŞI SEFERBERLİĞİ

Son dönemde hastaneye başvurularda 60 yaş üstü çift aşısı olan vatandaşların sayısında artış gözlenmeye başladı. Bunun için 60 yaş üstünün üçüncü doz aşılarını bir an önce yaptırmasının sağlanması için de önlemler alınması da gündemdeki maddeler arasında.

 

SAĞLIK BAKANI KOCA PAYLAŞTI: HASTAMIZIN BİR ÇİFT SÖZÜ VAR!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda koronavirüse yakalandıktan sonra yakınlarına bulaştıran ve yoğun bakımda yatmış bir hastanın açıklamalarına yer verdi.

KAYNAK: HABERLER.COM
YORUMLAR 74
 • efe kaygılı 1 yıl önce Şikayet Et
  yerli aşı çıkmasını bekliyoruz. Ya Turkovac ya hiç
  Cevapla
 • CHP İtiraz Eder 1 yıl önce Şikayet Et
  Bütün Ümidim CHP'de. Her şeye itiraz eden CHP bu dayatmaya da itiraz edecektir. Eder mi acaba? Neden itiraz etmiyor, hiç ses yok! Yoksa bu konuda hükumeti mi destekliyor!
  Cevapla
 • esc 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın cumhurbaşkanımız bu kurumlardaki personeli yeniden değerlendirmeli şakası yok bu işlerin, böyle aşı olmayan okula gelemez gibi mantık dışı uygulamalar olursa 2023 te büyük bir hezimet bizi bekliyor..
  Cevapla
 • Eğitimci 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben bir eğitimci olarak aşı vurulmak istemiyorum. Vurulmak isteyene saygı gösterildiği gibi vurulmak istemeyenede saygı gösterilmelidir...
  Cevapla
 • ak ak 1 yıl önce Şikayet Et
  aynen katılıyorum. bizi bile küstürüyorlar..
  Cevapla
 • mrc 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben aşı olmam demiyorum madem zorunla olacak ki zorlama hakkınız yok sizde yerli aşı çıkartın
  Cevapla
 • Ali YALÇIN 1 yıl önce Şikayet Et
  Hepimiz asi olalım tamam ama çocukları bu ise bulastirmayin bu vebalin altından kalkamazsınız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
"İspat ederseniz istifa ederim" diyen DEVA Partili Ekmen'i zora sokacak video
İYİ Parti'den HDP itirafı! 'Kapanırsa bize oy verecekler'