Zorunlu PCR, vakaları artırdı

Günlük koronavirüs tablosunda vaka sayıları 30 bine yaklaştı. Bu hızlı yükselişte tatil dönüşleri, eğitim- öğretimin başlaması ve zorunlu hale gelen PCR testleri etkili oldu.

GİRİŞ 17.09.2021 07:40 GÜNCELLEME 17.09.2021 09:06
Bu Habere 100 Yorum Yapılmış

Türkiye’de günlük koronavirüs vaka sayılarında dikkat çeken bir artış yaşanıyor. Önceki gün yayımlanan koronavirüs tablosuna göre, günde yaklaşık 350 bin PCR yapılırken, 28 binin üzerinde kişinin testi pozitif çıktı. Uzmanlar, vakaların yüksek çıkmasını 3 nedene bağlıyor.

ZORUNLU PCR TESTİ VAKALARI YAKALIYOR

Koronavirüs salgını kapsamında hızla artan vaka sayılarının önüne geçebilmek için belli alanlarda PCR testi uygulaması bir hafta önce başlamıştı. Şehirler arası seyahat, konser, sinema, tiyatro, okul gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi isteniyor. Hiçbir semptom belirtisi olmayan kişilerin test yaptırmasıyla belli oranda vaka yakalandığı ifade ediliyor. Uzun bir tatili memleketlerinde ya da tatil beldelerinde geçiren milyonlarca vatandaşın yaşadıkları illere geri dönüşleriyle beraber hastaneye yatışlarda gözle görülür bir artış yaşandı. Delta varyantının çok hızlı bulaşması ile birlikte aşılarını tamamlamayan kişiler ile aşısız kişiler vakaların artmasına sebep oldu. 30 binlere dayanan vaka sayısında varyantların da önemli derecede etkisi oldu.

ÇOCUKLARDA ENFEKSİYON GÖRÜLME ORANI ARTTI

Tatil dönüşünde artan vakalar, okulların açılması ile beraber sayıyı daha da yükseltti. Son dönemde Delta varyantı ile birlikte çocuklarda da enfeksiyon görülme oranının daha arttığı ifade ediliyor. Çocukların da hastaneye yatacak kadar ağır seyrettiği vakalar yaşandığı belirtiliyor. Okullarda, yapılacak PCR taramasıyla çocuklarda enfeksiyon belirtisinin ne kadar olduğu tespit edilecek. Bu çalışma ile hastalık belirtisi olamayan çocukların da tespit edilmesi öngörülüyor.

EK YATAKLAR AÇILIYOR

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, “Aşılama, enfeksiyonu kontrol edecek seviyede değil. Delta varyantı aşısızlar arasında çok hızlı bir şekilde bulaşıyor. Yoğun bakımlarda yatan hasta sayısı da artıyor. Ek yoğun bakım yatağı açılmaya başlandı. Aşı büyük avantaj. Bağışıklık sistemi aşı ile virüsü önceden tanıyor. Varyantlar ne kadar değişirse değişsin aşısız olanlara göre aşılılar büyük avantajlı” dedi.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YAZDIR
YORUMLAR 100
 • Aşı olun 1 ay önce Şikayet Et
  Dün biri aşı karşıtlığı yapıyor. Şöyle zararlı böyle zararlı diye. Az sonra aşını yaptırdın mı dedim. Yaptırdım, dedi.
  Cevapla
 • Duvar 1 ay önce Şikayet Et
  Şeytan rabbine asi oldu ve insanları yoldan çıkarmak iddiasıyla görevine başladı.Maalesef aç gözlü insanoğlu az bir paha karşılığında imanlarını satıp ona hizmet etti.O ve avanelerinin şimdiki amacı insan DNA'sına müdahale ederek uzaktan kumandalı arabalar misali istediği gibi yönlendirebilecekleri bir topluluk kurmak.Amaç insan neslini ifsad ederek Şeytanın oyuncağı olmuş bir insansı varlık.. Aşı olayının özü budur.. Belki bizi çok zorlayacaklar ,bedenimizi koruyamayabiliriz ama kalplerimize sahip çıkalım inşaallah.
  Cevapla
 • Mahmut 1 ay önce Şikayet Et
  Sen önce beynine sahip çık
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Siz ömür boyu test olun aşı olun maskeyle gezin, koruyun kendinizi ve çevrenizi. Bu kafayla güzel hayat yaşarsınız.
  Cevapla
 • Kara 1 ay önce Şikayet Et
  mantığa bak sen. suçlu pcr testleri oldu şimdi. vaka sayıları ondan artıyormuş.
  Cevapla
 • Spartaküs 1453 1 ay önce Şikayet Et
  Korona olmayan son yüzde 10 lük kısma ödül versin devlet. Millet belki kendini korur.
  Cevapla
 • 12345 1 ay önce Şikayet Et
  Kesin sende icerisinde varsindir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kâbe'de sosyal mesafesiz ilk cuma namazı
Yüz binlerce memuru ilgilendiriyor! Sözleşmeliye kadro geliyor