30 Ağustos resmi tatil mi? 30 Ağustos ne zaman hangi güne denk geliyor? 30 Ağustos kimlere tatil?

30 Ağustos resmi tatil mi? Kamu da ve özel sektörde çalışan birçok kişi 30 Ağustos tarihinin tatil olup olmadığını merak ediyor. Tatil planı yapanlar resmi ve dini bayramları izin günlerine bağlayarak planlarını yapıyor. Peki, 30 Ağustos ne zaman hangi güne denk geliyor? 30 Ağustos kimlere tatil? İşte 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili son detaylar...

30 Ağustos resmi tatil mi? 30 Ağustos ne zaman hangi güne denk geliyor? 30 Ağustos kimlere tatil?
30 Ağustos resmi tatil mi? 30 Ağustos ne zaman hangi güne denk geliyor? 30 Ağustos kimlere tatil?
GİRİŞ 23.08.2021 12:08 GÜNCELLEME 23.08.2021 12:08

Tatilini resmi ve dini bayramlarla bağlamak isteyen birçok vatandaş önümüzdeki günlerde yaklaşan tatillerin hangileri olduğunu araştırıyor. En yakın tarih olan 30 Ağustos'ta Zafer Bayramının kutlanacağı biliniyor. Kamu ve özel sektör çalışanları 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın resmi tatil olup olmadığını araştırıyor. Peki, 30 Ağustos resmi tatil mi? 30 Ağustos ne zaman hangi güne denk geliyor? 30 Ağustos kimlere tatil? İşte 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili son detaylar...

30 Ağustos Resmi Tatil Mi? 30 Ağustos Ne Zaman Hangi Güne Denk Geliyor?

30 Ağustos tarihinin öncesinde yada sonrasında tatile çıkmayı planlayan bu günün tatil olup olmadığını araştırıyor. 1922 yılından beri kutlanan gün resmi tatil olarak kabul görüyor. 30 Ağustos Zafer Bayramı olarak kutlanıyor ve her sene resmi tatil olarak kabul ediliyor. Bu sene 30 Ağustos 2021 tarihi Pazartesi gününe denk geliyor. 

30 Ağustos Kimlere Tatil? İşte 30 Ağustos Zafer Bayramı İle İlgili Detaylar!

30 Ağustos Zafer Bayramı her sene birçok siyasinin ve bürokrasiden birçok ismin katılım gösterdiği resmi törenlerle kutlanıyor. Geride bıraktığımız 2 sene içerisinde tüm dünyada ve ülkemizde etkisini gösteren koronavirüs salgını sebebiyle törenler yapılamıyor. Ancak 30 Ağustos tarihi resmi bayram olduğu için tatil olarak kutlanmaya devam ediyor. 30 Ağustos Zafer Bayramı kamu ve özel sektör çalışanları için resmi tatil. 

30 Ağustos Zafer Bayramı Neden Kutlanıyor?

Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da Atatürk'ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz'u anmak için Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde[2] her yıl 30 Ağustos günü kutlanan resmî ve ulusal bir bayram.

Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz'un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir'e kadar takip edilmiş 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur.

İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon'da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye'de 1926'dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Beşiktaş'tan Avrupa'ya puansız veda!
Türkiye oyun kurucu oluyor! Dışa bağımlılık bitecek, 8 milyar dolar kasasında kalacak