Zehirli iğne ile şehit edilen askerlerimiz unutulmuyor

1915-16 yılları arasında Ermeni asıllı doktorun iğne ile zehir enjekte ederek şehit ettiği 40 askerimiz unutulmuyor. Köy sakinleri ve jandarma şehitliğin bakımını yaparak arife günleri burada dualar edip Kur’an-ı Kerim okuyorlar.

Zehirli iğne ile şehit edilen askerlerimiz unutulmuyor
Zehirli iğne ile şehit edilen askerlerimiz unutulmuyor
GİRİŞ 02.09.2021 13:31 GÜNCELLEME 02.09.2021 13:36
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Sivas’ın Hafik ilçesine bağlı Çınarlı köyünde 1915-1916 yılları arasında yaşanan olay akıllardan silinmiyor. Şehitler diyarı olarak da anılan köyde 40 askerin bir Ermeni doktor tarafından zehirli iğne ile şehit edildiği biliniyor. Rivayete göre; Merzifon taburu cepheye gittiği sırada zorlu kış şartları sebebiyle Çınarlı köyünde konakladı. Konaklama sırasında askerler hastalandı. Ermeni bir doktor tedavi etme bahanesi ile zehirli iğne yaparak 40 askeri şehit etti. Ermeni doktorun askerlere zehirli iğne yapması sonucu öldüğünün anlaşılması üzerine doktor da öldürüldü. 40 askerin kabirlerinin olduğu bölgeye ise şehitlik yapıldı. Köy sakinleri ve jandarma personelleri şehitliğin bakımını yaparak arife günleri burada dualar edip Kur’an-ı Kerim okuyorlar. Köy halkı ise sürekli şehitliği ziyaret edip şehitleri yalnız bırakmıyor.

Zehirli iğne ile şehit edilen askerlerimiz unutulmuyor

Şehitliğin üzerinde bulunan bir metinde ise şu ifadelere yer verildi:

“1915-1916 yıllarında 915. Merzifon Taburu, 1. Dünya Harbi sırasında doğu cephesine sevkiyatlarının kış mevsimine rastlaması nedeniyle, 6-7 ay Çınarlı köyünde konaklamak zorunda kalmıştır ve bu konaklama esnasında hastalanan askerlerin viziteye çıktıkları Ermeni asıllı olan doktorun zehirli iğne yaparak yaklaşık 40 askeri öldürdüğü ve ölen askerlerin buraya defnedildiği rivayet edilmektedir."

Zehirli iğne ile şehit edilen askerlerimiz unutulmuyor

"ERMENİ DOKTORA GÜVENMİŞLERDİ"

Çınarlı köyü Muhtarı Abdullah Sönmez, “1915-16 yıllarında Merzifon taburu diye bir tabur geliyor köyümüze. Kış şartları ağır olduğundan dolayı köyde kalıyorlar. Hasta olup viziteye çıkanlara Ermeni asıllı doktor iğne vuruyor ve iğne vurdukları vefat ediyor. Vefat edenleri gömüyorlar. En sonunda bir başçavuş varmış o çok yiğit çok sıhhatli bir askermiş. O askerde aynı şekilde ölünce araştırıyorlar ki ermeni doktor iğne vuruyor, askerler de o şekilde vefat ediyor. Sonrasında o ermeni doktoru öldürmüşler ama 40 tane de asker burada yatıyor. Buranın bakımını il jandarmadan gelip askerler yapıyor, biz yapıyoruz. Köyümüz arife günleri toplanır. Karşı mezarlıkta burada oradaki şehidimizi de buradaki şehitlerimizi de bütün geçmişlerimiz için hoca gelir. Kur’an-ı Kerim okunur. Hepsinin ruhuna bağışlanır’’ dedi.

Zehirli iğne ile şehit edilen askerlerimiz unutulmuyor

“ZEHİRLİ İĞNEDEN 40 TANE ASKER ÖLÜYOR"

Çınarlı köyü sakini Hatice Yavuz ise, “Ay deresinde hastalanıyorlar. Sonra ermeni doktor geliyor. Ermeni doktor askerlere zehirli iğne vuruyor. Zehirli iğneden 40 tane asker ölüyor. Buraya gömüyorlar. Buranın yerini öğrenince buraya şehitlik yaptılar. Bizden büyük olanlar anlatıyorlar burayı ama biz görmedik’’ ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • mmt 1 ay önce Şikayet Et
  hemde ülkemde o zaman doktormuş.
  Cevapla
 • Mevlüt 1 ay önce Şikayet Et
  Biz ise hala elimizden gelse bu kitapsız Allahsız Ermeni gavurlarına yardım yapacağız
  Cevapla
 • BEN 1 ay önce Şikayet Et
  ermeniye güvenmek mi en büyük aptallık
  Cevapla
 • İsmail Ataş 1 ay önce Şikayet Et
  Boşuna denilmiyor Şehitlerin kanıyla yoğrulmuş bir Vatan. Ülkemizin her köşesinde vatanı,milleti,namusu ve şerefi için mücadele edip her ne sebepten dolayı şehit olmuş tüm ecdadımıza Rabbim Rahmet eylesin. Askerimize, Polisimize ve İslami değerlerine sahip çıkan tüm insanlara hain tuzaklar kuranları ALLAH kahreylesin. Burda yatanların İsimlerini bilmezsekte ruhları şad olsun. Tüm şehitlerimiz için EL- FATİHA.
  Cevapla
 • Selami 1 ay önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin , makamları Alii olsun. Gözlerim yaşardı,içim acıdı. Kimbilir ne acılar çekmişlerdir. O doktorunda cehennemde yeri derin çukur olsun inşallah.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fenerbahçe Kadıköy'de fırsat tepti!
Son dakika: 21 Ekim koronavirüs tablosu açıklandı!