Yeryüzü Doktorları Tel Abyad’da kesintisiz sağlık hizmeti sunuyor

Yeryüzü Doktorları, Tel Abyad’ın Suluk beldesindeki sağlık merkezinde binlerce Suriyeli ihtiyaç sahibine sağlık hizmeti sunmaya devam ediyor.

Yeryüzü Doktorları Tel Abyad’da kesintisiz sağlık hizmeti sunuyor
Yeryüzü Doktorları Tel Abyad’da kesintisiz sağlık hizmeti sunuyor
GİRİŞ 06.10.2021 10:14 GÜNCELLEME 06.10.2021 10:14

Suriye krizinin ilk gününden beri Suriyelilere sağlık hizmeti götüren Yeryüzü Doktorları, güvenli ortamın sağlandığı, nüfusun giderek arttığı ve sağlık hizmetleri ihtiyacının olduğu Tel Abyad’da açtığı Suluk Sağlık Merkezi ile binlerce insanın sağlık hizmetine ulaşmasını sağlıyor.

Yeryüzü Doktorları, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtı bölgelerinin ardından Barış Pınarı Harekâtı ile güvenli hale gelen Tel Abyad’da kurduğu sağlık merkezinde dahiliye, çocuk hastalıkları, kadın hastalıkları, diş sağlığı, cildiye, acil gözlem ve kulak burun boğaz branşlarında bölge halkına hizmet veriyor. Merkezde 2020 Aralık ayından bugüne kadar 25 bin 575 muayene, 3 bin 576 acil gözlem hizmeti, 32 bin 847 ilaç desteği ve 5 bin 777 diş tedavisi gerçekleştirdi.

Dernek, bölgedeki yerel sağlık kapasitesinin artırılmasında, sunulan sağlık hizmetlerinin sürekli olmasında ve bölge halkına istihdam imkânı sağlanmasında etkili oluyor. Merkezde, 8 doktor, 5 hemşire, 1 eczacı, 1 saha koordinatörü ve 10 idari olmak üzere toplam 25 yerel personelle çalışmalar sürüyor.

Yeryüzü Doktorları Suriye Proje Koordinatörü Furkan Terzi, "Yeryüzü Doktorları olarak Tel Abyad’a bağlı Suluk Sağlık Merkezimiz ile bölgedeki sağlık hizmeti ihtiyacını kapatmak için çalışıyoruz. Farklı branşlarda hizmet veren sağlık merkezimiz nüfusun yoğunlaştığı bölgede özellikle kadın ve çocukların ihtiyaçlarına cevap veriyor. Öte yandan merkezimiz çatışmalar dolayısıyla büyük zarar gören sağlık alt yapısının iyileştirilmesi, bölge halkına istihdam sunması, sosyal ve ekonomik düzenin yeniden tesisi için önemli bir işlev taşıyor. Bu bağlamda Suluk Sağlık Merkezi sağlık hizmeti sunmasının yanında, bölgedeki hayatın normalleşmesinde de önemli konumda bulunuyor." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Türkiye'den son dakika Kıbrıs duyurusu! Tüm dünyaya net mesaj
Son Dakika: Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50'nci yılında 50 gemiyle geçit töreni