HDP'li Taşçıer'den Kılıçdaroğlu'na "ittifak" şartı!

HDP'li İmam Taşçıer, Kılıçdaroğlu'nun "Kürt sorunu" olduğunu öne sürerek çözüm için HDP'yi işaret etmesi üzerine, "Anayasanın ilk dört maddesi değiştirilmezse, bazı kanunlardaki çekinceler kaldırılmazsa, Kürt sorunu tartışılamaz." dedi.

HDP'li Taşçıer'den Kılıçdaroğlu'na "ittifak" şartı!
HDP'li Taşçıer'den Kılıçdaroğlu'na "ittifak" şartı!
GİRİŞ 28.09.2021 22:13 GÜNCELLEME 28.09.2021 22:15
Bu Habere 132 Yorum Yapılmış

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Türkiye'de bir 'Kürt sorunu' olduğunu belirterek, çözüm yolunun HDP'den geçtiğini ifade etti.

Kılıçdaroğlu'nun, "Kürt sorununu çözmek için meşru bir organa ihtiyacımız var. Devlet dediğiniz kurum gayrimeşru bir organla muhatap olmaz. Meşru organ kimdir? HDP'yi meşru organ olarak görebiliriz. Dolayısıyla eğer bu sorun çözülecekse meşru bir organla da biz bu sorunu çözebiliriz; bu düşüncedeydim" sözlerini değerlendiren HDP vekili İmam Taşçıer, 'Kürt sorununun' çözümü için doğru bir tartışma yaratılması gerektiğini dile getirdi.

"ANAYASANIN İLK DÖRT MADDESİ DEĞİŞMEZSE KÜRT SORUNU TARTIŞILMAZ"

Kılıçdaroğlu'nun çözüme ilişkin projesini açıklaması gerektiğini vurgulayan Taşçıer, "Anayasanın ilk dört ile 40 ve 41’inci maddesi değiştirilmezse, bazı kanunlardaki çekinceler kaldırılmazsa, Kürt sorunu tartışılamaz. Kürtlerin talepleri de bellidir." diye konuştu.

ANAYASANIN İLK DÖRT MADDESİ NEDİR?

HDP'nin değiştirilmesini talep ettiği Anayasanın ilk 4 maddesi şöyle:

I. Devletin şekli

Madde 1 - Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

II. Cumhuriyetin nitelikleri

Madde 2 - Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

III. Devletin bütünlüğü, Resmi dili, bayrağı, milli marşı ve başkenti

Madde 3 - Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli marşı "İstiklal Marşı"dır. Başkenti Ankara'dır.

IV. Değiştirilemeyecek hükümler

Madde 4 - Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2'nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3'üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

ETİKETLER
ittifak
YAZDIR
YORUMLAR 132
 • Abdd 2 hafta önce Şikayet Et
  Chp zaten hdp eyle İyi parti sizide kaydettik hdp ye her şeyi bile bile saf tutuyorsunuz bu millet görüyor iyi partililer göremiyorlar milleti inandırmakta çok zorlanıyorsuz insanlar dönen oyunları sizden daha iyi görüyorlar.
  Cevapla
 • sukru ozcan 2 hafta önce Şikayet Et
  selo secim pazarligi karsiliginda isparki hdp ye verdi malesef durum ortada hic bir masrafi gideri olmayan ispark zarar ediyor.cunku para pkk ya gidiyor.
  Cevapla
 • Icabi 2 hafta önce Şikayet Et
  Daha önce "Anayasanın ilk 4 maddesini değiştirecekler" diyerek suni bir gündem yaratıp yaygara çıkaran chp ile ip'liler şimdiki gerçek gündem karşısında neden sessiz acaba?
  Cevapla
 • hacı emmi 2 hafta önce Şikayet Et
  bir okuyucu kardeşimiz marks ve leninden bahsetmiş, şu an chp-hdp-ip-sp içerisini marjinal guruplar kaplamış hdp tamamen bu grupta,chp kılıçdaroğlu nun kaset olayı ile başa geçtikten ve kaftancıoğlu birlik olduktan sonra tamamrn marjinal gurupların eline geçti. Atatürk olayı bitti. chp-fetö-hdp-ip resmen masonlara ve baronlara çalışıyor. belgelerle sunuldu
  Cevapla
 • Işıldayan Demir 2 hafta önce Şikayet Et
  Türkiyenin Kürt Sorunu yok. Türkiyenin Marks ve Leninin torunu olan kürtleri var. Ve de Türkiyenin Salahattin Eyyubinin ve Yavuz Sultan Selimin Torunu olan Kürtleri var. Kürtler Asil olan Salahattin Eyyubi ve Yavuz Sulatn Selimin Torunu olduklarını göstersinler bize.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Valilik açıkladı! 18 yaşından küçüklere satışı yasaklandı
Son dakika haberi: Dünya devi Toyota'dan kritik karar!