Marmara Denizi için Tsunami uyarısı: Denize sürükleyebilir

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Oruç, Marmara'da yıkıcı depremde oluşabilecek tsunaminin kıyıya yakın kişileri, araçları ve canlıları denize sürükleyebileceğini belirtti.

Marmara Denizi için Tsunami uyarısı: Denize sürükleyebilir
Marmara Denizi için Tsunami uyarısı: Denize sürükleyebilir
GİRİŞ 24.09.2021 12:52 GÜNCELLEME 24.09.2021 12:52
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Prof. Dr. Bülent Oruç, olası İstanbul depreminde deniz içinde kütle düşmeleri nedeniyle tsunami oluşabileceğini söyledi. Oruç, Marmara Denizi'nde Pasifik Okyanusu’ndaki gibi yıkıcı tsunami olmayacağını kaydederek, "Marmara Denizi içerisinde Kuzey Anadolu fay hattının alt kolları devam ediyor. Birincisi Adalar kolu diğeri Orta Marmara kolu ve Tekirdağ kolu olmak üzere kollar var. Aslında bu kolların geçtiği bölgeler, çukurlukları denetleyen kollar. Yaklaşık olarak 1200 metrelik bir çukurluktan bahsetmek gerekir Marmara Denizi içerisinde. Biz deprem sınıflandırması yaparken 6.9’dan büyük depremlere yıkıcı deprem adını veriyoruz. Burada yaşanacak bir yıkıcı depremde, derin denizlerdeki dik yamaçlara bağlı olarak bir heyelan söz konusu olabilir. Bu büyük kütle düşmeleri de tsunami dediğimiz olaylara neden olabilir fakat Pasifik Okyanusu’ndaki o büyük dalma-batma alanlarında ortaya çıkan çok yıkıcı depremlerin meydana getirdiği tsunami türünden tsunamiler Marmara Denizi'nde asla olmayacak" diye konuştu.  

'KIYIYA YAKIN İNSANLARI, ARAÇLARI, CANLILARI SÜRÜKLER'

Tsunamiyle ilgili birçok adım atılması gereken konu olduğunu belirten Oruç, şöyle konuştu:

"Marmara Denizi'nde olursa ortalama 1 metrelik bir dalga yüksekliği, kıyıya doğru 50 metre ile 100 metre arasında bir mesafede su kütlesinin gelmesine neden olabilir. Bu ölçekte bir tsunami bile kıyıya yakın olan araçları, insanları, canlıları çekip, açık denizlere doğru sürükleyebilir. Bundan kurtulmak mümkün değildir. Bunu açıkça söylemek lazım. Bununla ilgili birçok adım atılması lazım. Bu adımlardan biri Büyükçekmece'de bulunan istasyonun kurulmasıydı fakat sadece istasyon kurulumu yetmiyor. İnsanların tsunamiye karşı davranış ve tepkilerinin doğru kurgulanması lazım. Bu kurgular içerisindeki en önemli şey, kaçış güzergahlarını belirlemek ve bununla ilgili uyarı levhaları asmaktır. Bu yapıldı." 

'TATBİKAT YAPMAK GEREK'

Kaçış güzergahları ile insanların yükseklere doğru kaçışlarının planlanması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Oruç, "Ama insanlarımızda tsunami tehlikesine karşı nasıl davranacakları hususu şu anda eksik. Dolayısıyla burada risk planlandı, ama insanların davranış ve tepkileri planlanmadı. Bunun için de bolca tatbikat yapmak gerekiyor. Özellikle kıyılarda yaşayan insanların bu tatbikatlardan yararlanması lazım. Belirli zaman aralıklarında, bunlar canlı tutularak birbirini ezmeden, birbirine zarar vermeden, olabildiğince geniş kaçış güzergahları ile insanların yükseklere doğru kaçışlarının planlanması lazım. Bu önemli. Sadece tek bir istasyon tabi ki yetmeyecektir. Sayılarının artırılması gerekecek. Ege bölgesindeki körfez bölgelerinde bu istasyon kurulumlarının çok parametreli ölçümlerle yapılması lazım" dedi. 

YAZDIR
YORUMLAR 39
 • Adı Z 2 ay önce Şikayet Et
  Cübbeli Ahmet hoca efendi 2 Eylül 2022 tarihli sohbetinde Mart ayı için önemli uyarıda bulundu. Dinlerseniz iyi olur. Martta büyük sıkıntı varmış. Dua edelim inşeEllah
  Cevapla
 • beni_unutma 2 ay önce Şikayet Et
  şeyh Nazim kıbrisi dinleyin
  Cevapla
 • mustafa 2 ay önce Şikayet Et
  hoca kocaelınden yıkımından bılıyor tecrube etmıs zaten deprem olursa marmarada kıyılarını yutar
  Cevapla
 • Vay arkadaş 2 ay önce Şikayet Et
  99 gölcük depremi hala gizemini koruyor gercekler açıklanmadı.tsunami mi evet oldu 4km lik deniz açıklığında 3_4 m.dalga yapti. Tsunami fay hatlarinin tersi iki istikametinde kuzey guney yonlerinde.adalar civari olursa gebze kartal tuzla kadikoye kadar tusanami vurur avcilar bakırköy hattini tusanami vurur.bogazda akintidan dolayi tsunami siddeti az olur ama çalkalama seklinde yapar.sonuc adam hakli tsunami olacak 99 da gölcük te bile olduysa..siz eşşeği saglam kazığa bağlamaya bakın..
  Cevapla
 • gercekten 2 ay önce Şikayet Et
  ic denizde tusunami olmaz marmarada 7.3 ustu deprem de olmaz o fay birkere de de kirilmaz panik yapma...
  Cevapla
 • Yami 2 ay önce Şikayet Et
  Maşallah prof olman lazım. Sen harcanıyorsun yiğidim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fuat Oktay'dan Kılıçdaroğlu'na tepki: Millet öyle bir hareket çeker ki..
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum