Cumhuriyet'e yargı kararı da yetmiyor! Tekzibe rağmen yalanı sürdürdüler

Cumhuriyet Gazetesi'nin, "Revza Kavakçı ABD'de İBB'nin parasıyla okudu" haberi mahkeme kararıyla kesin olarak yalanlandı. Tekzip yayınlamak zorunda kalan gazete, yalanı sürdürmekten de vazgeçmedi, "Hakim İBB avukatı" dedi.

Cumhuriyet'e yargı kararı da yetmiyor! Tekzibe rağmen yalanı sürdürdüler
Cumhuriyet'e yargı kararı da yetmiyor! Tekzibe rağmen yalanı sürdürdüler
GİRİŞ 28.09.2021 10:34 GÜNCELLEME 28.09.2021 10:34
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Cumhuriyet Gazetesi, AK Parti İstanbul Milletvekili Revza Kavakçı Kan'ın ABD'de Howard Üniversitesi'nde doktora yaparken İBB'den para aldığını iddia etmişti. Barış Pehlivan imzalı haberde, 24 Kasım 2008'de doktoraya kabul edilen Kavakçı'nın, ABD'ye gitmeden önce İstanbul Ulaşım AŞ'de işe başladığı öne sürülmüştü. Haberde Kavakçı'ya 2008'den 2013'e kadar 155 bin dolar ve 59 bin lira para verildiği ifade edilmişti. 

Cumhuriyet Gazetesi, haberle ilgili bugün gazetesinin birinci sayfasından, Kavakçı'nın avukatının gönderdiği tekzibi yayınladı. Tekzipte şu ifadeler yer aldı: 

Gazetenizin 27 Temmuz 2021 tarihli nüshasında "Kavakçı'ya dolar akmış (Cumhuriyet, ABD'de okusun diye AKP'li vekilin cebine İBB'den kaç para konulduğunu açıklıyor)" manşetli ve Barış Pehlivan imzalı İşte Kavakçı'nın cebine konan paramız" başlıklı yazıda müvekkil Dr. Revza Kavakçı Kan'a yönelik iddialar nedeniyle aşağıdaki açıklamayı yapma zorunluluğu hasıl olmuştur. 

Tekzip konusu haberde yer alan iddiaların gerçek dışı olduğu kesinleşmiş yargı kararıyla sabit olmasına ve yaptırıma uğramasına rağmen aynı mahiyette iddiaların ısrarla sürdürülmesi doğrudan müvekkil şahsına yönelik "itibarsızlaştırma" hedefini ortaya koymaktadır. 

AK Parti İstanbul milletvekili ve Parlamentolararası Birlik Grubu Türk Grubu Başkanı olan Müvekkil, üniversite eğitiminin ardından iş hayatina 11.11.1994 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde mühendis olarak başlamış ve İBB'nin AB'den fon alan ilk projesinin yürütücüsü olmasının yanı sıra İBB ve iştiraklerine verilen AB Kurumları, AB Projeleri ve Proje Döngüsü Eğitimlerinin koordinatörlüğünü yapmıştır.

2008 yılında İBB personeline İBB yönetimi tarafından uygun şartları taşıyanlara burslu olarak yurt dışında yüksek lisans ve doktora bursu verileceği duyurusunun ardından İBB İştirakler Daire Başkanlığı koordinasyonunda yabancı dil ve üniversiteler tarafından talep edilen GRE, GMAT gibi imtihanlardan başarılı olanlar ile her bir üniversitenin diğer başvuru şartlarını taşıyanlar belirlen- miş ve yurt dışı eğitimi için burs almaya hak kazanan 39 kişi belirlenmiştir.

2008 yılında burs almaya hak kazanan 39 kişiden biri olarak Müvekkil de bu burs desteğiyle Howard University Siyaset Bilimi Bölümü ve University of Texas at Dallas Kamu Yönetimi bölümlerinden kabul almıştır. Müvekkil 01.08.2013 tarihinde eğitimini 4.0 üzerinden 4.0 ortalama ile tamamlamıştır. Müvekkil

le eğitim masraflarından muafiyet almış ve ders ve kredi saatleri üzerinden ücret alınmamıştır.

Tekzip konusu haberde ise Müvekkilin 1994 yılında İBB bünyesinde işe başlaması ve 2008 yılı itibariyle İBB'de çalışmakta olması gerçekleri bilinçli bir şekilde örtülmüş ve gerçekler çarpıtılarak manipüle edilmiştir. Müvekkil zaten çalışmakta olduğu İBB'de, herkes için uygulanan kabul koşullarını yerine getirmiş, diğer 39 kişi gibi burs desteğine hak kazanmıştır. Daha önce yine bu gazetede yayınlanan tekzip/düzeltme metinlerinde yayınlanmasına rağmen, gazetecilik onur ve saygınlığıyla bağdaşmayacak ideolojik saiklerle aynı haber yeniden üretilmiştir. Müvekkilin zaten çalışmakta olduğu İBB'ye, sanki burs verilmek için işe alınmış olduğu ve belediye parasından hukuka aykırı bir şekilde kazanç sağladığı şeklinde gerçek dışı haberler siyasi ve ideolojik linç kampanyasının bir parçasıdır.

Sonuç olarak yapılan yayına konu asılsız iddia. isnat ve tezviratların tümünü reddettiğimizi ve ayrıca her türlü yasal yola başvurma hakkımızı saklı tuttuğumuzu değerli kamuoyuna saygıyla sunarız.

Cumhuriyet Gazetesi'nin 27 Temmuz 2021'de attığı manşet.

TEKZİBE RAĞMEN YALANI SÜRDÜRDÜLER 

Yalan haberinden dolayı tekzip yayınlamak zorunda kalan Cumhuriyet Gazetesi, yalanı sürdürmeye devam etti. Barış Pehlivan yazısında iddiaları aynı şekilde devam ettirirken, Kavakçı'nın lehine karar veren hakimin İBB avukatı olduğu öne sürdü. 

Pehlivan, hakimin 2019'da göreve atandığını, öncesinde AK Parti yönetimindeki İBB'de 7 yıl boyunca avukatlık yaptığını iddia etti. 

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 14
 • Muhteşem 1 yıl önce Şikayet Et
  Biz bunların ne kansız olduğunu yakın tarihimizden biliyoruz siz müsterih olun sayın kavakçı..?Şimdi kaynağı nereden buluruz da biz yandaşlarımızı nasıl besleriz dertleri var bunların ve çevresindekilerin..!
  Cevapla
 • Atam 1 yıl önce Şikayet Et
  Uzun uzun Kavaklar dökülüyor yapraklar ben atama doymadım doysun kara topraklar.
  Cevapla
 • huzur 1 yıl önce Şikayet Et
  hadi gari bu kadar müsamaha yeter canım,alıverin gari,uykudan uyanın
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  hedeflerini ulaşıyorlar yalan haber yap. gel mahallede yandaşlarından dinle amacına ulaştı.bedel ödeteceksin ve her sayfasında tezkip yaptıracan
  Cevapla
 • 06 ik 1 yıl önce Şikayet Et
  bunlar fitne fesat şeytan bunlara bir ders verilmesi haşhaşi guruplar bunlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Asgari ücrete yüzde 40 zam formülü! Erdoğan: Arkadaşlar bu böyle olmaz
Hangi ülkede kaç cami var? İşte şaşırtan istatistik...