Son dakika: 6 Eylül yaklaşırken tedbirlere takılmak istemeyenlerden akıllara zarar hamle!

6 Eylül yaklaşırken kısıtlamalara takılmak istmeyenlerin kuralları çiğnediği ortaya çıktı. Bazı hastane görevlilerinin, aşı karşıtı olup sınırlamalara takılmak istemeyenlere 3 bin liraya 'yapıldı' kaydı girdiği ortaya çıktı...

Son dakika: 6 Eylül yaklaşırken tedbirlere takılmak istemeyenlerden akıllara zarar hamle!
Son dakika: 6 Eylül yaklaşırken tedbirlere takılmak istemeyenlerden akıllara zarar hamle!
GİRİŞ 26.08.2021 06:05 GÜNCELLEME 26.08.2021 06:06
Bu Habere 164 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanlığı verilerine göre hâlen 22 milyondan fazla kişi ‘aşı karşıtlığı’ sebebiyle bir sağlık kuruluşuna başvurmadı. Bazı kesimlerin ise aşı olmadan yapılmış gibi göstermenin yolunu buldukları ortaya çıktı.

6 Eylül’de aşı olmayanlara getirilecek olan sınırlamalar, bu yöntemlere olan ilgiyi daha da artırdı. Ağırlıklı olarak özel hastanelerde yapılan bu işlemlerde kişiye aşı yapmadan, sisteme ‘yapıldı’ olarak giriş yapılıyor. Bu kanun dışı işlem için 3 bin lira talep ediliyor. Bu fiyat hastaneye veya aşıyı yapan kişinin talebine göre farklılık gösteriyor.

Kayıtlarda aşılı görünen kişi herhangi bir sınırlamaya maruz kalmıyor. İşlemi hemşire veya teknisyenler yapıyor. Telefonda konuştuğumuz ve bu işlemi yaptıran bir vatandaş, alınan ücretin vardiya yapan hemşireler veya teknisyenler arasında paylaşıldığını söylüyor. Bu işlemi yaptıran kişiler, salgına âdeta davetiye çıkarıyor. Aşı olmayanlarda görünen hastalık oranının yüksekliği düşünüldüğünde, kanun dışı yapılan bu işlemler salgının daha da artmasına yol açıyor.  

FAZLA AŞI SATILIYOR

Sistemde açıkta kalan aşılar ise salgından fazlasıyla çekinen kişilere satılıyor. Özel durumlar hariç, 3. dozdan fazla aşı yaptırmak mümkün değil. Ancak salgından korkan bazı vatandaşlar, sistemde açıkta kalan aşıları 1.000 lira karşılığında illegal şekilde yaptırabiliyor. Hastane çalışanları ile anlaşan kişi, aşıyı mesai sonrası evinde veya ofisinde yaptırabiliyor.

Anlaştığı hemşire veya teknisyen, kişinin istediği yere gelerek aşıyı yapıyor. Geçtiğimiz günlerde Emniyet’in yaptığı bir operasyonda para karşılığı sahte test sonucu çıkaran bir çete çökertilmişti. Suç örgütü, 150-300 dolar arasında ücret alarak test sonucu pozitif olan kişilere, negatif rapor verdikleri ortaya çıkmıştı. Bu tür işlemlerin hâlâ devam ettiği, para karşılığında sahte negatif test sonucu çıkaran bazı özel poliklinikler olduğu öğrenildi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 164
 • Nihat 3 ay önce Şikayet Et
  Başlarım senin özgürlüğüne 5 ay evvel kardeşimi koronadan kaybettim. O zamanlar aşı yokluğu yaşanıyordu ,henüz onun yaşına da aşı gelmemişti. Aşı olsaydı belki yaşıyor olacaktı. Nankör adam, olmadı mı niye aşı yok dersiniz,oldumuda zorlamı der ülkeyi yönetenleri diktatörlükle suçlarsınız. Siz ne biçim insanlarsınız. Olma kardeşim olma kimse seni baskılamıyor,yoğun bakımlarda az bi boşluk var zaten. Anladın sen onu...
  Cevapla
 • Bersoy 3 ay önce Şikayet Et
  Aşı olmayıp olmuş gibi gezenler size diyorum, hastalanınca şu virüs denen illete yakalanınca görürsünüz, hava basmayı...
  Cevapla
 • Hasan 3 ay önce Şikayet Et
  Emniyet kemerine klipsi icat eden yurdum insanı buna ne yapmaz ki. Gidin işportada bile satılıyor emniyet kemeri klipsi. Daha dün aşı karşıtı iki dokor ,aşı olmadıklarından yoğun bakımda can verdi. Sağlık bakanının mesajı: "İki arkadaşımız Kovid-19'a yenildi. Operatör Dr. İlhami Atılgan 55, patolog Dr. Murat Tad 49 yaşındaydı. Kayıtlarımızdan maalesef, iki değerli hekimin aşı olmadığını öğrendik. Meslektaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyoruz. Benzer acılar artık yaşanmasın."
  Cevapla
 • Şaşkın 3 ay önce Şikayet Et
  İnsanlar, temel hak ve özgürlükleri, vücut dokunulmazlığı haklarının hiçe sayıldığı zamanlarda; kendilerini korumak için haksız yollara baş vuruyor. Sizce bu anormal mi?
  Cevapla
 • Doğrusu bu 3 ay önce Şikayet Et
  Ya arkadaşlar bu olayı eleştirmeyin, aöf açıklama yapmış sınavlar yüz yüze olacak diye. Virüs kapmış binlerce öğrenci aynı sınıflarda sınava girecek ve bunlar toplu taşıma araçlarını ve kafeleri ortaklaşa kullanacak. Demek ki salgın yok.
  Cevapla
 • Doğrusu bu 3 ay önce Şikayet Et
  Sellami ben öğretmenim her dakika sınavdayım, komik sallami.
  Cevapla
 • selami 3 ay önce Şikayet Et
  Sen o sınavlarda alınan tedbirleri bilsen böyle konuşmazsın. Kaç kere sınav yaptın acaba.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: 28 Kasım koronavirüs tablosu açıklandı!
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum