Doç. Dr. Sarıçam uyardı: Kovid sonrası çarpıntı devam ediyorsa dikkat!

Doç. Dr. Ersin Sarıçam, Kovid-19 enfeksiyonu atlatan hastaların çarpıntı atakları, çabuk yorulma gibi şikâyetler devam ediyorsa, kalp tutulum hastalığına dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.

Doç. Dr. Sarıçam uyardı: Kovid sonrası çarpıntı devam ediyorsa dikkat!
Doç. Dr. Sarıçam uyardı: Kovid sonrası çarpıntı devam ediyorsa dikkat!
GİRİŞ 27.09.2021 16:10 GÜNCELLEME 27.09.2021 16:11
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Medicana International Ankara Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ersin Sarıçam, Covid-19 salgınının ana tutulum hedefinin akciğerler olduğunu açıkladı. Sarıçam, iyileşmiş hastaların orta döneminde hedef organ olarak kalp tutulumu görüldüğünün altını çizdi. Sarıçam, enfeksiyonu atlattığı halde çarpıntı atakları, çabuk yorulma şikâyetleri olan pek çok hastanın çoğu kez şikâyetlerinin psikolojik olduğu şeklinde düşünülse de, aslında bu şikâyetlerin kalp tutulum bulgularının habercisi olduğunu vurguladı.

Ayrıca, Doç. Dr. Sarıçam uluslararası bir dergide yayımlanan göre covid-19 sonrası dönemde çarpıntı, yorgunluk ve çabuk yorulma gibi şikâyetleri olan hastaların kalp MR ve PET incelemelerinde virüsün etkisiyle kalp kasının bazı bölgelerinde hücrelerin hasar görmediği ancak inaktif kaldığını ifade etti. Sarıçam, bu bölgesel inaktivite alanları nedeniyle hastalarda çarpıntı ve yorgunluk oluştuğunu bu durumun da ani ölümlere ve ileri dönemde kalp yetmezliği yönünden tehlikeli olabileceğini düşünüldüğünü söyledi.

"ASPRİN KULLANIMINA DEVAM EDİN"

Doç. Dr. Sarıçam, yine bu hastalarda damar iç yüzeyini döşeyen endotel denen hücrelerdeki pıhtılaşmayı önleyen önemli bir madde olan nitrik oksit (NO) seviyelerinin düşük olduğunu saptadıklarını açıkladı. Bu düşüşün pıhtı ve emboli olaylarının mekanizmasını açıkladığı düşünülmekte olduğunun, bu yüzden de Covid-19 sonrası hastalarının aspirin kullanımının önem arz ettiğini vurguladı. Sarıçam, araştırmalarına göre bu düşme sürecinin en az 6 hafta sürdüğünü belirtti.

Doç. Dr. Sarıçam, Covid-19 sonrası ı çarpıntı ve eforla gelen yorgunluk şikayetleri olan kişilerin mutlaka kardiyoloji uzmanına muayene olmasını, kalp tutulumunun şüpheleri varsa mutlaka ilgili kan testleri ile beraber gerekirse görüntüleme işlemlerinin yapılmasının önemini hatırlatarak sözlerini noktaladı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 9
 • neyse o 2 ay önce Şikayet Et
  Bu aşı dost mu düşman mı hala anlamış değilim
  Cevapla
 • mahmut 2 ay önce Şikayet Et
  günde 16 ilaç aldıktan sonra bu kadarcık yanetki normal yani dua edin baska birşey cıkmıyor :D:D
  Cevapla
 • halk 2 ay önce Şikayet Et
  en iyisi norvec yapiyor bir tane øldu hasta deniyor amma yaslia degil genc de degil asi oldu olmasi denmez sanki basina gizli uzayli øldu yasini demem asi oldumu denmez tam komedi iki gun ønce virus bitti diye bayram ediyorlar idi
  Cevapla
 • Hami 2 ay önce Şikayet Et
  Başkan ne içtin bizede söylede bizde içek
  Cevapla
 • TorbacıKazım 2 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşım, uyuşturucu etkisinde iken mesaj yazma istersen...
  Cevapla
 • korkma 2 ay önce Şikayet Et
  aşınin zararlarinı kabul edip vazgeçilince kabak kimin başına patlayacak acaba...
  Cevapla
 • cenker 2 ay önce Şikayet Et
  miyokardi ? sol koldan ısrarla yapılan iğne ???
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'da onuruna verilen yemeğe katıldı
BAYKAR'dan Akıncı TİHA paylaşımı: Sevinçleri kameralara yansıdı