Savunma sanayii casusları 'Meltem Projesi'ne de sızmış

Savunma Sanayii Başkanlığı'ndaki bilgilerin sızdırılmasına ilişkin soruşturmada; havadan deniz gözetleme kabiliyeti sağlamak amacıyla hayata geçirilen deniz karakolu uçağı "Meltem Projesi"ne de casusluk karışmış.

Savunma sanayii casusları 'Meltem Projesi'ne de sızmış
Savunma sanayii casusları 'Meltem Projesi'ne de sızmış
GİRİŞ 02.10.2021 08:07 GÜNCELLEME 02.10.2021 10:01
Bu Habere 97 Yorum Yapılmış

Savunma Sanayii Başkanlığı'ndaki bilgilerin sızdırılmasına ilişkin soruşturmada çarpıcı bir detay ortaya çıktı.

Projeye ait ürünlerin kendilerine tedarik edilmesi için Savunma Sanayii Başkanlığı'ndaki bilgileri para karşılığı temin eden AKTEM isimli şirketin çalışanı Emre Özlük'ün cep telefonunda bu kapsamda çalışmalar yapıldığını gösteren notlara ulaşıldı. Soruşturmada haklarında 35 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan 11 sanıktan biri olan Mustafa Sırrı Akın'ın firması AKTEM'in, Meltem-3 Projesi'ne ait ihtiyaç ürünlerinin kendilerine tedarik edilmesi için çalışmalar yaptığı belirtildi.

STRATEJİ NOTLARI OLDUĞU TESPİT EDİLDİ

AKTEM çalışanı Emre Özlük'ün cep telefonundaki notlarda, tedarik için strateji notları olduğu tespit edildi. Notta, Özlük'ün TSK'nın kuvvet komutanlıklarının envanterinde bulunan veya envantere girecek olan hava, kara veya deniz muharebe araçlarına takılan donanım veya bu donanımların konfigürasyonlarında bulunması gereken cihaz veya cihazların imalatında kullanılacak olan ara ürünlere dair malzemelerin tedariki konusunda, yurt dışı tedarik firmaları ile bağlantılı olduğu anlaşılan AKTEM'in, ihalelere teklif vermeden önce AKTEM adına girişimlerde bulunduğu belirlendi.

Son dakika: Kritik projeleri yabancılara pazarlıyorlardı! İnanılmaz detaylar ortaya çıktıSon dakika: Kritik projeleri yabancılara pazarlıyorlardı! İnanılmaz detaylar ortaya çıktı

Casuslar yerli helikopteri böyle hedefe koymuş: T-70'i ortadan kaldırmalıyızCasuslar yerli helikopteri böyle hedefe koymuş: T-70'i ortadan kaldırmalıyız

Çetede TSK'nın uçuş kayıtları çıktıÇetede TSK'nın uçuş kayıtları çıktı

Casusluktan İHA da çıktıCasusluktan İHA da çıktı

Güle oynaya casusluk!Güle oynaya casusluk!

Özlük, Meltem-3 projesi için firmalarının tedarikçi olarak hazırlıklı olmak adına sanık Emekli Albay Faruk Baytürk ile irtibata geçilmesi gerektiğini ifade etti.

Meltem Projeleri kapsamında; Meltem-1 ve Meltem-2 çerçevesinde 6 adet CN-235 tipi (P-235) deniz karakol uçağı teslim alındı. Son aşama olan Meltem-3 çerçevesinde ise 6 adet ATR-72 tipi (P-72) deniz karakol uçağının envantere girmesi planlandı. Meltem-3'ün TCB 751 kuyruk numaralı ilk P-72 Deniz Karakol Uçağı, Aralık 2020'de Kocaeli'deki Deniz Hava Komutanlığında düzenlenen törenle hizmete başlamıştı.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ / DİLHAN DUMANOĞLU
YORUMLAR 97
 • Serkan 7 ay önce Şikayet Et
  Vurun kellesini hainin tecavüzcünün yada idam
  Cevapla
 • Aliço 7 ay önce Şikayet Et
  Bu kadar hainliği hakketmiyor ülkem vatan millet bayrak sevgisi olmayan karaktersiz hainler
  Cevapla
 • zafer 7 ay önce Şikayet Et
  Boş yere uğraştırmayın mahkemeleri, zaten sağlıklı bir yargılama da beklemeyin bunlardan. Yakaldınız mı direk kafalarına sıkın.
  Cevapla
 • Ali 7 ay önce Şikayet Et
  Adamlar bilgileri satıktan sonra yakalamanın bir önemi yok, bilgileri satmadan önce engellenecek bu adamlar .MİT in bu alanda kendini geliştirmesi lazım.
  Cevapla
 • Serdar Yasemin 7 ay önce Şikayet Et
  Bu işin boyutunun ne kadar büyük olduğu belli bunun daha derin incelenmesi ve detaylı soruşturma kapsamına alınmalı ve bu konuda kim bulaşmış olan herkesi bu işin sonunda imha edilmelidir ailelerinin tümünün varlıklarınadâ el koymalı devlet başka bir ülkede olsa inanınki tüm soylarını kuruturlar hiç acımadan
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yunan profesör: ABD, Türkiye'yi elinde tutmak için bunu yapacak, Türklerle anlaşmalıyız!
Aliyev, Başkan Erdoğan'ı arayarak bilgi verdi! Ermenistan'la anlaşma sağlandı