EYT kanunu seçimden önce çıkacak mı? ''Emeklilikle ilgili bütün sorunları çözeceğiz'' açıklaması!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusu gündem oldu. Türkiye Gazetesi yazarı Yücel Koç, güvendiği kaynaklardan aldığı bilgiye göre EYT’nin kesin olarak çıkacağını söyledi. Peki EYT ne zaman çıkacak?

EYT kanunu seçimden önce çıkacak mı? ''Emeklilikle ilgili bütün sorunları çözeceğiz'' açıklaması!
EYT kanunu seçimden önce çıkacak mı? ''Emeklilikle ilgili bütün sorunları çözeceğiz'' açıklaması!
GİRİŞ 21.10.2021 12:19 GÜNCELLEME 21.10.2021 12:19
Bu Habere 68 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ek gösterge konusunda Kılıçtaroğlu’na seslenerek ‘’memurları tahrik etmek için 3600 ek gösterge meselesini tekrar edip duruyor, bunu gündeme getiren biziz. Önümüzdeki yılın sonuna kadar bu meselenin çözüleceğini muhataplarımıza beyan eden biziz’’ şeklinde açıklama yapmıştı. Bu açıklamanın ardından Emeklilikte Yaşa Takılanlar da EYT’nin çıkıp çıkmayacağını araştırmaya başladı.

EYT Seçim Öncesi Çıkacak Mı?

Türkiye Gazetesi yazarı Yücel Koç, katıldığı bir televizyon programında EYT yasasının çıkacağı tarihi kesin olarak belirtti.

Yücel Koç, "EYT çıkacak. Belgen var mı diyorlar, bu işin belgesi olmaz. Görüşüldü, konuşuldu, dinledik. Güvenmediğimiz kişiler olmasa zaten yazmadık. 2019 seçimlerinden edinilen tecrübeler ışığında 2023'e giderken bu konuların yeniden gözden geçirildiği, bununla ilgili yapılabilecek ne varsa, bunların masaya konduğunu, konuşulduğunu ve çözmek için çok ciddi bir irade olduğunu söyleyebilirim" dedi.

Koç, bakanlıktan bazı kişilerle görüştüğünü ve kendisine bu konunun çözüleceğinin sözünün aktarıldığını kaydetti, görüşmesinden "Emeklilikle ilgili bütün sorunları çözeceğiz" mesajı aldıklarını açıkladı.

EYT Nedir?

EYT sorunu, 8 Eylül 1999’da kabul edilen 4447 sayılı Kanun ile gündeme geldi. Kanundan önce erkekler için 25, kadınlar için 20 yıl sigortalılık süresi ve 5 bin günlük prim gün sayısı emekli olmak için yetiyordu.

Yapılan düzenlemeyle emeklilik yaşı kadınlarda 58’e, erkeklerde 60’a yükseltilirken, emeklilik için gerekli prim gün sayısı ise 7 bin güne yükseltildi.

2008’de yapılan bir diğer yasa değişikliğiyle emeklilik için gereken yaş sınırı bir kez daha yükseltildi.

Kadın ve erkek çalışanlar için emeklilik yaşını 65’te eşitlemesi öngörülen sistem uyarınca, halen çalışmakta olanların emeklilik yaşı da prim günlerinin dolmasına rağmen yükselmiş oldu. Mevcutları çalışanlara yönelik olarak da işleyen düzenlemeyle birlikte, emeklilikte yıl şartını doldurmasını kısa süre kalanlar da emekli aylığı almak için bir süre beklemek durumunda kaldı.

YORUMLAR 68
 • Nihat sipahi 2 yıl önce Şikayet Et
  yasalar geriye işletilemez eyt çözülmelidir.
  Cevapla
 • Çok Net 2 yıl önce Şikayet Et
  Önümüzdeki seçimin sonucunu EYT ve Staj mağdurlarının kullanacakları Oylar belirleyecek. EYT acilen çözülmelidir.
  Cevapla
 • adanalı 2 yıl önce Şikayet Et
  eyt yi verin artık.... oyum cumhur ittifakına
  Cevapla
 • Yunus 2 yıl önce Şikayet Et
  Eyt bir hakdır
  Cevapla
 • Fatmagül 2 yıl önce Şikayet Et
  EYT çıksın hakkımızdır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Transfer kazanı kaynıyor! Son dakika gelişmeleri...
Tarihi adımı duyurdular! Irak ve Türkiye'den Orta Doğu'da 'oyunbozan' karar