Yoğun bakımlarda alarm: Delta varyantından 2 kat daha ölümcül!

Koronavirüs vakaları 17-19 bin aralığında seyrediyor. Can kaybı ise 250'yi geçti. Uzmanlar, Delta varyantının Vuhan'da ilk tespit edilen virüsün türüne göre 2 kat daha öldürücü olduğu uyarısı yaptı.

GİRİŞ 01.09.2021 08:03 GÜNCELLEME 01.09.2021 09:01
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Yeni tip koronavirüs salgının ölümcül etkisi tüm dünyada sürüyor. Türkiye’de de artan vaka sayısıyla birlikte Kovid-19 salgınında günlük vefat sayılarındaki artış endişeleri de beraberinde getirdi. Yaklaşık 1 haftadır vaka sayısı 17-19 bin aralığında seyretmesine rağmen vefat edenlerin sayısının günlük 250 hastaya ulaşması ilk kez görülen bir durum. Pandemi eğrisine bakıldığında geçen mart döneminde ortalama 18-20 bin vaka tespit edilen günlerde, günlük vefat sayısı 80-90 aralığında seyretmişti. Örneğin 18 Mart tarihinde günlük vaka sayısı 20 bin 49 olurken, günlük can kaybı ise 81 olarak kaydedilmişti.

Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, ilk kez Hindistan’da görülen ve Türkiye’de de baskın tür haline gelen Delta varyantının, virüsün ilk tespit edildiği Çin’in Vuhan kentindeki türe göre 2 kat daha öldürücü özelliğe sahip olduğunu söyledi. Yoğun bakımlarda yaşamını yitirenlerin ise aşı olmayan ya da tek doz Kovid-19 aşısı olan kişiler olduğunu kaydetti. “Şunu kesin olarak söyleyebilirim ki ölüm oranlarını arttıran birincil neden aşısız veya eksik aşılılar ile 2 kat öldürücü sahip Delta varyantı” vurgusu yapan Prof. Dr. Balık, insanların bu tabloya bakıp bir an önce aşılarını yaptırmalarını önerdi. Balık ayrıca, aşı olup asemptomatik olarak hastalığı geçirenlerin virüs bulaştırma riski çok düşük olduğunu belirtti.

"HASTA SAYISI DAHA YÜKSEK"

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Duran Tok ise aşılanmış olup hastalığı asemptomatik (belirtisiz) geçirenlerin sayısında ciddi artış olduğunu tahmin ettiklerini vurguladı. “Aşı olup asemptomatik hastalar nedeniyle vaka kaçırma oranımız 10 katın da üzerine çıktı” diyen Doç. Dr. Tok, “Günlük vaka sayısı 20 bin olarak saptansa da bu rakamın çok daha üzerinde hasta olduğu anlaşılıyor. İnsanlarımız ne yazık ki aşı olunca ‘Her şey bitti’ şeklinde bir kanıya kapılıyor. Toplumda aşılı ve korunanların dışındaki, aşısız veya korunaksız dediğimiz grup kendi arasında virüsü çok hızlı şekilde yaymaya devam ediyor. Klinik deneyimlerimiz bize Delta varyantının ilk çıkan Vuhan türüne göre iki kat fazla olduğunu gösteriyor” dedi. Kovid-19 salgınında istatiksel modellemeler üzerine çalışmalar yürüten Endüstri Mühendisi Zeki Berk de son 5 günde oluşan vefat tablosunun, bugün tespit edilen vakalar içinden değil, tedavisi bir kaç haftadır devam eden vakalar nedeniyle oluştuğunu dile getirdi.

"YOĞUN BAKIMLAR DOLUYOR"

Gazi Üniversitesi İmmünoloji Anabilim Dalı öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Bulut ise ölüm rakamlarındaki artışa ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Aslında şu an ortaya çıkan tablo 3-4 hafta önceki vaka sayılarının yansıması. Delta varyantının da diğer varyant türlerine göre 2 kat daha öldürücü olduğunu görüyoruz. Asıl tehlike yoğun bakım yataklarının alarm vermeye başlamış olması. Yatan hasta ne kadar artarsa ölüm oranı da o denli artış gösterir. Yoğun bakım üniteleri dolmaya başladı. Türkiye’de 56 bin yoğun bakım yatağı olduğu söyleniyor ancak 42 bin yatak var ve bu yatakların 28 bininde solunum ünitesi bulunuyor. Hasta sayınız 30 bin olduğunda, 2000 hastanız cihaza erişim sağlayamıyor. Yoğun bakımların tamamında Kovid-19 hastaları yatmıyor.”

