Bilim Kurulu üyesi açıkladı: Milyonlarca aşı yapıldı ciddi yan etki görülmedi

Adana'da, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, Covid-19 aşısının önemine vurgu yaparak, "Milyonlarca aşı yapıldı, ciddi yan etkisi görülmedi" dedi.

Bilim Kurulu üyesi açıkladı: Milyonlarca aşı yapıldı ciddi yan etki görülmedi
Bilim Kurulu üyesi açıkladı: Milyonlarca aşı yapıldı ciddi yan etki görülmedi
GİRİŞ 23.09.2021 10:51 GÜNCELLEME 23.09.2021 11:48
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, aşıdan kaçınmanın virüsün yayılımını hızlandırdığı belirterek, yeni varyantlara neden olabileceği uyarısında bulundu. Pandemide tek ışığın bilim olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Gündüz, ilk aşılanan grup olan yaşlılarda bu tedirginliğin biraz azaldığına dikkat çekti. Gündüz, 50 yaş altı kesimin, hala yan etkilerin görülebileceği düşüncesi ve sosyal medyada yayılan yanlış bilgiler nedeniyle aşı olmaktan kaçındığını dile getirdi. 

'AŞI TEDİRGİNLİĞİNİN BİR NEDENİ DE SOSYAL MEDYA' 

Yan etkileri ön plana çıkararak, aşıdan kaçmanın, yanlış yaklaşım olduğunun altını çizen Prof. Dr. Gündüz, "Dünyada yüz milyonlarla aşı yapıldı ve şu ana kadar ortaya konmuş ciddi bir yan etkisi görülmedi. Aşı tedirginliğinin bir nedeni de sosyal medyada hızla yayılan yanlış bilgiler. Bu paylaşımların saatler içerisinde yüz binlerce kişiye ulaşmasıyla sağlık çalışanları da zor durumda kalıyor. Sonuçta aşıdan vazgeçerek salgının devam etmesine neden oluyor ve birçok insan da bundan zarar görüyor. Hastanelere yatıyor ya da hayatını kaybediyor. En doğru bilgi bilimsel bilgidir. En ufak bir tereddüdü olan mutlaka sağlık kuruluşlarına, hekimlere başvursunlar. Doğru bilgiyi oralardan alsınlar. Kulaktan dolma bilgilere, sosyal medyada yer alan bazı haberlere inanıp, güvenmesinler. Burada tek ışığımız, tek yolumuz bilimdir. Bilime herkes inansın, bilime herkes güvensin" dedi.

'YOĞUN BAKIMLARDA HASTALIĞI OLMAYAN GENÇLER DE VAR'


Toplumun bir bölümünde 'Bana bir şey olmaz' algısının devam ettiğini dile getiren Prof. Dr. Gündüz, bu algı nedeniyle virüsün de yayılmaya devam ettiğini söyledi. Bu direnç devam ederse yeni varyantların olmasının da kaçınılmaz hale geleceğine değinen Gündüz, "Genç kesimin aşılanmaması, aşılananları da riske atıyor. Gençlerin de aşıyı yaptırmaları gerekiyor. Yoğun bakımlarda herhangi bir hastalığı olmayan gençlerin de ağırlaştıklarını, akciğer tutulumlarının olduğunu zaman zaman görüyoruz. Toplum bağışıklığı kazanılması için aşı son derece önemli ve hayati bir durumdur" diye konuştu. 

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 4
 • SADULLAH 2 ay önce Şikayet Et
  Bakın insanlar kazalı veya hasarlı arabaları orjinal diye satın alabiliyor ama (bu ve buna benzer birçok sahtekarlık örneklerini çoğaltılabilecek olaylar var)zaman içinde kısa veya uzunda olsa bu sorunlar fark edilip çözüme kavuşturma olanağı olabiliyor FAKAT bu sağlık problemi çözümü için aşı şarttır elbet ama bu yan etki korkusu GERİ dönülmez BÜYÜK bir sorun lütfen anlayışlı olalım ve çözüm yolları bulmaya çalışalım.
  Cevapla
 • dürüst olun 2 ay önce Şikayet Et
  öle muğlak konuşma! doktor sorumluk benim de altına imza at sonra konuş... verileri açıkla üretici firma gebe çocuk ve bebeklerde uygun değildir ve sorumluluk almıyorken sen neyin derdindesin. tüm verileri şeffaf şekilde açıkla aşı pazarlamacısı gibi değil bir hekim gibi davran millet müsterih olsun senin meslekdaşın ve kurul arkadaşın "yanlışlıkla aşı yapıldı" dedi buna doktor olarak cevabın ne AB binlerce ölüm ve yaralanma rapor ediyor sen ülkede bu verileri tutuyor musun?
  Cevapla
 • Burak 2 ay önce Şikayet Et
  bebeklerden çekin elinizi gelmiş aşı filan diyor hesap günü yatcak yeriniz yok
  Cevapla
 • Gakko 2 ay önce Şikayet Et
  Millet aşı olmuyor mu? Sorun devlet yetkililerinde; seçilmiş-atanmış fark etmiyor. Gerçeklerden uzak o kadar çok açıklamalar yapıldı ki, artık ölüm kalım meselesi dahi olsa vatandaş olarak yapılan hiç bir açıklamaya itibar edemez olduk.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Vali Yerlikaya duyurdu: Motokurye hizmeti durduruldu
Fırtınadan yeni görüntüler... İstanbul'da can pazarı! O anlar kamerada