Milli Eğitim Şurası 7 yıl sonra toplanıyor

Milli Eğitim Bakanlığının 'en yüksek danışma kurulu' olarak tanımlanan, Türk milli eğitim sistemini geliştirmek, eğitim ve öğretimle ilgili konuları inceleyip, tavsiye kararları hazırlayan 'Milli Eğitim Şurası' 7 yıl sonra toplanıyor.

Milli Eğitim Şurası 7 yıl sonra toplanıyor
Milli Eğitim Şurası 7 yıl sonra toplanıyor
GİRİŞ 14.09.2021 15:38 GÜNCELLEME 14.09.2021 16:22
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre; Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı ve üyeleri ile Milli Eğitim Bakan Yardımcıları ve Bakanlık merkez teşkilatı birim amirlerinin 'tabii üyeler' olarak katılacağı şuraya bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler ile yurt içi ve yurt dışından meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, özel sektör, basın ve yayın kuruluşları, öğrenci ve veli temsilcileri ile eğitim alanında şura konularıyla ilgili çalışmalarıyla tanınmış uzmanlar davet edilecek.

'ŞURA BAŞLIĞI; EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ'

Bakan Mahmut Özer, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, uzun bir aradan sonra Milli Eğitim Şurası’nı yeniden toplamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek "20'nci Milli Eğitim Şurası’nın başlığı 'Eğitimde Fırsat Eşitliği' olacak. Şurada üç ana konuda özel ihtisas komisyonu kurulacak. Bu konular, 'Temel Eğitimde Fırsat Eşitliği', 'Mesleki Eğitimin İyileştirilmesi' ve 'Öğretmenlerin Mesleki Gelişimi' olacak" dedi.

Şura kapsamında oluşturulacak özel ihtisas komisyonları dışında okul öncesi eğitimden üniversite giriş sistemine kadar muhtelif konulara ilişkin çalışma gruplarının da oluşturulacağını aktaran Bakan Özer, "Şuranın temsiliyetini artırmak için tüm illerden katılımcılar seçilecek ve 26 farklı yerde bölgesel toplantılar düzenlenip hazırlık raporları düzenlenecek. Şura kapsamında hazırlanacak özel ihtisas komisyonu raporları, Şura üyelerine önceden gönderilecek. Bildiğiniz gibi Şura kararları, toplantıya katılan üyelerin oy çokluğuyla alınıyor ve kararlar, Bakan oluru ile Tebliğler Dergisi’nde yayımlanıyor. 20'nci Millî Eğitim Şurası Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde gerçekleşecek. Sayın Cumhurbaşkanımıza desteklerinden dolayı şükranlarımı arz ediyorum" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 7
 • saim 1 yıl önce Şikayet Et
  Adana İMKB Fen Lisesi Erkek pansiyonu olmasına rağmen kapalı, öğrenciler başka okul pansiyonun da kalıyorlar. Allah rızası için pansiyonu açınız. Yazık o öğrencilere Selam ve Saygılar
  Cevapla
 • Ayyıldız 1 yıl önce Şikayet Et
  Bakan beye kalabalık bir kaç okulu habersiz gezmesini tavsiye ediyorum. Gitsin de almış olmadıkları tedbirleri bir görsünler. Teneffüs 15 dk yapılmış, öğretmenlere bir sorun bakalım bunun zarardan başka ne etkisi var? Öğlen arası yemek ihtiyacı yemekhane ve kantinler resmen kornaya davetiye çıkarıyor. Maskeyi düzgün takan çok az, hep burunları açık sınıfta yeyip içiliyor. Dersler 30 dk olmalı, teneffüs 10 dk öğlen arası kalkmalı... Bunlar yapılırsa tehlike birazda olsa azalır. Bu TV ler, gazeteler ne iş yapıyor? Gidin bi bakın haber yapın.
  Cevapla
 • Öğretmen 1 yıl önce Şikayet Et
  Öğretmenlerin mesleki eğitim konusunu çok önemli buluyorum...Bir de öğretmenliği sevmediği halde iyi eğitim almış olsa da meslekten ihraç edilmesi gereken bir sürü öğretmen var...Kaba davranışları ile çocuklara çok zarar veren öğretmenler ayıklansın derim...Asıl reform o zaman olur...
  Cevapla
 • Huseyin 1 yıl önce Şikayet Et
  Güldürmeyin adamı...
  Cevapla
 • mardinli 1 yıl önce Şikayet Et
  aman bizim küresele hizmet filim kurulu toplanmasında
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Referandum sonuçları açıklandı: NATO'dan çok sert açıklama!
Boru hattı açılışında mesaj: Rusya hakimiyeti dönemi sona erdi