Kolluk Gözetim Komisyonu'na yapılan başvuru sayısı açıklandı!

İçişleri Bakanlığı, polis, jandarma ve sahil güvenlik personelinin iş ve işlemlerinin değerlendirildiği Kolluk Gözetim Komisyonu'na bugüne kadar 82 bin 208 başvuru yapıldığını duyurdu.

Kolluk Gözetim Komisyonu'na yapılan başvuru sayısı açıklandı!
Kolluk Gözetim Komisyonu'na yapılan başvuru sayısı açıklandı!
GİRİŞ 21.09.2021 13:11 GÜNCELLEME 21.09.2021 13:13
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakanlığı, 53 bin 265 personel hakkındaki idari işlemlerin tamamlandığını, 28 bin 943 personel hakkındaki soruşturma işlemlerinin ise devam ettiğini açıkladı. İşkence iddialarına ilişkin başvuruların ise gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, kolluk şikayet sisteminin daha etkili ve hızlı işlemesi, kolluk görevlilerinin işledikleri iddia edilen suçlarla ilgili başvuruların bir merkezde kayıt altına alınabilmesi için 20 Eylül 2019 tarihinde Kolluk Gözetim Komisyonu kurulduğu ve vatandaşın komisyona daha rahat başvuru yapabilmesi için 1007 kolluk ihbar bürosu oluşturulduğu hatırlatılarak, "Oluşturulan bu bürolara emniyet, jandarma ve sahil güvenlik personeli hakkında geçen yıl 42 bin 501, bu yıl 39 bin 707 olmak üzere toplam 82 bin 208 başvuru yapıldı. Bu başvurulardan 53 bin 265 dosyada isimleri geçen personel hakkındaki idari işler tamamlanarak; 39 bin 614 personel hakkında 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun uyarınca, 43 bin 893 personel hakkında ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile 7068 sayılı Genel Kolluk Disiplin Hükümleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Kabul Edilmesine Dair Kanun uyarınca işlem yapıldı, muhtelif araştırma, ön inceleme ve disiplin cezası kararları verildi. 28 bin 943 dosyada isimleri yer alan personel hakkındaki soruşturma işlemleri ise halen devam ediyor" denildi. 

KUSURU TESPİT EDİLEN PERSONELE YAPTIRIM 

Komisyona iletilen ihbar ve şikayetlerde kolluk personelinin görevi ihmali, görevi kötüye kullanması, mesleğe yakışmayan davranışta bulunması, personelin hitap ve davranışlarındaki olumsuzluklar ile hakaret iddialarının en çok başvuru yapılan konular arasında yer aldığı vurgulanarak, şunlar kaydedildi: 

"Komisyon, öldürme suçu iddiasıyla yapılan 12 başvuruda, 31 personel hakkında işlem yaparken suçu sabit görülen 1 personele disiplin cezası verildi. Kasten yaralama suçu iddiasıyla yapılan 692 başvuruda, 1200 personel hakkında işlem yapıldı. Buna ilişkin, suçu sabit görülen 162 personele disiplin cezası verildi. Zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması suçu iddiasıyla yapılan 272 başvuruda, 763 personel hakkında işlem yapılırken suçu sabit görülen 39 personele disiplin cezası uygulandı. Darp suçu iddiasıyla yapılan 778 başvuruda ise 1770 personel hakkında işlem yapıldı. Bunlardan suçu sabit görülen 130 personele disiplin cezası verildi. Kötü muamele suçu iddiasıyla yapılan 656 başvuruda, 1453 personel hakkında işlem yapıldı ve bunlardan suçu sabit görülen 104 personele disiplin cezası verildi." 

Ayrıca işkence suçu iddiasıyla ilgili başvuruların da Kolluk Gözetim Komisyonu'na yapıldığı belirtilerek, "Komisyona bu yönde 29 başvuru gerçekleşti. Yapılan araştırmalar sonucunda işlem yapılan 88 personel hakkındaki iddiaların gerçeği yansıtmadığı görüldü" denildi.

2 BİN 721 KOLLUK PERSONELİ İÇİN MEMNUNİYET BİLDİRİMİ

Öte yandan kolluk personelinin hizmetlerine yönelik memnuniyet bildirimlerinde en çok başvuruların kısa sürede çözülme kavuşturulması, personelin vatandaşa ilgisi, hırsızlık olaylarının aydınlatılıp çalınan eşyaların bulunması, yolda kalan sürücülere yapılan yardımlar ile trafik kazalarında ekiplerin özverili çalışmalarına dair konular yer aldığı belirtilerek, şöyle denildi:

"Merkezi Kayıt Sisteminin, 'Memnuniyet Bildirimleri Modülü'nün hizmete alındığı 27 Kasım 2020 tarihinden bugüne kadar kolluk personeli hakkında toplam 2 bin 721 memnuniyet bildirimi komisyona ulaştı. Türkiye genelinde kolluk personeli hakkında en çok ihbar ve şikayet İstanbul, İzmir ve Antalya'dan, en az ihbar ve şikayet ise Yozgat, Bayburt ve Uşak illerinden yapıldı. En çok memnuniyet bildirimi Ankara, İstanbul ve Eskişehir'den, en az memnuniyet bildirimi ise Rize, Şırnak ve Uşak illerinden geldi. Kolluk personeli hakkında komisyona yapılan başvuruların en fazla 21-30 yaş aralığındaki vatandaşlardan geldiği görüldü. Başvuruların yüzde 79'u erkeklerden yüzde 21'i ise kadınlardan geldi. Eğitim bakımından en fazla başvuru da üniversite mezunlarından geldi. Komisyon, Bakan Yardımcımız başkanlığında, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı, Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanı, Bakanlığımızın Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürü, üniversitelerin ceza ve ceza usul hukuku ana bilim dallarından bir öğretim üyesi ile baro başkanı seçilme yeterliğine sahip bir serbest avukattan oluşuyor."

YORUMLAR 2
  • vatandaşın 2 yıl önce Şikayet Et
    mobbing ? 1 tanede mobbing den islem yapilmamis memurlarin intiharlarina yonelik islem yapilmamis uzulerek okudum haberi gercek sorunlar gozardi edilmis memura yazilan ceza övülmüş haber yapilmasaydi keske bu sekilde
    Cevapla
  • Zaza 2 yıl önce Şikayet Et
    Polis o kadar işinin arasında birde bunlarla uğraşıyor yazık
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Musk'tan Trump'a saldırı açıklaması: Artık üretmenin zamanı geldi
MSB duyurdu: Irak ve Suriye'de çok sayıda terörist öldürüldü