FETÖ'ye ABD'de büyük darbe! Türkiye davasını kaybetti

Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezi, terör örgütü FETÖ'nün yaklaşık 126 milyon euroluk tazminat talebini reddetti.

FETÖ'ye ABD'de büyük darbe! Türkiye davasını kaybetti
FETÖ'ye ABD'de büyük darbe! Türkiye davasını kaybetti
GİRİŞ 21.09.2021 18:59 GÜNCELLEME 21.09.2021 19:13
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) bir darbe de Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezi'nden (ICSID) geldi.

FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında kapatılan Zaman Gazetesi başta olmak üzere, matbaalarının ve gayrimenkullerinin sahibi Cihan Medya Dağıtım A.Ş. hisselerinin yüzde 99,94’lük kısmının sahibi olduğunu iddia eden Cascade Investments NV (Cascade) şirketinin tahkim başvurusu sonuçlandı.

DAVAYI TÜRKİYE KAZANDI

Uzun yıllar FETÖ/PDY örgütüne finansman sağlanmasında önemli bir işlev yürüten Belçika Türk İşadamları Derneği (BETİAD) üyesi Kenan Sezer, Mustafa Ünal, İskender Kapaklıkaya, Hüseyin Şahin, Ahmet Tanrıkulu, Ali Aktan, Musa Soydemir, Kemal Soydemir gibi isimlerin Belçika’da kurduğu ve daha sonra Orhan Azizoğlu’nun da ortak olduğu paravan şirketin, ICSID (Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıklarının Çözüm Merkezi) nezdindeki davasında, Türkiye Cumhuriyeti haklı bulundu.

MESNETSİZ İDDİALAR ÇÜRÜTÜLDÜ

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde TMSF’nin görevlendirildiği tahkim davasında; Hakem Heyetinin 20.09.2021 tarihli kararı ile yargılama sona ermiş, FETÖ/PDY mensuplarının kurguladığı mesnetsiz iddialar kabul görmemiş ve davada yetkisizlik kararı verildi.

Böylece FETÖ tarafından sistematik bir şekilde uluslararası arenada dile getirilen iddiaları ve tazminat talepli tahkim davalarının mesnetsiz ve hukuka aykırı olduğu tescil edildi.

Söz konusu davada, yerli ve yabancı hukuk bürolarının da destekleriyle, FETÖ/PDY üyelerinin 126 milyon Euro tazminat talebi reddedildiği gibi, mahkeme masraflarının büyük bir kısmının da karşı tarafça ödenmesine karar verildi.

ETİKETLER
abd SON DAKİKA
YAZDIR
YORUMLAR 33
 • Yalan yok 1 ay önce Şikayet Et
  Yetersizlik demek beraat değildir
  Cevapla
 • Siirt'li 1 ay önce Şikayet Et
  Devlete yönelik suçlarda idam olsa Ne fetö nede pkk törör örgütü Diye birşey kalmaz ABD yede güven olmaz
  Cevapla
 • BİR GARİP DERVİŞ 1 ay önce Şikayet Et
  Aynen.
  Cevapla
 • yorum.. 1 ay önce Şikayet Et
  ne yani haklı bulunsaydı o parayı verecek miydik? gidin işinize.. namussuz paravan örgüt.. o paranın milyon katını ab, abd, fetöden alınmazsa hak yerini bulmayacak. bu nasıl bir ihanet, ne biçim bir namussuzluk, nasıl bir istismar böyle.. terörün böyle resmi kılıflısını memleket memleket olalı tarihin hiç bir döneminde görmedi..
  Cevapla
 • okuyucu 1 ay önce Şikayet Et
  Fetö genelinde ve bireyselinde vatan hainleri cezasını çekecekler.
  Cevapla
 • Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  İçerideki hainleri Bi bitirin önce
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mükemmel fotoğraf için neler gerekiyor? İşte cevabı...
Ordu'da skandal: Kuran-ı Kerim sayfalarını kesip konfeti yaptılar