Son dakika: Erdoğan'dan Akşener'e çok sert tepki: HDP'den vetoyu yiyince...

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de partisinin grup toplantısında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan yaptığı konuşmada muhalefete sert sözlerle yüklendi.

GİRİŞ 06.10.2021 13:29 GÜNCELLEME 06.10.2021 13:29
Bu Habere 84 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda açıklamalarda bulunuyor. Yeni anayasa çalışmaları ile ilgili konuşan Erdoğan, ''Diğer partilerin anayasa teklifleriyle kendi hazırlıklarımızı uzlaştırabilirsek, yasama yılı bitmeden Meclis bünyesinde bu işi neticeye ulaştırabiliriz'' dedi. Cumhurbaşkanı, anayasanın ilk 4 maddesini değiştirme fikrinin CHP'nin iradesi mi yoksa Kılıçdaroğlu'nun kişisel fikri mi olduğunu sordu.

Erdoğan, HDP'nin, Millet İttifakı'ndaki gizli ortaklık hakkını kullanarak Akşener'in cumhurbaşkanı adaylığını veto ettiğini de söyledi.

Yurt tartışmalarına ilişkin konuşan Erdoğan, karmaşanın nedeninin geçen seneki ve bu seneki başvuruların üst üste binmesinden kaynaklandığını belirtti.

Başkan Erdoğan'dan son dakika açıklamaları

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde: 

Geçtiğimiz yasama yılında çok çalıştınız. Bundan sonra hem Meclis'te hem de şehirlerinizde aynı gayretle yolunuza devam edeceğine inanıyorum.

Bu Meclis, milli mücadeleyi zafere taşımıştır, cumhuriyeti kurmuştur, her darbe döneminin ardından milli iradeyi yeniden ayağa kaldırmıştır, yeni yönetim sistemimizi inşa etmiştir.

MUHALEFETE "ANAYASA" ÇAĞRISI

İnşallah bu Meclis, Türkiye'nin milli iradeleri temsilcileri eliyle yapılan ilk anayasasını hayata geçirme şerefine de nail olacaktır. İlk sivil anayasayı hazırlama teklifinde gerçekten samimiyiz. 

AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak kendi hazırlıklarımızı yapıyoruz. Diğer partilerden de kendi hazırlıklarını kamuoyuna açıklamalarını bekliyorum. Uzlaşma sağlanamazsa siyasi partiler olarak yaklaşmakta olan 2023 seçimlerinde hep birlikte milletin karşısına çıkarız.

"MİLLETİMİZE 2023 SONRASI YENİ BİR YOL TAAHHÜT DİYORUZ"

Türkiye'nin Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile elde ettiği avantajların ne kadar önemli olduğunu salgında gördük.

Yeni anayasa süreci başarılı şekilde neticelendirilirse sorunlar zaten kendi mecralarında çözülür. Milletimize her hal ve şart altında 2023 sonrası için yeni bir yol taahhüt ediyoruz. Ülkemizi önce 2023'e, sonra da 2053'e taşıyacağız. 

"AKLINA GELENİ SÖYLEYENDEN DEVLET ADAMI OLMAZ"

Sırf günü kurtarmak için aklına geleni söyleyenden siyaset adamı olmaz, devlet adamı hiç olmaz. Biz yeni anayasa diyoruz birileri de çıkıyor 'Gerekirse ilk 4 maddeyi değiştiririz' diyerek PKK güdümündeki siyasi yapıya göz kırpmaya kalkıyor.  İlk 4 maddeyi değiştirme fikri CHP ve tüm CHP'lilerin iradesi midir, yoksa Kılıçdaroğlu'nun kişisel işi midir? 

Başkan Erdoğan'dan son dakika açıklamaları

"KILIÇDAROĞLU HESAP SORMAK YERİNE BUNLARA ARKA ÇIKMIŞTIR"

Biliyorsunuz bugün 6-8 Ekim olaylarının 7. yıldönümü. HDP'nin o dönemki yöneticileri yandaşlarını sokaklara salmış ve onlarca insanın kanını dökmüştü. Bu gözü dönmüş alçakların masum insanları nasıl vahşice katlettiğini daha dün gibi biliyoruz. Azgın güruhu harekete geçirenler bugün cezaevinde ellerindeki kanın hesabını veriyorlar. Kılıçdaroğlu, hesabı sormak yerine bunlara arka çıkmıştır. 

Bu partinin yerli de milli de olmayan politikalarını milletimize her fırsatta tekrar tekrar anlatacağız. Tarih, CHP gibi Cumhuriyetin en eski partisini, HDP gibi bir terör örgütü kuklasının emrine verenlerden elbette hesap soracaktır.