"AŞILAR CAN KAYBINI YÜZDE 100 ÖNLÜYOR"

Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, koronavirüs aşısı yaptıranların rehavete kapılmaması gerektiğini belirterek, “Dünyada piyasada olan aşıların hiçbiri virüsü engellemeye yönelik dizayn edilmedi. Aşılar ölümü engellemeye, ağır enfeksiyonu önlemeye göre tasarlandı. Tam aşılarını yaptırmış olan kişilerde hastaneye gitme yüzde 93 azalıyor. Ölüm ise neredeyse yüzde 100 oranında önlenmiş oluyor” dedi. Balık, aşı olmayan öğretmenlere de “Aşı olun” çağrısı yaptı.

KAYNAK: MİLLİYET
YAZDIR
YORUMLAR 25
 • Gerçek Gündem 4 ay önce Şikayet Et
  Hepimizin birinci gündemi Allah'ın (cc) dinini aziz kılmak olmalı idi. Ama Corona korkusu gönüllere öyle işledi ki, hâşa Allah korkusunu geride bıraktı. Plandemi sürecinde insanların zihinleri manipule edildi. Bazı insanlar Hz. Musa (as) dönemde kendisini yeryüzünün Tanrısı ilan eden Firavun'un sihirbazlarına kandı. Geriye yapılacak tek bir şey kaldı. Dikey irade tecelli edene kadar, kendi dar çevremizde "hak ve hakikati" anlatıp, kainata pozitif enerji vermek. Pandemi tiyatrosu, bizi Kâbe'den ve Medine'de Resulullah Efendimizin Ravza'sından ayırdı. Tevbe Estağfurullah, affet Yarabbi, her türlü kusurlarımıza rağmen Rahmetinle muamele eyle gönlümüzün sahibi Mevlamız.
  Cevapla
 • virüs yok edilmeli 4 ay önce Şikayet Et
  virüs şu anda tüm dünyaya yerleşiyor ve sürekli mutasyona uğruyor. kendini sürekli geliştiriyor. kökümüzü kazıyacak bir mutasyon her an gelişebilir. maske mesafe ve temizliğe önem vermeyenler insanlığın sonunu getirecek. şu anda insanlar hayattalar evet ama virüsün varlığını hissediyorlar, ufak tefek bazı sorunlar yaşıyorlar. ama kimse ya söylemiyor, ya farkında değil. virüs hepimizi yok edene kadar durmayacak. bu virüsü yok edemezsek ilaçlar, aşılar bizi ilanihaye koruyamaz.
  Cevapla
 • Cihangir 4 ay önce Şikayet Et
  Eşim yakalandı. Evde 8 kişi vardık. Hiç kimseye bulaşmadı. sadece eşim iki gün hafif bir rahatsız oldu. Sonuç, fazla abartıldığı kesin.
  Cevapla
 • Hafife alma 4 ay önce Şikayet Et
  Dua et öyle kolay atlattığına bu dediğin yan etki insandan insana değişebiliyor varyantan varyanta. Komunist çinden gelen Covid 19 virüsü ülkenin sağlık sistemine sistemine çöktürebiliyor çöktürüyor asıl sorun orada. O kadar basite alınacak bir hastalık virüs değil üstelik kalıcı hastalıkta yan etki bırakabiliyor!
  Cevapla
 • Şaşkın 4 ay önce Şikayet Et
  Abartının sebebi; enfeksiyonun şiddeti değil, zorla oluşturulan korona manyaklığı. İmtiyazlı sağlıkçılarla, yakışıklı politikacılara kıyak.
  Cevapla
 • Câhit 4 ay önce Şikayet Et
  Benim sınıf öğretmeni komşum,koronadan vefat etti.Koronadan ölen görmek isteyen varsa, korona yoğun bakım servisinde 2 saat beklesin.
  Cevapla
 • kazım 4 ay önce Şikayet Et
  her gün ölüm sayısı türkiyede 1200 şaşkın kardeşim coronadan öncede gripten öldü insanlar trafikten kanserden hangisine karantina yapıldı küresei şeytan cetesinin emirleri ile olan bu saçmalığı salgın görmeyin normal grip hepsi bu hergün gasteleri reklam vermenin manası yok. sonunda manyak olçaksınız..
  Cevapla
 • Şaşkın 4 ay önce Şikayet Et
  Mutant ve varyantların çoğalması, elektormikroskop adamlarının, enfeksiyona karşı yapmış oldukları savunma metodlarının ters tepmesinin tezahürüdür. Yarın aynı şekilde, enfeksiyona karşı korunma diye önerdikleri diğer şeylerin de; (hayat pahalılığı, çöken ekomiler, psikolojik sorunlar, maskelere bağlı hastalıklar... gibi) patlama yapacağından hiç şüphem yoktur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tesla'dan Türkiye hamlesi! 10 ili listesine ekledi
Son dakika haberi: Bakan Nebati açıkladı: Vergi ödemelerinde süre uzatıldı