İsmini dahi duymadığı yere 182 bin lira borçlu çıkınca şoke oldu

Sakarya’nın Karasu ilçesinde 57 yaşındaki Saniye Bulut, emekli maaşı kesilince yaptığı araştırma bilgisi dışında bir firmanın çalışanı gösterilmesi neticesinde SGK'ya 182 bin 670 lira pirim borcu olduğunu öğrenince şok geçirdi.

İsmini dahi duymadığı yere 182 bin lira borçlu çıkınca şoke oldu
İsmini dahi duymadığı yere 182 bin lira borçlu çıkınca şoke oldu
GİRİŞ 05.10.2021 00:03 GÜNCELLEME 05.10.2021 00:03
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Kimlik bilgilerinin çalındığını iddia eden Bulut, mağduriyetinin giderilmesi için yetkililerden yardım istedi.

İddiaya göre, Karasu ilçesinde yaşayan 57 yaşındaki Saniye Bulut, 2014 yılında emekli oldu. Emekli maaşının bir süre sonra kesildiğini gören Bulut, yaşadığı durum karşısında şoke oldu. Yaşadığı şaşkınlık sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) giden Bulut, adını dahi duymadığı bir firma tarafından 8 ay sigortalı olarak gösterildiğini bu kapsamda da yersiz ödeme sebebiyle maaşın kesildiğini öğrendi. Kendi imkanlarıyla prim satın alarak SGK’ya giden Bulut, bu seferde maaşının düştüğünü ve kendisine yapılandırmadan dolayı 182 bin 670 lira prim borcu olduğunu belirtti. Banka ve resmi kurumlar dışında bilgilerini kimseyle paylaşmadığını belirten Bulut, yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için yardım istedi.


Yaşadığı mağduriyeti göz yaşları eşliğinde anlatan Saniye Bulut, “Ben 2014 yılından beri emekliyim. Geçen yıl emekli maaşım durduruldu. İstanbul ilinin Bağcılar ilçesinde bulunan Güneşli Sosyal Güvenlik Kurumu’na neden durdurulduğuna dair müracaat ettik. Yersiz ödemeden dolayı olduğunu belirttiler. Benim bilgilerimi çalıp da beni 8 ay sigortalı göstermişler. O dönemde benim BAĞ-KUR'um da vardı. Ben gittim prim satın aldım SGK’ya verdim. Hem maaşımı düşürdüler hem de bana 96 bin lira borç çıkardılar. Bana söyledikleri şu; ‘Her ay maaşının dörtte birini keseceğiz’ 15 ay kestiler. 15 aydan sonra yeniden yapılandırmadan dolayı bana avukat parası, verdikleriyle beraber faiziyle 182 bin 670 lira borç çıkardılar. Yapılandırma yapın, deniliyor. Yapılandırma yapsam iki ayda bir 8 bin küsur lira yatırmam lazım 2 bin 300 lira maaş alıyorum. Peşin yatırsam, nasıl olacak? Kredi ile alıp oturduğum bir dairem var. Başka da bir şeyim yok benim bu borcu yatırmam mümkün değil. Ne yapacağımı şaşırdım” dedi.
Kendisine bu sıkıntıyı yaşatan firmanın vergi ve SGK borcunun bulunduğunu iddia eden Bulut, “Bunu yapan bir firmaymış, ben öyle bir yerde çalışmadım da bilmiyorum da. Araştırdık, sorduk. Bu firmanın vergi dairesine vergi borcu ve SGK’ya pirim borcu da varmış. Benim gibi bir sürü insanı oraya kaydetmişler. Firma yok ortada. Kim, nasıl yapmış, bilmiyorum. Bilgim öyle insanların eline nasıl geçmiş? Banka ya da bir kurum dışında bilgilerimi kimseyle paylaşmadım” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 7
 • Yakup 1 yıl önce Şikayet Et
  Sahte işyerinde fiilen çalışmadığı halde dışarıdan düşük prim ödeyerek emekli olmuş. Ödediği prim kuruma değil dolandırıcılara gitmiş. Sgk da kaplumbağa hızıyla çalışmış 7 yıl sonra maaşı iptal etmiş. Nerden bakarsanız bakın iki işlemde yanlış. Tüm sgk memurları yattığından whatsappla özel yağlı iş takip ettiğinden bu işlerde böyle don lsstiği gibi 8 10 sene sonra ortaya çıkıyor. 657 liler çalışmıyoooooor. Sgkda 3 memurun işini 1 stajer öğrenci yapıyor. Onlar laklakta. Neden Ticaret Meslek liselerinin tüm öğrencilerini kamu kurumları stajyer olarak kendileri alıyor. Sgk memurları yatsın diye
  Cevapla
 • aaa 1 yıl önce Şikayet Et
  tanımadıkları insanı neden sigortalı yapsınlar.
  Cevapla
 • Ehlibeyt 1 yıl önce Şikayet Et
  teyze simdi magduriyet kasiyor ama uzmanlar inceleme yapip oyle karar verirler. Hem sgk dan hem de bagkurdan emekli olmak istemis 2 yerden sgk yi halletmis sanirim oradan gelen paradan bagkur yatirmis. 2 yerden ayni anda olmaz teyze malesef sen haksizsin simdi bilgiler calindi deme adam deli mi 8 ay senin primini yatiracak birine yaptirmisindir
  Cevapla
 • Tasdoven 1 yıl önce Şikayet Et
  Farkında olmadan bazen iki sigorta sistemi arasında sorun çıkabiliyor. Bağkur ile SSK arasinda sürekli olur. Babamın da başına gelmişti. Ama bu durum emekli olmadan belli olmuştu. Maaş alırken ortaya çıkması ilginç yada başka bir durum var.
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  ,Doğru adamsan başına yanlış iş gelmişse devlete doğrusunu anlatana kadar düzeltene kadar göbeğin çatlar, yanlış adamsan devlet sana yardım eder. Burada bunun tersi olması gerekmiyor mu?
  Cevapla
 • ben 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah, dolandırıcıları, yalancıları kahretsin. zavallı kadıncağıza Allah yardım etsin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Emekli olacak EYT'lilere uyarı: Bu 9 maddeye dikkat edin
Meteorolojiden il il kar yağışı uyarısı: İstanbul'da yılın ilk karı yağdı