Yüz yüze eğitimde ortaya çıktı! İşte pandeminin öğrenciler üzerindeki etkileri

Yüz yüze eğitimde 10’uncu gün geride kaldı. Okulların açılması ile birlikte pandeminin etkileri kendini gösteriyor. Uzmanlar, “Okuma yazmayı unutmuş öğrenciler var. Düzenli ödev alışkanlıklarını yeniden kazandırmalıyız” dedi.

GİRİŞ 17.09.2021 13:02 GÜNCELLEME 17.09.2021 15:14
Bu Habere 64 Yorum Yapılmış

Bir buçuk yıllık pandemi sürecinin ardından 6 Eylül'de başlayan yüz yüze eğitimde 10'uncu gün tamamlandı. Peki uzun bir süre okullarından ayrı kalan öğrenciler, öğretmenleri ve arkadaşlarıyla bir araya gelince neler yaşadı? Geçen zamanda öğrenme kayıpları ne derecede oldu? Sosyal ve fiziksel becerileri ne ölçüde gelişti? 

Türkiye'de özel bir okul, okulların açıldığı günden itibaren anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise düzeylerinde salgın nedeniyle eğitime verilen aranın öğrenciler üzerindeki etkilerini inceledi. Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz, "1.5 yıldır dersleri ekrandan izleyen öğrencilerin kalemle yazma becerileri oldukça gerilemiş. Birçok öğrenci, kendi yazdığı yazıyı okuyamıyor. Sadece ilkokul değil, ortaokul hatta lise öğrencilerinin bile kalem kullanarak yazma ve işlem yapma becerilerinde gerilemiş olduklarını gördük" dedi. Yılmaz, pandemide öğrencilerin hangi konularda geri kaldığını kademe kademe şöyle sıraladı:

 • Sınıf kurallarını bilmiyorlar: Bu yıl birinci sınıfa başlayan öğrencilerin çoğu okul öncesi eğitim alamadıkları için el becerileri gelişmemiş. Bardak sularını açamıyorlar, çatal kaşık tutamıyorlar. Çocukların bir bölümü salgın sürecini evde geçirdiklerinden arkadaşlarına nasıl yaklaşacaklarını bilmiyorlar ve birbirlerine zarar verebiliyorlar. Sınıfta durmak, sırada oturmak gibi sınıf kurallarını bilmeyen öğrenci sayısı çok fazla.
 • Okuma-yazmayı unuttular: 2'nci sınıflarda okuma-yazmayı unutmuş öğrencilerle karşılaşılabiliyoruz. Tüm ilkokul öğrencilerine defter kullanımı, yazma ve düzenli ödev yapma alışkanlıklarını yeniden kazandırmak gerekiyor. 3 ve 4'üncü sınıflar, okulu ve arkadaşlarını çok özlemişler. Bu nedenle okulda olmaktan mutlular. Ancak uzun süre evde kaldıklarından sınıf kurallarına uymakta zorluk yaşıyorlar. Sınıfta ve teneffüste daha hareketliler, evdeymiş gibi davranmaya çalışıyorlar. Sık sık sınıf kurallarını hatırlatmak gerekiyor.
 • Evdeymiş gibiler: Ortaokullarda da ciddi anlamda kalemle yazı yazma becerilerinde sorun var. Lise öğrencilerinin öğrenme kayıpları, ortaokul öğrencilerine göre daha az. Ancak yine de öğrencilerin öğrenme eksiklerini gidermek için ek çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. 5 ve 6'ncı sınıf öğrencilerinin sınıf ortamında hareket etme eğilimleri yüksek. Ev ortamındaymış gibi davranabiliyorlar. Maskelerini düzgün takma konusunda sürekli uyarmak gerekiyor.
 • Çabuk yoruluyorlar: Bazı öğrencilerin psikolojik olarak salgın sürecinden daha fazla etkilendikleri görülüyor, sürekli masalarını ve ellerini dezenfekte etme eğilimi gösteriyorlar. Fiziksel olarak evde oturmaya alıştıklarından merdiven çıkarken yoruluyorlar.
KAYNAK: SABAH- CEYDA KARAASLAN
YORUMLAR 64
 • Bilal 2 yıl önce Şikayet Et
  Felaket tellali oldunuz iyice
  Cevapla
 • Nefer 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu tespitler oldukça yerinde ve doğru ... Okullarımızın açık kalması gerekiyor. Toplum olarak pandemi kurallarına azami dikkat ederek yardımcı olmalıyız. En başta elinde sigara ile meydanlarda gezip dolaşanlar. Maskesi bileğinde gezen ve insanların yüzüne bakıp sırıtan tipler. Toplu taşıma araçları ağzına kadar dolu gitmekte...
  Cevapla
 • har 2 yıl önce Şikayet Et
  5. sınıf öğrencilerim büyük çoğunluğu 1. sınıf öğrencisi gibi okuyor. hayırlısı inşallah
  Cevapla
 • Hatice 2 yıl önce Şikayet Et
  Y kuşağı alfa kuşağını yetiştiriyor. Çocukları teknolojiden uzak tutmaya çalışmak çok saçma. Bizim çocuklar büyüdüğünde neler neler olacak.çocukların bu teknolojiyi yönetmeyi öğrenmesi gerekiyor. Kabul edelim kitaptan öğrenme devri bitti. Herşey dijitale kaydı. Siyah beyaz tv ile büyümüş çocuklar o gün tabletler sizin elinizde olsaysı ne yapardınız?
  Cevapla
 • Ümit 2 yıl önce Şikayet Et
  Insan sosyal bir varlık.eğitim şekli ne olursa olsun mutlaka sosyal çevrede olmalı.yani okullarda olmalı.yoksa Insan değil evde robot yetiştirirsin.
  Cevapla
 • R53 2 yıl önce Şikayet Et
  Bir zahmet ebeveynler ilgilenseydi, uzaktan eğitim vardı, Eba TV vardı, kitap, defter vardı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Refah'a katliam saldırısı! Hamas'tan son dakika açıklaması! Dünyaya mesaj
Ağır darbe yiyen İsrail, hıncını oradan çıkardı! ‘Necmeddin Erbakan’ ayrıntısı