Son dakika: Bakan Koca'dan Bilim Kurulu sonrası açıklama!

Son dakika: Bilim Kurulu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında koronavirüs ile mücadeledeki son gelişmeleri görüşmek üzere bir kez daha bir araya geldi. Toplantı sonrası Bakan Koca açıklamalarda bulundu.

Son dakika: Bakan Koca'dan Bilim Kurulu sonrası açıklama!
Son dakika: Bakan Koca'dan Bilim Kurulu sonrası açıklama!
GİRİŞ 22.09.2021 22:29 GÜNCELLEME 22.09.2021 22:32
Bu Habere 76 Yorum Yapılmış

Son dakika: Bakan Koca sosyal medyadan yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: Bilim Kurulu: “Aşının yaygınlaşması ile birlikte artık üniversiteler dahil okulların en son kapanan değil, asla kapanmayan kurumlar olması konusunda ısrarlıyız.”

İşte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamaları:

Bugün Bilim Kurulumuz salgının seyrindeki tehdit edici durumu, özellikli bazı grupların salgın karşısındaki yeni durumunu ve okullarımızdaki seyri ve aşı programımızı değerlendirmeye aldı.

Son 3 haftayı içine alan dönemde artan hareketlilik ile birlikte vaka sayılarında yaşanan artış, kontrolü güç sınırlara yaklaşıyor. Salgının başladığı günden bu yana bildiğimiz üzere hastalığı kapan bir kişi yaklaşık 3 kişiye bulaştırıyor. Bu durum salgının kontrol altına alınmasını güçleştirmeye devam ediyor.

Kayıplarımız benzer şekilde yüksek seyrediyor. Aşının varlığı en büyük gücümüz. Buna rağmen vaka sayısı ve kayıplarımız artarken tedbirlere uyumda ise buna paralel bir artış olmuyor. Daha üzücü olan ise tedbirlere uymakta gevşeklik gösterdiğimiz ortadadır. Salgın aşı ile engellenebilir. Ancak aşıların etkisini güçlü şekilde gösterdiği sınırlı bir zaman dilimi var. Bu zaman diliminde toplumun büyük bölümünü aşılayamazsak, aşılanmasının üzerinden uzunca süre geçen vatandaşlarımız tekrar tehdide açık hale gelebilir. Aşılanmayanlar arasında virüs dolaşımda kaldıkça kısır bir döngü ile karşılaşmamız kaçınılmaz. Kısır döngüyü kıracak olanın hızla aşılanmak ve hatırlatma dozları olduğunu tespit edip uygulamaya aldık. Hatırlatma dozu zamanı gelmiş olan vatandaşlarımızın hızla aşılanmaları bu açıdan son derece gereklidir.

HAMİLELERE KRİTİK UYARI

Bilim Kurulumuz bağışıklık sistemi zayıf olan vatandaşlarımızı özel olarak ele almış aşı olma durumlarını değerlendirmiştir. Bu durumda olan vatandaşlarımızın aşılarını tamamlamak üzere özel bir çalışma yürütüyoruz. Benzer durumda gebelerimizin de hastalığa yakalanmalarında artış yaşanmıştır. Bu salgının seyrinde yeni bir durum. Gebelerimizin aşı olmalarında bir tereddüt olmaması gerektiği bir kere daha bilim kurulumuzca ortaya konmuştur. Anne adaylarımız tereddüt etmeden aşılarını olmalılar.

YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Okullarımız da salgının seyri açısından yakın takibini yaptığımız özel bir alan. 6 Eylül'den beri okullarımızda çıkan her vakayı dikkatle izliyoruz. Yaş gruplarının aktif vakalar içindeki dağılımında bir değişiklik olup olmadığını takip ediyoruz. Bugüne kadar alarm veren bir durum olmadığını ve yüz yüze eğitimin olumlu şekilde devam ettiğini görüyoruz. Endişeye mahal verecek bir durum olmadığını bilmenizi isterim. Bilim Kurulumuz yaygın aşılamadan önce en son kapananın tüm derecelerde okullar olmasını en erken açılanın ise yine okullar olmasını ısrarla belirtmişti.

Aşının yaygınlaşması ile birlikte artık okulların en son kapanan değil asla kapanmayan kurumlar olması konusunda ısrarlıdır. Eğitimin süreleri, günlere dağılımı, sınıfların ikili ya da üçlü öğretime geçmesi, ders sürelerinin azaltılması gerekirse hafta sonları da eğitim yapılması dahil tüm alternatiflerin uygulanması konusunda kararlıdır. Bölgesel olarak gerekmesi halinde il hıfzıssıhha kararı ile tüm tedbirlerin hayata geçirilerek tüm derecelerde okulların açık kalmasında ısrarcıdır.

AŞI PROGRAMI

Aşı programımız planımıza uygun devam ediyor. Hızla, hedef nüfusumuz en az iki doz aşılı hale geldiğinde salgının kısır döngüsü sona ermiş olacak. Bildiğiniz gibi 2 doz aşılanma oranlarını gösteren haritamız artık yayında. Bu bize yeni bir hedef gösteriyor. İlk doz aşılanma oranlarını gösteren haritamız çok büyük ölçüde maviye döndü. Şimdi sıra ikinci doz aşılanma oranlarımızı gösteren haritamızın maviye dönmesinde. Bunu hep birlikte başarabiliriz.

Bilim Kurulu: “Aşının yaygınlaşması ile birlikte artık üniversiteler dahil okulların en son kapanan değil, asla kapanmayan kurumlar olması konusunda ısrarlıyız.” pic.twitter.com/iabiZIQOJz

ETİKETLER
koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 76
 • Liseli 1 ay önce Şikayet Et
  Liseler çok kalabalık,sınıflar 3 er gün şeklinde bölünmeli haftada altı güne yayılmalı,üniversite sınavında sorulmayan dersler pandemi bitene kadar kalkmalıdır.
  Cevapla
 • emekçi 1 ay önce Şikayet Et
  liselerde sınıflar 40-50 kişi,en riskli gurup onlar,ikili eğitime geçilmezse doğacak sonuçlardan bakan sorumludur,özel bir dönemdeyiz ve özel tedbirler şart,resim müzik b.eğitimi,seçmeli dersler kaldırılıp ders sayısı üniversite sınavında sorumlu olunan derslerden oluşmalı öğrenciler okulda daha az zaman geçirmelidir.
  Cevapla
 • korkma 1 ay önce Şikayet Et
  şunu anladım, aşı olan insanlara aşı olmayanlara karşı kin ve nefret duygusu zerk ediyolar kesin... nasıl bir düşmanlık bu ya. aşı bizim yüzümüzden etkisiz oluyormuş :) gerçek aşılara (çiçek kızamık v.s.) bi bak hangisinde var bu olmayanlar yüzünden etkisiz olduğu...
  Cevapla
 • muhammed 1 ay önce Şikayet Et
  İsteyen çocuğunu göndermez ,okulların açık kalması hayati meseledir bir nesil gitti yazık günah
  Cevapla
 • veli 1 ay önce Şikayet Et
  hadi kapatın kolaysa!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TURKOVAC'tan güzel haber! Sonuçlar yakında açıklanacak
Bakan Soylu'dan sert tepki: İlk kez şahit oldum! Sadece acıyorum