İLEM’den Balkan Ziyareti

Kurulduğu günden bu yana eğitim, yayın, proje, ihtisas gibi alanların yanında uluslararası çalışmaları da önemseyen İlmi Etüdler Derneği (İLEM), bir heyet oluşturarak 1. Balkan Çalışmaları Kongresi’ne katılmak üzere Üsküp’e gitti.

İLEM’den Balkan Ziyareti
İLEM’den Balkan Ziyareti
GİRİŞ 19.09.2021 12:52 GÜNCELLEME 19.09.2021 12:52

Heyette Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Macit, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Köroğlu, Asiye Şahin Bulut, Arife Gümüş ve Genel Sekreter Yusuf Temizcan yer aldı.

Yurtdışı Türkler Akraba Toplulukları Başkanlığı (YTB), Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin desteklediği; Fettah Efendi Eğitim ve Düşünce Derneği’nin organize ettiği, İLEM ve Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonunun (UDEF) katkılarıyla düzenlenen 1. Balkan Çalışmaları Kongresi’ne katılan heyet bu vesileyle yurt dışında önemli görüşmeler gerçekleştirdi.

Yurt Dışı Ziyaretleri

Üsküp’teki kongre öncesinde Fettah Efendi Eğitim ve Düşünce Derneği’ni ziyaret eden İLEM heyeti, Dernek Başkanı Sevba Abdula ve ekibi bir araya geldi.

Görüşmede gerçekleşecek kongreye dair detaylar ele alınırken İLEM’in dış ilişkilere verdiği önem vurgulandı.

Ardından Saraybosna’ya geçen heyet, burada Alija Izetbegović Foundation Genel Sekreteri Muhamed Mulahmetović ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Daha sonra, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mehmed Ganic ve Balkan Çalışmaları Direktörü Muhidin Mulalić'ı ziyaret eden heyet, burada  İLEM’in yurt dışı çalışmalarını anlatma imkanı buldu.

Aynı gün içinde IGMG Balkans Başkanı Edin Salković, Balans Başkanı Sedad Bešlija, Center for Advanced Studies Sarajevo Direktörü Ahmet Alibašić ile de görüşmeler gerçekleştirdi.

Tekrar Üsküp’e dönen heyetin bir sonraki durağı ise Üsküp Yunus Emre Enstitüsü oldu. Burada Enstitü Müdürü Serhat Kula ile gerçekleşen görüşmede Yunus Emre enstitülerinin ve İLEM’in çalışma alanları ele alındı.

Gerçekleşen görüşmelerde İLEM’in faaliyetleri; özellikle Summer School, İLEM Talks gibi dış ilişkilere dair çalışmaları anlatıldı. Kurumlar arası güçlü işbirliğine ve ortak faaliyet imkanlarına yönelik değerlendirmeler yapıldı.

1.Balkan Çalışmaları Kongresi

İLEM heyeti, ziyaretler sonrası 1. Balkan Çalışmaları Kongresi’ne iştirak etti. 17 Eylül cuma akşamı gerçekleşen açılış programında YK Başkanı Abdulkadir Macit bir konuşma yaptı. Konuşmasında Balkanlara dair yapılacak akademik çalışmalar için bu kongrenin çok önemli olacağını ve İLEM’in birikimini buraya aktarmaktan memnun olacaklarını ifade etti.

Kongrede Balkan ülkelerinin yanı sıra Türkiye, Polonya, Azerbaycan gibi birçok ülkeden lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde 33 araştırmacı bildiri sunmak için yerini aldı. Bildiri sunanlar arasında İLEM kademe eğitiminden mezun öğrenciler de vardı.

Kongre, 19 Eylül'de düzenlenecek Üsküp-Ohri gezisiyle sona erecek.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
10 çocuktan birini otizm riski bekliyor - 3 Aralık günün gazete manşetleri
2023 seçimlerinde kaç Suriyeli oy kullanacak? Resmi rakamlar paylaşıldı