"Bakımevinde İhmalkarlık" haberiyle ilgili bakanlıktan açıklama

Sözcü gazetesinin internet sitesinde yer alan "Bakımevinde Büyük İhmalkarlık" başlıklı haberle ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan yazılı açıklama geldi. Bakanlık bahse konu yerin bakımevi olmadığını açıkladı.

"Bakımevinde İhmalkarlık"  haberiyle ilgili bakanlıktan açıklama
"Bakımevinde İhmalkarlık" haberiyle ilgili bakanlıktan açıklama
GİRİŞ 16.08.2021 18:31 GÜNCELLEME 16.08.2021 19:01

Sözcü gazetesinde  "Bakımevinde Büyük İhmalkarlık" başlığı ile yer alan ve Samsun'daki özel bakım evinde 94 yaşındaki Ahmet Cemal Çilalı 3. kattaki balkondan düşerek ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaşlı adam yapılan müdahaleye rağmen hayatını kaybetti. Savcılığın başlattığı soruşturma kapsamında bakım evinin ruhsatsız olduğu ortaya çıktı." şeklinde verilen habere  ilişkin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yazılı bir açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasında  habere konu olan yerin  bakımevi olmadığı ve bakanlıkla ilişkisinin bulunmadığını savundu. 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklama şöyle 

“Bakımevinde Büyük İhmalkarlık!" Başlıklı Habere İlişkin Aşağıdaki Açıklamanın Yapılması Gereği Duyulmuştur.

Bahse konu işletme bir bakımevi olmayıp, Bakanlığımızla herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. Ayrıca işletmenin kapatılması için daha önce defaatle işlem yapılmıştır.

Haberde, Samsun'da 94 yaşındaki A.C.Ç’nin 3. kat balkonundan düşerek ağır yaralandığı ve hastanede yapılan müdahaleye rağmen hayatını kaybettiği kaydedilmiştir.

Olayın gerçekleştiği adreste bulunan işletme, izinsiz yaşlı bakımı yaptığı için 8.08.2019 tarihinde Bakanlığımızın girişimleriyle yetkili merciler tarafından kapatılmıştır.

Kuruluşun pansiyon adı altında ruhsatsız işletilmeye devam edildiğinin ikinci kez tespit edilmesi üzerine 9.10.2019 tarihinde tekrar Valilik tarafından kapatma ve tahliye kararı verilmiştir.

Söz konusu işletmenin pansiyon izinleri ile yaşlılara hizmet verdiğinin belirlenmesi üzerine ilgili belediye tarafından ruhsatı iptal edilerek kapatılmasına yönelik 08.09.2020 tarihinde karar alınmıştır.

Belediye tarafından gerçekleştirilen söz konusu kapatma işlemi Samsun 3. İdare Mahkemesinin 2020/739 Esas sayılı yürütmenin durdurulması kararına istinaden gerçekleştirilememiştir.

Yaşlımızın vefatı üzerine suç duyurusunda bulunulmuş olup adli merciler gerekli soruşturmayı yürütmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

 

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Rekor sonrası dolar ve altında son durum
Asgari ücret ne kadar olacak? Başkan Erdoğan'dan son dakika açıklaması