"HDP, MERAL AKŞENER'İ VETO ETTİ"

Diğer yanda CHP'nin başını çektiği ittifakın diğer ortağı olan parti ve başındaki hanımefendi var. İYİ Parti'nin kendi konumunu koruma çabası artık sürdürülebilir değildir. Başbakanlığa talip olması da trajikomik görüntüyle ilgili değildir. HDP kanadı, hanımefendinin Başbakanlığını kabul etmeyeceğini zaten söylemiştir. HDP, Millet İttifakı'ndaki gizli ortaklık hakkını kullanarak bu hanımefendiyi veto etmiştir. Hayali bir makama talip olmasının gerisinde bu vetonun sineye çekilmesi vardır. Allah kimseyi böyle bir konuma düşürmesin. 

"İLKE VE OMURGA OLMAYINCA..."

Mücadeleyi milletin önünde yapmak yerine kapalı kapılar ardından yürütmek zorunda kalanların akibeti işte böyle olur. Gerçi çıkıp şimdi buna da itiraz edecekler. Bir yanda HDP'nin sufleleri ile siyaset yapan bir partinin genel başkanı. Bu hanımefendinin ''28 Şubat kararlarına imza attım, hepsine de gönülden inanıyorum'' sözünü de unutmadık. İnsanda ilke ve omurga olmayınca her devirde ne söylemesi gerekiyorsa onu ağzından saçmaktan geri kalmaz.

"YALANLARINI ORTAYA SERMEKTEN BİZ YORULDUK"

Her şey bir yana Türkiye, Türk siyaseti böyle bir fotoğrafı hak etmiyor. Birbirlerinden hiçbir farkı yok. Akşam yalan, sabah yalan... bu kirli muhalefet tarzını reddediyoruz. CHP'nin başındaki zatın yalanlarını ortaya sermekten biz yorulduk ama bu zat, aynı ahlaksızlıkları tekrarlamaktan vazgeçmiyor. Dün yine çıkmış MB'nin İstanbul'daki binasından ilgili ilgisiz bakmadan aklına ne gelirse sallamış da sallamış.

Bay Kemal eğer uyuşturucu arıyorsan aynaya bak. AK Parti çatısı altında uyuşturucu ile iştigal eden insan bulamazsın. Böyle bir ifitirayı da AK Parti'ye atamazsın. Yatırım nasıl yapılır konusunda en küçük bir fikri olmayan bu zatın zırvalarına tek tek cevap vermeyi zul kabul ediyorum. Kendisinin yalancılığı ve müfteriliği yargı kararıyla da tescil edilmiştir.

Bu kişi artık milli güvenlik sorunu haline dönüşmüştür. Ciddi bir muhalefet sorunu ile karşı karşıya olduğumuz gerçektir. 

Başkan Erdoğan'dan son dakika açıklamaları

"ASFALTLARINI YENİLEYEMİYORSUNUZ"

Ülkemizde herhangi bir bireyin hak, hukuk, özgürlük talebi mi var, çözümü biz üreteceğiz. Sivil bir anayasa girişimi bile bu konuda önümüze kimsenin geçemediğinin işaretidir. Nerede bir dikili taşınız var. Ankara, İzmir, İstanbul büyükşehir belediyelerini kazandınız. Asfaltlarını yenileyemiyorsunuz. Sular akmıyor, hani nerede belediye? Niye suları akar hale getiremiyorsunuz?

"SENİN GÜCÜN ONA YETMEZ"

İstanbul'da Merkez Bankası binası yapıldı. Çıkmış 'Geldiğimde orayı öğrenci yurduna dönüştüreceğim' diyor. Ya bu adama ne dersiniz? Merkez Bankası'nı da oraya taşıyoruz, taşıyacağız. Senin gücün ona yetmez. Aklı erse New York'ta yaptığımız Türkevi'ni yurt yapma kararı olarak açıklayabilir, o da 36 kat. Ülkemizde kadınların herhangi bir sorunları mı var, öncüsü biz olduk, biz olacağız.

Ülkemizde gençlerimizin teknolojide ihtiyacı mı var, hepsinin de projelerini biz hayata geçiriyoruz. Bir TEKNOFEST kuşağını inşa ediyoruz. Aslında onları bizim anladığımızı görüyoruz. Roketten yapay zeka yazılımlarına kadar her alanda gençlerimizle çok daha yakın bir yoldaşlık yapıyoruz. 

