Sağlık Bakanı Koca'dan son dakika aşı kartı açıklaması

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Koca, yeni dönemde aşı kartı isteneceği iddiasını yalanladı. Koca, "Bakanlığımızın yurt içinde HES kodu uygulaması dışında bir uygulaması yoktur" ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 29.09.2021 19:43 GÜNCELLEME 29.09.2021 19:52
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşı kartı iddiasıyla ilgili konuştu. Koca,  "Birtakım mecralarda yeni dönemde aşı kartı isteneceği iddia edilmiştir. Bakanlığımızın yurt içinde HES kodu uygulaması dışında bir uygulaması yoktur" dedi. 

Bilim Kurulu sonrası yazılı açıklama yapan Koca şu ifadeleri kullandı: 

Bilim Kurulumuz bugün okullarda yüz yüze eğitim, salgının seyri ve tedbirlerin uygulanması gündemi ile bir araya geldi.

"ÇOCUKLARDA VAKA ARTIŞI BEKLENEN BİR DURUMDU"

Vaka sayıları içinde okula giden öğrencilerimizin bulunduğu yaş grubunun dağılımı ele alındı. 5-17 yaş arasında bulunan çocuklarımız aktif vakaların yaklaşık dörtte birini oluşturuyor. Bu grubun önemli ölçüde aşı programında olmadığını dikkate aldığımızda çocuklarımızda görülen vakaların beklenen bir durum olduğunu ifade etmek isterim. Buna karşın, bu yaş grubundaki çocuklarımızın hastaneye yatışında ya da yoğun bakıma girişinde belirgin bir artış olmamıştır. Mevcut tabloda okula giden çocuklarımız virüs ile karşılaşsa da hastanede tedavi görmesi gereken bir durum ortaya çıkmamaktadır. 

Her kademede okulların açık kalması için her türlü tedbiri alacağımızı ve okulların mutlak yüz yüze eğitime açık kalacağını tekrar ifade etmek isterim. 

"KAYIPLAR AZALACAK"

Aktif vakaların yaş ortalamasının düşmesi hastanede tedavi gören sayısını da azaltmakta ve ümit ederim ki kayıplarımızı da azaltacaktır. Hedefimiz hiçbir hasta kalmayıncaya kadar tedbirlere uymak, aşı ile bağışıklık sağlanıncaya kadar aşı programımızı kararlılıkla sürdürmektir.

AŞI KARTI İDDİASINA YALANLAMA

Birtakım mecralarda yeni dönemde aşı kartı isteneceği iddia edilmiştir. Bakanlığımızın yurt içinde HES kodu uygulaması dışında bir uygulaması yoktur. Bildiğiniz gibi birçok müesseseye girişte HES kodu uygulamamız bulunmaktadır. HES kodu ile giriş yapılan yerlerde zorunlu kontrol Riskli kişilerin dolaşımda olmamasını hedef almaktadır. Bunlar, aktif hasta ya da aktif temaslı kişiler ile sınırlıdır. HES kodu kişilerin riskli ya da çok riskli olduğunu, aktif hasta olup olmadığını, aktif temaslı olup olmadığını, son 72 saat içinde PCR negatif olup olmadığını ve aşılı olup olmadığı bilgisini içermektedir. Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir.

VAKA SAYILARI NASIL DÜŞER?

Salgının seyrinde günlük vaka sayılarında durağan bir hal var. Ancak bu durağanlık düşük vaka sayılarında değil, günlük 20 binin üzerindedir. Bu sayıyı hızla aşağıya düşürecek iki unsur var. Bunlar hızla yüksek oranda aşılı hale gelmek ve tedbirlere uymaktır.

TEDBİRLERDE GEVŞEKLİK...

Son günlerde tedbirlerdeki gevşeklik vaka sayılarına doğrudan yansımaktadır. Bu gidiş aşı ile toplum bağışıklığı sağlama hedefimize ulaşmak için süreyi uzatmaktadır. Mevcut tedbirlerden ve maskeden en kısa sürede kurtulmanın yolu şimdi tedbirlere uymak ve maskesiz kalabalıklardan uzak durmaktır. 

ESKİ GÜNLERE DÖNMEK İSTİYORSAK TEDBİRLERE DAHA SIKI UYMALIYIZ

Salgının ilk günlerinden bu yana uzunca bir süredir tedbirlere uyumu dile getirdiğimin farkındayım. Ancak önceleri tek korunma yolumuz tedbirlerdi. Bugün ise tedbirlerle birlikte aşı olmaktır. Sabreder ve vaka sayılarını hedeflenen şekilde düşürebilirsek maskesiz günlerimiz başlayacak.

Eski günlerimize daha erken dönmek istiyorsak bugün tedbirlere daha sıkı uymalıyız.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 24
 • Taner 2 ay önce Şikayet Et
  Aşi zorunlu olmiyacak dediniz dolaylı yollardan mecbur biraktinız 2 doz yeter dediniz simdi masallah 3.4 5 diye gidiyo. Cocuklara asiya gerek yok dediniz simdi cocuklarda cok virus var onlarada aşıyı dillendiriyosunuz. Simdide kart yok diyosunuz 3 ay icinde o kartta olacak kesinlikle..
  Cevapla
 • albay 2 ay önce Şikayet Et
  bugün yalanladıkları şeyler yarın gerçek oluyor.
  Cevapla
 • mavi joker :) 2 ay önce Şikayet Et
  cocukları asılamak ıcın sımdı yenı algı basladı hayrlı olsun.
  Cevapla
 • deli erol 2 ay önce Şikayet Et
  sayın bakan sen ve senin filim kurulundan her şey beklenir
  Cevapla
 • serhat 2 ay önce Şikayet Et
  benim calistigim belediyeden de istendi her kurum kafasina göre is yapiyor demekki
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Biden'ı zora sokan kitap! ABD bunu konuşuyor (30 Kasım 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)
Azerbaycan'da helikopter kazası: Şehit ve yaralılar var