İskele havada kaldı! Burdur Gölü'nde korkutan görüntü

Türkiye'nin 7'nci büyük gölü Burdur Gölü'nde su seviyesi, 50 yılda 17,7 metre düştü.

GİRİŞ 11.10.2021 13:33 GÜNCELLEME 11.10.2021 14:35
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Son yıllarda kuraklığın da etkisiyle kuruma tehlikesi olan Burdur Gölü'nün su seviyesi, 50 yılda 17,7 metre düştü. Gölde su seviye ölçümü, 1959 yılının Aralık ayında 851,32 metre olarak kaydedildi. Gölde ölçülen en yüksek su seviyesi ise 1970 yılında 857,54 metre oldu. Burdur Gölü'nün su seviyesi, 1 Haziran 2021 itibarıyla 839.83 metre olarak kaydedildi. Aralık 1959'da 205,54 kilometrekare ölçülen gölün yüzeyi, 1 Haziran 2021 itibarıyla 123,45 kilometrekareye, 6062,48 hektometreküp olarak ölçülen hacim ise 3731,67 hektometreküpe düştü.

3 METRE YÜKSEKLİĞİNDEKİ İSKELE, GÖLDEN 2 METRE UZAKLAŞTI

Burdur Gölü'ndeki kuraklık nedeniyle geçmiş yıllarda sahil olarak kullanılan Şeker Plajı, halk plajı ve göl kıyılarında çatlamış toprak örtüsü oluştu. Halk plajında 5 yıl önce göl suyunun yüzeyinde yer alan 3 metre yüksekliğindeki iskele, bugünlerde suya yaklaşık 2 metre uzaklıkta bulunuyor.

Burdur Gölü'ndeki kuraklığın etkisiyle oluşan çekilme, ziyaretçileri de şaşırttı. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nin (MAKÜ) yüz yüze eğitime geçmesi ile kente gelen öğrenciler, göl gezisinde çatlamış toprak örtüsü ile karşılaştı. Burdur MAKÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 3'üncü sınıf öğrencileri İlayda Özeken ve Gülcan Akçay, pandemi nedeniyle ara verilen eğitimin ardından 1,5 yıl sonra ilk defa geldikleri Burdur'da, Burdur Gölü sahilindeki çekilmeyi görünce şaşırdıklarını belirtti. 

'İÇİMİZİ ACITTI'

Gölde suyun azalmasına çok üzüldüğünü anlatan İlayda Özeken, "Pandemi dolayısıyla eğitimimize online devam etmiştik. Bu yıl yüz yüze eğitim başlayınca geldiğimiz Burdur'da gölün çok fazla çekildiğini fark ettik. Bu durum çok üzücü. Gölün bu hali içimizi acıttı" dedi.

Burdur Gölü'ne 2 yıl aradan sonra geldiğini belirten Gülcan Akçay ise "2 sene önce Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde eğitime başladık. Geçen yıl pandemiden dolayı burada değildik. Bu yıl yüz yüze eğitimin başlaması ile Burdur'a geldik. Gördük ki göl seviyesi 2 yıl önceye göre bayağı çekilmiş. Bu durum bizi çok üzdü. Yetkililerin bu duruma bir çare bulmasını istiyoruz, gölün durumu içler acısı" diye konuştu. 

ETİKETLER
burdur gölü
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Ahmet özselek 1 ay önce Şikayet Et
  Yorumlara bakıyorum da hep başkası suçlu. Kimse ben israf ediyormuyum acaba semiyor.ARkadaşlar acilen önlem alınmalı parasını ben ödüyorum istediğim gibi kullanırım dönemi bitirilmeli , aylık su kotası getirilmeli , akarsularımızın boşa akıp gitmesine mani olmamız gerekiyor. Yapabiliyorsak arka arkaya baraj yapmamız lazım.
  Cevapla
 • Cesars 1 ay önce Şikayet Et
  Sağa sola hes yaparsan göller kurur
  Cevapla
 • Aslanbeg 1 ay önce Şikayet Et
  Ne alakası var HES ile gölün kurumasının. HES suyu kesmiyor ki sadece kinetik enerjisinden yararlanıp bırakıyor.
  Cevapla
 • emekli öğretmen 1 ay önce Şikayet Et
  Rusyadan doğalgazı borularla avrupaya taşıyan teknoloji, denizlere boşa akan nehirleri göllerimizede taşır,yeterki isteyelim ve bu konuda ilk adımı atalım.
  Cevapla
 • Yavuz Özmen Almanya 1 ay önce Şikayet Et
  Doğru söylüyorsun amcam. Hatta bazı orman kısımlarına küçük borular ile su hattı çekilse direk orman içi sulayabilir heryeri.
  Cevapla
 • Selim 1 ay önce Şikayet Et
  850 metre derinlik olmasi mumkun degil,okyanuslarin bile ortalama derinligi 3.650 metredir
  Cevapla
 • Mizah 1 ay önce Şikayet Et
  Bu ülkeyi aç gözlülük ile kuruttuk. Dağ taş çayır bayır plastik ve çöp. Sulama için adam keseriz. Ahada bulun da sulayın şimdi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'ye kendilerince meydan okudular: Orası bizim
Mehmet Sevigen: Olayı Deniz Baykal'a anlattığımda gözleri doldu