" 'BU İKTİDAR FABRİKA AÇMIYOR' DİYOR, DAHA GEÇENLERDE 26 FABRİKA AÇILIŞI YAPTIM"

Utanmadan sıkılmadan 'Bu iktidar fabrika açımıyor' diyor. Ya geçenlerde ben 26 fabrika açılışı yaptım. Bu hafta Adana'da fabrika açılışı yapacağım.

"TÜRKİYE DÜNYADA  EN FAZLA ÖĞRENCİ YURDU KAPASİTESİNE SAHİP ÜLKESİDİR"

Türkiye'nin en büyük mesafeleri katettiği alanlardan biri de yüksek öğretimdir. Türkiye dünyanın açık ara en fazla öğrenci yurdu kapasitesine sahip ülkesidir. Türkiye'nin bir milyonun üzerinde kapasitesi varken İngiltere'de bu rakam 550 bin.

Bu yıl ortaya çıkan kargaşanın nedeni, geçtiğimiz yıl ile bu yılki başvuruların üst üste binmesidir. Açıkta kalan öğrencilerimizle ilgili çözüm çalışmalarımız devam ediyor. 76 üniversite ile devraldık, şimdi ise 207 üniversitemiz var. Hakkari'deki evladımız Ankara'ya İstanbul'a gelmesin, üniversiteyi onun ayağına götürelim sitedik ve bunu başardık.

Bir zamanlar üniversite açılırken bir numaralı tartışma konusu harç konısuydı. bunu biz ortadan kaldırdık.

"AVRUPA VE ABD'DE BU TİPLERİ BİR GÜN BİLE ÜNİVERSİTEDE BARINDIRMAZLAR"

Kendi hocalarına bile saygısı olmayan bu tipleri biz öğrenci olarak kabul etmiyoruz. Avrupa'da Amerika'da bu tiplerin hiçbirini bir gün bile üniversitede barındırmazlar. Biz de ise adeta terörist tiplere arka çıkılıyor. İnşallah bu sorunu da kendi mecrası içinde kötü niyetlilere meydanı bırakmadan en kısa sürede çözeceğiz. Biz üniversitelerimizi terör kılıklılara bırakamayız. 

Paris İklim Anlaşması'ndan Avrupa Yeşil Anlaşması'na kadar her adımın içinde yer alıyoruz. Sosyal ağların alt yapısı ile ilgili soru işaretlerinin arttığı dönemde önümüze açılan fırsat pencerelerini değerlendirmekte kararlıyız. 

YORUMLAR 84
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  AKŞENER VE KILICDAROĞLU parlamenter sistemi özlemiş ANLAŞILAN, BİRBİRLERİNE ANAYASA KİTAPCIĞI FIRLATACAKLARI GÜNÜ İPLE CEKİYORLAR yeni krizler cıkarmak İcin sabırsızlanıyorlar
  Cevapla
 • Yusufelili 1 ay önce Şikayet Et
  Oy verme yaşı 25 olmalı. 18 yaşında adamın dünyadan haberi yok.
  Cevapla
 • Anlayana 1 ay önce Şikayet Et
  Askere alıyoruz çalışmasını bekliyoruz.Fatih Sultan Mehmet İstanbul u 19 yaşında feth etti.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Allah milleti bu muhalefetten tez kurtarsın. Milletin vergi parası bu capsizlara boşa gidiyor.
  Cevapla
 • Kürt kripto Etmeni) 1 ay önce Şikayet Et
  Ne yalan söyleyeyim Benimde çok büyük sorunum var PKK li terörist asla değilim onlar gibi elime silah alıp dağa çıkıp ta sesimi duyurmuyorum elime kalem kağıt alıp sözcü cumhuriyet v. b. gazete köşelerinde yazarak veya elime kamera mikrofon alarak Fox TV v.b. yerde konuşurum oda olmadi elime dokunmazlik mazbatami alıp meclise girip oradan istediğimiz kadar Türkiye'ye karşı bölücülük provokatörlük yaparız Meral ,,Kemal , Demirtaş,,Garo Paylan
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Akşener bu gün grup toplantısında gandinin bu ülke hepimizin karnını doyurmaya yeter ama aç gözlülerin gözünü doyurmaya yetmez diyor. Doğru söylüyor bu ülkede milletvekili veya bakan olmuş Akşenerin, kılıçdaroğlunun, davutoğlunun, karamollaoğlunun, babacanın gözünü doyuramadıki, alt gelir gruplarının karnı doyurulabilsin. üstüne üstlük bunlar milletvekili emekli maaşlarına ilaveten milletvekilliğinden partilerinden 2-3 yerden maaş almıyorlarmı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Benzine 58 kuruş indirim! Akaryakıta 2 TL'yi bulacak indirim yolda
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan öğretmenlere son dakika müjdeleri!