Bak sen şu Abdulsamet'e! Çete lideri edebiyat öğretmeni çıktı

Türkiye'deki tarihi eserleri Avrupa ve ABD'nin önemli müzayede evlerinde satılmasını sağlayan örgüte "Anadolu" isimli operasyon düzenlendi. Çete elebaşının görevinden ihraç edilen eski edebiyat öğretmeni Abdulsamet Kavran olduğu belirlendi.

GİRİŞ 11.08.2021 07:59 GÜNCELLEME 11.08.2021 09:18
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

8 ay önce yurtdışında bir Türk vatandaşı tarihi eser kaçakçılığından yakalandı. Bu kişinin elindeki tarihi eserler Türkiye’den çıkarılmıştı. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, bu kişinin profilini çıkarttı.

Türkiye’deki ilişki ağını, para trafiğini inceledi, analiz etti. Ortaya çıkan tablo, eşi benzeri görülmemiş profesyonellikteki tarihi eser kaçakçılığı şebekesinin varlığıydı. Araştırmalar sonunda şebekenin liderinin eski edebiyat öğretmeni Abdulsamet Kavran olduğu anlaşıldı.

Bu isme Türk polisi yabancı değildi. Daha önce iki kez tarihi eser kaçakçılığından gözaltına alınmış, bu yüzden öğretmenlik mesleğinden olmuştu. İncelemeler sürdükçe Abdulsamet Kavran’ın çok daha profesyonel bir şebeke yapısı kurduğu belirlendi.

PARA TRAFİĞİ ELE VERDİ

Türk polisi para trafiğinin peşine düştü. Şebekenin banka hesaplarında yurtdışındaki 9 ayrı müzayede evinden gönderilen 26 milyon lira vardı. Müzayede evlerinin satış katalogları incelendiğinde Türkiye’den kaçırılan 52 tarihi eserin kataloglarda yer aldığı ve şebeke tarafından ABD ve Avrupa’daki 9 müzayede evinde satıldığı tespit edildi. Tarihi eser kaçakçılığı delillendirilmişti.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, tarihi eser kaçakçılarına yönelik operasyona “Anadolu” kod ismini verdi. Adana merkezli 29 ilde eşzamanlı operasyonlar yapıldı. 93 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. 91 ikamet ve 17 işyeri hakkında arama kararı çıkarıldı.

5 KOLEKSİYONERE ARAMA

Ayrıca operasyonlar kapsamında Türkiye’deki çok önemli 5 koleksiyonerin evinde arama kararı verildi. Bunun için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan uzmanların koleksiyonerlerin evlerinde yapılan aramalarda bulunması sağlandı. Bu operasyonun, suçtan elde edilen gelire yönelik ilk tarihi eser kaçakçılığı operasyonu olmasının yanı sıra, başta BM, UNESCO, INTERPOL gibi uluslararası mecralarda Anadolu’dan kaçırılan eserlerin Avrupa ve ABD müzayede evlerinde satıldığı yönündeki Türkiye’nin tezlerini adli soruşturmayla doğrulayarak ortaya koyan ilk operasyon olma özelliği bulunduğu belirtildi.

İŞTE O MÜZAYEDE EVLERİ

Tarihi eser kaçakçılarının eserleri satışa çıkardığı Avrupa ve ABD’deki müzayede evleri şunlar:

* Roma Numismatics Limited (İngiltere)
* Saint Paul Antiques Limited (İngiltere)
* Leu Numismatic AG (İsviçre)
* Nomos AG (İsviçre)
* Dr.Hubert Lanz (Numismatic Lanz) (Almanya)
* Classical Group INC (ABD)
* Numismatic Naumann GMBH (Avusturya)

13 BİN ESER ELE GEÇİRİLDİ

Tarihi eser kaçakçılığı operasyonu sürecinde Türkiye, Bulgaristan, Hırvatistan ve Sırbistan’da gerçekleştirilen 4 ayrı yakalamada 4 bin 122 adet tarihi eser ele geçirildi. ‘Anadolu’ kod adı verilen operasyon kapsamında 78 şüpheli gözaltına alındı. Bu kişilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda kaçak kazılarla çıkartıldığı tespit edilen 9 bin 276 tarihi eser ele geçirildi. Operasyon kapsamında ele geçirilen tarihi eser sayısının 13 bin 398 olduğu belirtildi.

ÇETE LİDERİ GÖZALTINDA

Liderliğini eski edebiyat öğretmeni Abdulsamet Kavran’ın yaptığı şebeke üç ayaklı çalışıyordu. İlk olarak, Anadolu’nun çeşitli yerlerinde tarihi eserler bulunuyordu. İkinci ayağı ise bu tarihi eserlerin yurtdışına çıkarılması oluşturuyordu. Kuryeler aracılığı ile tarihi eserler yurtdışına yasadışı yollardan gönderiliyordu. Son aşama ise bu tarihi eserlerin satılmasıydı. Bunu ise şebekenin Avrupa ve ABD’deki elemanları sağlıyordu. Yurtdışındaki saygın müzayede evlerine satış iki yolla gerçekleştiriliyordu. Bu güven ilişkisi ve sahte sahiplik belgesiydi. Şebekenin çalışma yöntemleri ve elemanları deşifre edilmişti.

KAYNAK: HÜRRİYET GAZETESİ / TOYGUN ATİLLA
ETİKETLER
Abdulsamet Kavran
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • ishak 5 ay önce Şikayet Et
  ele geçirilen her eser için değnek cezası uygulansın
  Cevapla
 • Önce İnsan 5 ay önce Şikayet Et
  Ceza ve kanun olsaydı ikincisi olmazdı. Adam üçüncüde yakalandı. Dördüncü için engel var mı?
  Cevapla
 • çetin 5 ay önce Şikayet Et
  çevrenizde definecilik yapanlari uyarin , yaptıkları resmen hırsızlık
  Cevapla
 • Yakub 5 ay önce Şikayet Et
  Arkeoloklarda büyük kutuplaşma var. Yabancı ülkelerden gelen Arkeolokları istemiyoruz . Bu arkeoloji sektöründe çok hırsızlıklar dönüyor. Devletimiz bu işe yeni bir sistem ile el atmalı. Cezası ağır olmalı. Özellikle yurtdışından gelenlere üç katı ceza verilmeli
  Cevapla
 • TURKSIBERKUV 5 ay önce Şikayet Et
  binlerce tarihi eser heba oldu...ajan denilince siyah kiyafetli takim elbiseli adam aramayin edebiyat öğretmeni de ajan oluyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'dan Omicron varyantı ve Sezen Aksu'nun şarkısına ilişkin önemli açıklamalar
Cinayet rekoru kıran ülke! (21 Ocak 2022 Günün Önemli Gelişmeleri)