Son dakika haberi: Yeniden kapanma mı gelecek? Vaka sayıları artarken önemli uyarı

Son dakika haberi: Vaka sayılarındaki artış ve yüksek can kayıpları devam ediyor. KTÜ'den Prof. Dr. Faruk Aydın, böyle giderse kışın çok ağır geçeceğini söyledi. Aydın, "Vaka sayılarını düşüremezsek kapanmak zorunda kalacağız" dedi.

Son dakika haberi: Yeniden kapanma mı gelecek? Vaka sayıları artarken önemli uyarı
Son dakika haberi: Yeniden kapanma mı gelecek? Vaka sayıları artarken önemli uyarı
GİRİŞ 18.09.2021 11:45 GÜNCELLEME 18.09.2021 11:46
Bu Habere 66 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Eylül ayının sonlarına yaklaşmışken vaka sayılarındaki artış durmuyor, can kaybı da yine yüksek seviyelerde seyrediyor. Geçtiğimiz sene kış aylarında vaka sayıları 60 bine dayanmıştı. Bu yıl içinde nasıl bir tablo ortaya çıkacağı merak ediliyor. Bir yandan da salgını kontrol altına almak için aşılama çalışmaları hızla devam ediyor. 

Kışın çok zor geçeceğini kaydeden Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, "Kapatmamak için direniyoruz ama önlemlerimizi almaz, vaka sayılarını düşüremezsek kapanmak zorunda kalacağız” dedi.

KARADENİZ'DE VAKA SAYILARI ARTIYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından, 4-10 Eylül'de illere göre 100 bin kişiye düşen Covid-19 vaka sayısının güncel haritasını paylaştı. Haritada en çok vaka yoğunluğu yaşanan iller listesinde geçen hafta olduğu gibi Rize ve Bayburt ilk sırada yer aldı. Bölgede iki kentin yanı sıra Trabzon, Gümüşhane, Artvin, Giresun, Samsun ve Ordu da yüksek vaka oranlarıyla öne çıktı. 

Bakan Koca illere göre haftalık vaka sayısını paylaştı Bakan Koca illere göre haftalık vaka sayısını paylaştı

Geçen yıla göre üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış olduğunu söyleyen KTÜ Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aydın, "Eski vaka renklendirme haritasına göre yeşil alan hiç kalmadı, sarı alan olan yerler var. Türkiye aslında turuncu ve kırmızı durumda. Vakalarımız çok yüksek ve Karadeniz de önde gidiyor. İnsanlar artık kurallara uymuyor. Sanki yokmuş gibi bir yaşam kurulmaya başlandı. Bunun sonucu olarak da hastanelerde viral özellikli üst solunum yolu enfeksiyonları görmeye başladık. Elbette her yıl mevsimsel olarak bunu görüyorduk ama geçen yıl maskelerin çok önemli düzeyde kullanılması nedeniyle hiç görmemiştik. Neredeyse sıfırdı ama bu yıl çok erken başladı. Bu da bize maske kuralı uyumu olmadığını düşündürdü” dedi.

‘SEMPTOMLAR BİRBİRİNE KARIŞIYOR’

Geçen yıl sonbahar aylarında yaşanan vaka yoğunluğunun bu yıl da yaşanmaya başlandığını belirten Prof. Dr. Aydın, şöyle konuştu:

“Geçen yıl bu sayıların 6’da 1'i olan sayılarla çok daha yüksek önlem alıp, kapanmalar yaşıyor, daha korumacı yaklaşımla kendimizi hazırlamamıza rağmen ekim, kasım ve aralık ayları ağır geçmişti. Şimdi bu ağırlık eylül ayında başladı. Çok ciddi sayılardayız ve viral üst solunum yolu enfeksiyonu görülüyor. Bu bize kapalı alanlarda toplanmanın düzgün yapılmadığını gösteriyor. Türkiye’nin diğer şehirlerinden aldığımız bilgilere göre, üst solunum yolu enfeksiyonlarının yaygın olduğunu hatta bazı yerlerde ‘influenza’ da görüldü. Üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla Covid-19 semptomları birbirine karışıyor. İnsanlar da ‘Covid-19 olmadım, hastaneye gitmeme gerek yok’ diye kendi kendine çözüm bulmayı düşünüyor. Bu yanlış bir harekettir. Pandemi döneminde üst solunum yolu enfeksiyonuna dair bulgularınız varsa öncelikle sağlık kuruluşuna başvurulması ve Covid-19 olmadığınızın test edilmesi lazım. Bu insanlar şayet Covid-19 ise virüsü yaymaya devam ediyorlar. Üstelik aramızda yaşıyor, önlem almaları gerektiğini bilmiyorlar. Üst solunum yolu olan herkesin öncelikle Covid-19 testinden geçirilmesi en doğru yoldur.”

KIŞ ÇOK ZOR GEÇECEK!

Vakaların azalmaması durumunda kış mevsiminin zor geçeceğini söyleyen Aydın, "Geçen yıl kadar ciddi hasta sayımız yok gibi görünüyor ama şu an yoğun bakıma düşenlerden daha yüksek ölüm var. Hastalar az olmasına rağmen ölüm sayısında artış var. Ülkede her 4 günün üzerinde binden fazla ölüm var. Bunu görmemezlikten gelmek hiç doğru değil. Kışın çok ağır geçeceğini söylüyorum. Kapatmamak için direniyoruz ama önlemlerimizi almaz, sayıları düşüremezsek kapanmak zorunda kalacağız” diye konuştu.

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 66
 • arif abi 1 ay önce Şikayet Et
  kapanma olmamalı. kapanma demek toplumsal bağışıklığın sona ermesi demek. Eğer aşının toplumsal bağışıklığa etkisi %50 bile olsa, herkesin koşa koşa aşı olması lazım. Aşının bariyer olması ve ağır hasta olma durumunu engellemesi bağımsız kuruluşlarca kanıtlanmışken ve bilinen yan etkileri çok çok azken, aşıya karşı değil, hastalığa karşı bariyer olmalıyız. Bunu anlayana kadar ölümler düşmez maalesef. Tedbirsiz kendi ölümüne sebep olmanın da dinimizde yeri yoktur.
  Cevapla
 • Fehmi 1 ay önce Şikayet Et
  Bunca aşılamaya rağmen, vakaların artması normal mi? Düşün milletin yakasından.
  Cevapla
 • yusuf 1 ay önce Şikayet Et
  aşılar devam ettiği sürece vakalar devam eder. aşı olundukca virüs mutasyon geçiriyor. geçen seneki istatistiklere bakın ne bu kadar aşı ne bu kadar vaka ne de ölüm vardı. aşılar devam ederse bu daha da artacak. boşa kürek çekiliyor. geriye gidiliyor. prof.dr.Serhat fındık beyi dinleyin bırakın ceyhani vs yi
  Cevapla
 • Bora 1 ay önce Şikayet Et
  Bırakın artık kapanmayı falan herkes kendi önlemini alsın
  Cevapla
 • sadece vatan 1 ay önce Şikayet Et
  iyide hocam sen kimsin..nasıl böyle bir sonuca varıyorsun...uzmanlıgınız ne...şimdi agababalarınız derse pandemi de yanılmışız ne diyeceksiniz...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kan donduran cinayet! Arabası çizildi diye kapıcı katili oldu
Son dakika haberi: Erdoğan anlattı! Aliyev "O CHP'liyi ülkeye sokmam, ihanet etti" dedi...