Son dakika 'PCR' kararı! İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine gönderdi...

Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine PCR Testi konulu yeni bir genelge daha gönderdi...

Son dakika 'PCR' kararı! İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine gönderdi...
Son dakika 'PCR' kararı! İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine gönderdi...
GİRİŞ 31.08.2021 19:12 GÜNCELLEME 31.08.2021 19:52
Bu Habere 183 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Eğitim personeli, kantin çalışanları ile öğrenci servislerinin şoför ve rehber personeli gibi öğrencilerle bir araya gelecek görevlilerden aşı olmamış ya da daha önce hastalık geçirmemiş olanlardan, haftada iki kez PCR testi ile taranmaları istenecek. 

Aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerden, belirli alanlara girişte ya da şehirlerarası toplu taşıma araçlarını kullanma sırasında istenilecek PCR negatif test sonucu 18 yaş ve üzeri vatandaşlar için uygulanacak.

İçişleri Bakanlığı, 6 Eylül'de başlayacak yüz yüze eğitim öncesi 81 ilin valiliğine PCR testi konulu yeni bir genelge gönderdi. Genelgeye göre; başta öğretmenler olmak üzere eğitim personeli, kantin çalışanları ile öğrenci servislerinin şoför ve rehber personeli gibi öğrencilerle bir araya gelecek görevlilerden aşı olmamış ya da daha önce hastalık  geçirmemiş olanlardan, haftada iki kez PCR testi ile taranmaları istenecek. PCR testi sonuçları okul idareleri tarafından gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulacak.

Aşıya karşı tereddüt içerisinde olan kesimlerin kaygı ve tereddütlerini gidermeye yönelik bilgilendirme ve rehberlik faaliyetlerine ağırlık verilecek. 6 Eylül Pazartesi gününden itibaren aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişiler; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında ya da uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatleri için negatif sonuçlu PCR testinin zorunlu olduğu, yine Milli Eğitim Bakanlığı'nca 24 Ağustos 2021 tarihinde yayımlanan 'Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi'nde öğrencilerle bir araya gelmesi zorunlu olan aşı olmamış öğretmen ve okul çalışanlarından haftada iki kez PCR testi istenilecek.

Bu çerçevede; başta öğretmenler olmak üzere eğitim personeli, kantin çalışanları ile öğrenci servislerinin şoför ve rehber personeli gibi öğrencilerle bir araya gelecek kişilerin, görevlilerin aşılı, geçirilmiş hastalık durumunda (Kovid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) olmamaları halinde; bu kişilerden haftada iki kez PCR testi ile taranmaları istenilecek. Sonuçlar okul idaresi tarafından gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulacak.

PCR negatif test zorunluluğu istenilen alanlara (okul, sinema, tiyatro, konser vb.) girmek isteyen ya da şehirlerarası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs vb.) kullanacak olan kişiler; aşılama süreçlerinin tamamlanmış veya hastalığı geçirmiş kişi durumunda olup olmadığını Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kontrol ederek PCR negatif test raporu almaları gerekip gerekmediğini öğrenebilecek.

PCR UYGULAMASI 18 YAŞ VE ÜZERİ İÇİN GEÇERLİ OLACAK

Aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerden, belirli alanlara girişte (okul, sinema, tiyatro, konser vb.) ya da şehirlerarası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs vb.) kullanma sırasında istenilecek PCR negatif test sonucu 18 yaş ve üzeri vatandaşlar için uygulanacak.

YAZDIR
YORUMLAR 183
 • mustafa 3 ay önce Şikayet Et
  Biz size 2023 te pcr testi yaptıracağız canınızı sıkmayın. Birçok insan küresel güçlerin uşağı olmuş, onların borozanını çalıyor, müslümanım diyenler bile bill gates in aşı programı için canla başla mücadele ediyor, yazıklar olsun.
  Cevapla
 • mehmet 3 ay önce Şikayet Et
  aşılı olup hastalanmakta mümkün görüldüğü üzere. onlar da test yapsın.
  Cevapla
 • Selim 3 ay önce Şikayet Et
  PCR testi olmazsa ne olacak bu soruyu cevaplayın.
  Cevapla
 • Gündem 3 ay önce Şikayet Et
  Aşı olmayan bazı öğretmenlerin aşı olmaması normal. Her aşı bin lira deyin o zaman iş değişir
  Cevapla
 • mkg 3 ay önce Şikayet Et
  Aşılılar da test olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Barajdan zehir yayıldı, valilik işletmeyi süresiz durdurdu
Son dakika: Erdoğan "artık tarihe karışacak" deyip duyurdu! Çok net 'ambargo' mesajı...