Son dakika: Pfizer'den dikkat çeken 3. doz açıklaması!

Son dakika: Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının üçüncü dozu için ABD’de onay başvurusuna hazırlanan ilaç şirketi Pfizer, üçüncü doz aşının Kovid-19’a karşı antikor üretimini ikinci doza göre üç kattan fazla artırdığını açıkladı.

Son dakika: Pfizer'den dikkat çeken 3. doz açıklaması!
Son dakika: Pfizer'den dikkat çeken 3. doz açıklaması!
GİRİŞ 26.08.2021 06:39 GÜNCELLEME 26.08.2021 07:50
Bu Habere 59 Yorum Yapılmış

Pfizer’ın yayımladığı yazılı açıklamaya göre, 306 denek üzerinde yapılan denemelerde ikinci dozdan beş ila sekiz ay sonra yapılan üçüncü doz aşının antikor seviyesini 3,3 kat artırdığı tespit edildi.

Henüz tüm detayları yayımlanmayan araştırmaya katılan deneklerde üçüncü doz aşının yan etkilerinin ikinci doz aşıdan farklı olmadığı da belirtildi.

Pfizer ve Alman ortağı BioNTech’in ABD’de 16 yaş ve üzeri için üçüncü doz aşıya onay başvurusunu bu hafta tamamlayacağı bildirildi.

ABD yönetimi, geçen hafta virüse karşı Pfizer ve Moderna aşısı olmuş Amerikalılara ikinci dozlarından 8 ay sonra üçüncü dozu yaptırmalarını tavsiye etmiş ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nden (FDA) onay çıkması halinde üçüncü doz aşılamayı 20 Eylül’de başlatmaya hazır olduklarını duyurmuştu.

FDA, aralıkta acil kullanım onayı verdiği Pfizer-BioNTech Kovid-19 aşısına hafta başında 16 yaş ve üstü için tam onay da vermişti.

Pfizer-BioNTech aşısının üçüncü dozu ABD’de yalnızca 12 yaş ve üzerinde bağışıklık sistemi hastalığı bulunanlarda kullanılmak üzere acil kullanım onayına sahip.

YORUMLAR 59
 • Şaşkın 4 ay önce Şikayet Et
  Zaten dünya yı aşıladınız, ne deneği, ne onayı. İsterseniz onay vermeyin, bakın insanlar o zaman size ne yapıyor.
  Cevapla
 • aşılı 4 ay önce Şikayet Et
  Aşı karşıtlarına inanıp hayatınızı dedikodular yüzünden riske atmayın. Yoğun bakımda yatanların %90 ı aşı olmayanlar (yoğunbakım dan röportajda söylendi) . samsunda 7 kişilik aileden sadece gencecik 20 li yaşlarda bir kız (aşı olmadığı için) yaşama ututunamadı,diğerleri aşılanmış ve hafif geçirmişler, tv de acılı babasının vahlarını görmediniz mi? Kime inandığınıza,delillerine dikkat etmezseniz,onların emellerine alet olur kendinizi ve sevdiklerinizi tehlikeye atarsınız.
  Cevapla
 • Anne 4 ay önce Şikayet Et
  Almanyada ki doktorlar acıkca söylüyolar 6 ayda bir aşı olunacak diye neyse sizde söyleyin artık
  Cevapla
 • kibar feydo 4 ay önce Şikayet Et
  Tüh ya sizler büyük oyunu gördüler. Bu kötü oldu. Biontech ve Pfizer ceo'ları ağlıyorlar şu an. Ağlattınız adamları yazıktır, günahtr.
  Cevapla
 • ucrun 4 ay önce Şikayet Et
  1 2 3 4 yetmez 5 6 7 olsun daha da kazanamazsanız millet sabah akşam aşı olsun.
  Cevapla
 • Fatma 4 ay önce Şikayet Et
  Nasılsa talep çok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ali Babacan yine sözünü tutmayınca yayında böyle protesto ettiler!
Sedef Kabaş'a destek veren Akşener ve Kılıçdaroğlu'na peş peşe tepkiler