EYT yasası seçimden önce çıkacak mı? ''Emeklilikle ilgili bütün sorunları çözeceğiz'' açıklaması!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusu gündem oldu. Türkiye Gazetesi yazarı Yücel Koç, güvendiği kaynaklardan aldığı bilgiye göre EYT’nin kesin olarak çıkacağını söyledi. Peki EYT ne zaman çıkacak?

EYT yasası seçimden önce çıkacak mı? ''Emeklilikle ilgili bütün sorunları çözeceğiz'' açıklaması!
EYT yasası seçimden önce çıkacak mı? ''Emeklilikle ilgili bütün sorunları çözeceğiz'' açıklaması!
GİRİŞ 17.10.2021 13:27 GÜNCELLEME 17.10.2021 13:28
Bu Habere 61 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ek gösterge konusunda Kılıçtaroğlu’na seslenerek ‘’memurları tahrik etmek için 3600 ek gösterge meselesini tekrar edip duruyor, bunu gündeme getiren biziz. Önümüzdeki yılın sonuna kadar bu meselenin çözüleceğini muhataplarımıza beyan eden biziz’’ şeklinde açıklama yapmıştı. Bu açıklamanın ardından Emeklilikte Yaşa Takılanlar da EYT’nin çıkıp çıkmayacağını araştırmaya başladı.

EYT Seçim Öncesi Çıkacak Mı?

Türkiye Gazetesi yazarı Yücel Koç, katıldığı bir televizyon programında EYT yasasının çıkacağı tarihi kesin olarak belirtti.

Yücel Koç, "EYT çıkacak. Belgen var mı diyorlar, bu işin belgesi olmaz. Görüşüldü, konuşuldu, dinledik. Güvenmediğimiz kişiler olmasa zaten yazmadık. 2019 seçimlerinden edinilen tecrübeler ışığında 2023'e giderken bu konuların yeniden gözden geçirildiği, bununla ilgili yapılabilecek ne varsa, bunların masaya konduğunu, konuşulduğunu ve çözmek için çok ciddi bir irade olduğunu söyleyebilirim" dedi.

Koç, bakanlıktan bazı kişilerle görüştüğünü ve kendisine bu konunun çözüleceğinin sözünün aktarıldığını kaydetti, görüşmesinden "Emeklilikle ilgili bütün sorunları çözeceğiz" mesajı aldıklarını açıkladı.

EYT Nedir?

EYT sorunu, 8 Eylül 1999’da kabul edilen 4447 sayılı Kanun ile gündeme geldi. Kanundan önce erkekler için 25, kadınlar için 20 yıl sigortalılık süresi ve 5 bin günlük prim gün sayısı emekli olmak için yetiyordu.

Yapılan düzenlemeyle emeklilik yaşı kadınlarda 58’e, erkeklerde 60’a yükseltilirken, emeklilik için gerekli prim gün sayısı ise 7 bin güne yükseltildi.

2008’de yapılan bir diğer yasa değişikliğiyle emeklilik için gereken yaş sınırı bir kez daha yükseltildi.

Kadın ve erkek çalışanlar için emeklilik yaşını 65’te eşitlemesi öngörülen sistem uyarınca, halen çalışmakta olanların emeklilik yaşı da prim günlerinin dolmasına rağmen yükselmiş oldu. Mevcutları çalışanlara yönelik olarak da işleyen düzenlemeyle birlikte, emeklilikte yıl şartını doldurmasını kısa süre kalanlar da emekli aylığı almak için bir süre beklemek durumunda kaldı.

YORUMLAR 61
 • Kureyş 6 saat önce Şikayet Et
  Çıksın hemde acilen 7 yıldır bekliyorum büyük haksızlık...
  Cevapla
 • Mersinli Muro 7 saat önce Şikayet Et
  Emeklilik yaşı Anayasaya aykırı işe başladıktan sonra çıkan yasa işe başlamış kişiler için geçerli olmaz yani yasa geçmişe işlemez. Anayasa Hükümeti haklı gördü ama o günkü Anayasa üyelerinin yarısı Fetöcü bunu sayın Cumhurbaşkanımız bilmesi gerekli ona göre karar verecektir.
  Cevapla
 • znk 11 saat önce Şikayet Et
  Bende eyt mağduruyum çıkmasını isterim .ama 2000 den sonra emekli maaş oranı düşüyor ilk önce onu düzeltmeleri gerekir bizim hep asgari ücret üzerinden ödendi primlerimiz alacağımız para ne ki
  Cevapla
 • Zeki 1 gün önce Şikayet Et
  HAKLISINIZ z
  Cevapla
 • işsiz 2 gün önce Şikayet Et
  eyt çıkaracaklar diye oy istemesinler
  Cevapla
 • Boş Adam 12 saat önce Şikayet Et
  Sizin gibilere de yaranilmaz zaten,ne yapılsa boşuna.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İngiltere'de grev! Çöp dağları oluştu
10 kişilik Fenerbahçe direnemedi! Zirvenin yeni sahibi Trabzonspor