Milli Savunma Bakanlığı'ndan Oruç Reis iddialarına sert tepki

Milli Savunma Bakanlığı: Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisinin faaliyetlerine yönelik ilan edilen NAVTEX ile Yunanistan'ın ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin tezlerine uygun hareket edildiği iddiaları gerçeği yansıtmıyor.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan Oruç Reis iddialarına sert tepki
Milli Savunma Bakanlığı'ndan Oruç Reis iddialarına sert tepki
GİRİŞ 12.10.2021 12:18 GÜNCELLEME 12.10.2021 13:41
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

MSB'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bazı basın-yayın organlarında yer alan haberlerde, Oruç Reis Sismik Araştırma gemisinin faaliyetlerine yönelik ilan edilen NAVTEX’e ilişkin gerçek dışı ve yanıltıcı değerlendirmelerde bulunulmuştur.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının Sismik Veri Toplama Projesi ve sondaj faaliyetleri kapsamında; Akdeniz’de Oruç Reis, Karadeniz’de Barbaros Hayrettin Paşa Sismik Araştırma gemileri, Fatih ve Kanuni Sondaj gemileri ile Denar-2 gemisi tarafından sondaj faaliyetleri, Deniz ve Hava Kuvvetleri unsurlarımızın refakat ve kontrolünde devam etmektedir.

Sürdürülen araştırma ve sondaj faaliyetlerinde belirlenen bölgeler ve sahalar, 2011 yılında KKTC ile imzaladığımız Kıta Sahanlığı Anlaşmasıyla belirlenen ve 18 Mart 2020 tarihinde BM’ye sınırları bildirilen kıta sahanlığımız  (Şekil-1) ile uyumlu olacak şekilde, bilimsel, teknik gereklilikler ve ihtiyaçlara göre tespit edilmektedir. Bu kapsamda son olarak Oruç Reis Sismik Araştırma gemisi için Mersin Körfezi’nin güneybatısında ihtiyaç duyulan saha (Şekil-2) NAVTEX ilanı ile yayımlanmıştır.

Saha incelendiğinde; ortaya atılan iddiaların tamamen gerçek dışı olduğu açıkça görülmektedir.

Mavi Vatan’daki faaliyetlerin ilgili bakanlık ve kurumların koordineli çalışması ile hiç olmadığı kadar yoğun bir şekilde icra edildiği böyle bir dönemde asil milletimizi yanıltıcı ve millî faaliyetlerimize zarar verecek mahiyette iddia ve ithamların gündeme getirilmesinin arkasında bilgisizlik yoksa art niyet vardır.

Mavi Vatanımızdaki hak, alaka ve menfaatlerimizin korunmasına ve savunulmasına bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kararlılıkla devam edilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YORUMLAR 5
 • chpkk 1 ay önce Şikayet Et
  mavi vatandan rahatsız olan saldırganlık diye niteleyen chp nin dışpolitikadan sorumlu baskan yardimcisi ünal çeviköz. Tepki gördüğünü duydunuz mu zilletten duyabilir misiniz? İpleri dışarda bazılarının cunku
  Cevapla
 • konyalı 1 ay önce Şikayet Et
  mavi vatandan bi haber olanlar, akdenizde ne işimiz var diyenler diğer yandan mavi vatan elden gidiyor diye yaygara koparıyor. bu kadar yüzsüzlük nasıl olabiliyor hayret. yani siyasette eskiden bu tür dolambaçlar mübah sayılırdı, siyaset yalan söyleme sanatı derlerdi ama artık o kadar arttı ki adamların doğru tek bir sözü kalmadı. ha biz biliyoruz zaten neyin ne olduğunu ama bilmeyenler, hayatı haberi twitter da takip ettiklerinden ibaret sananlar mal gibi her şeye inanıyor
  Cevapla
 • amin 1 ay önce Şikayet Et
  Akdenizde ne işimiz var diyen mavi vatan da neymiş diyen zillet ittifakı iftira üstüne iftira atıyor milleti kandırmaya çalışıyor. Allah onların şerrinden devletimizi milletimizi en önemlisi gençlerimizi korusun. Allah onlara fırsat vermesin. Amin.
  Cevapla
 • Bahtiyar 1 ay önce Şikayet Et
  Mandacı zillet milliyetçilik oynuyor güya.
  Cevapla
 • kürşad 1 ay önce Şikayet Et
  kurt kurtur haninde HAİNDİR Mandalar belli
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sert çıkış: Stokçuluk haramdır, bedelini ağır ödeyecekler
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı'ndan Haber7'ye özel açıklamalar