Kızılay Genel Başkanı Atan Cenevre'de peşpeşe yeni anlaşmalara imza attı

Türk Kızılay ile Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) arasında çeşitli alanlarda işbirliği anlaşmaları imzalandı.

Kızılay Genel Başkanı Atan Cenevre'de peşpeşe yeni anlaşmalara imza attı
Kızılay Genel Başkanı Atan Cenevre'de peşpeşe yeni anlaşmalara imza attı
GİRİŞ 30.08.2021 19:34 GÜNCELLEME 30.08.2021 19:34

Türk Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan, merkezi İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan IFRC ve ICRC'yi ziyaret etti.

Altan, IFRC Genel Sekreteri Jagan Chapagain ile görüştü.

Heyetlerin de katıldığı görüşmede, dünyanın en büyük nakit temelli insani yardım platformu olan Kızılay Kart modelinin farklı ülkelerde "Kızılay ve Kızılhaç Nakit Yardım Platformu" olarak uygulanması için mutabakat zaptı imzalandı.

 "ÇOK BÜYÜK VE ETKİLEYİCİ BİR PROGRAM"

İmza töreninin ardından AA muhabirinin sorularını cevaplayan Chapagain, Türk Kızılay sayesinde Türkiye'de mülteciler konusunda çok büyük deneyimler edindiklerini söyledi.

Chapagain, IFRC'nin Türkiye'de milyonlarca mülteciyi destekleyen "çok büyük" ve "etkileyici" bir nakit programı olduğunun altını çizerek, "Yaklaşık 1,8 milyon insanı (bu program vasıtasıyla) destekliyoruz. Türkiye'den edindiğimiz bu çok başarılı ve olumlu öğrenimleri dünyanın geri kalan kısmında, yani başka ülkelerde hayata geçirmek istiyoruz." dedi.

Türkiye'deki tecrübelerini Asya, Avrupa veya Afrika'daki ülkelerde pratikte uygulayabileceklerini belirten Chapagain, bu konuda görüşmelerin halen devam ettiğini bildirdi.

 "VARILAN İNLAŞMA ÇOK ÖNEMLİ VE KIYMETLİ"

Türk Kızılay Genel Müdürü Altan ise "Bizim (IFRC) ile birlikte gerçekleştirdiğimiz çok güzel bir nakit programı var. Nakit programından aldığımız dersler, edindiğimiz ödevler var. Bunu Türkiye'de çok iyi uyguluyoruz. İnşallah bu tecrübeyi diğer ulusal derneklere de aktarıp buralarda da uygulamayı hedefliyoruz. Nakit programlar yayıldıkça insanlar kendi ihtiyaçlarını tercihleri doğrultusunda kendileri karşılayabiliyor. Yani ayni yardımlardan nakit programlara doğru artan bir geçiş var. Bu konuda Türk Kızılay olarak dünyaca bilinen önemli bir altyapı ve tecrübemiz var. Bunu farklı ülkelere model olarak birlikte yaygınlaştıracağız." ifadelerini kullandı.

Altan, IFRC ile varılan anlaşmanın çok önemli ve kıymetli olduğunun altını çizdi.

IFRC bünyesinde 192 ulusal dernek olduğunu aktaran Altan, Türkiye'deki nakit programının bu dernekler vasıtasıyla yaygınlaştırılması için IFRC ile imzalanan mutabakat zaptının bir ön hazırlık niteliği taşıdığını kaydetti.

 ICRC İLE İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

Altan ve beraberindeki heyet, daha sonra ICRC'nin merkezine geçerek, ICRC Genel Direktörü Robert Mardini ile bir araya geldi.

Heyet, burada da Türk Kızılayın insani krizlerin birbirinden ayrı düşürdüğü aileleri kavuşturmak için yürüttüğü "Aile Bağlarının Yeniden Tesisi ve Uluslararası İnsancıl Hukukun Yaygınlaştırılması" çalışmalarıyla ilgili ICRC ile niyet birliği anlaşmasını genişleterek yeniledi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sert çıkış: Stokçuluk haramdır, bedelini ağır ödeyecekler
Son dakika... Türkiye harekete geçti! Tarımda devrim: Bir kez ek 10 yıl hasat et