TURKOVAC hakkında merak edilen tüm detaylar açıklandı

TURKOVAC'ın Faz-3 çalışması kapsamında gönüllülere uygulanmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Tuna Demirdal, "18-59 yaş arası, 2 doz Sinovac aşısını 3-9 ay arasında olmuş kişileri gönüllü olarak kabul ediyoruz" dedi.

TURKOVAC hakkında merak edilen tüm detaylar açıklandı
TURKOVAC hakkında merak edilen tüm detaylar açıklandı
GİRİŞ 15.10.2021 13:51 GÜNCELLEME 15.10.2021 13:51
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi TURKOVAC Faz-3 Çalışması Araştırmacısı, Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Tuna Demirdal, Faz-3 çalışması kapsamında seri üretime geçilmeden önce 3 bin gönüllü üzerinde 'hatırlatma dozu' olarak uygulanan, yerli ve inaktif aşı TURKOVAC hakkında bilgi verdi. Aşı olan gönüllülerin 6 ay boyunca takip edileceğini kaydeden Prof. Dr. Demirdal, bu takip sürecinde gönüllülerin antikor düzeyinin belirli aralıklarla ölçüleceğini dile getirdi. Takip sürecini anlatan Demirdal, "Gönüllü olması için gereken kriterlere uyan kişilerin önce fizik muayenesi yapılıyor. Daha sonra gönüllü onay formu imzalanıyor. Gebelik testi yapılıyor. Aşının yapıldığı ilk gün 'sıfırıncı gün' olarak adlandırdığımız günde antikor düzeyini ölçüyoruz. Daha sonra belli periyotlarda 4 kez daha antikor düzeyi kontrol ediliyor. Bu durum gönüllümüzün de lehine bir durum. Koruyucu antikorlarına düzenli aralıklarla baktırmış olacak" diye konuştu. 

'BAZI KISITLAMALAR VAR'

Yerli aşının Faz aşamalarını anlatan Prof. Dr. Demirdal, "Hem ilaçların hem de aşıların raflarda yerini alıncaya kadar belli bir sürenin geçmesi ve güvenlik ile etkinliğinin hesaplanması gerekiyor. Faz-0 klinik öncesi çalışmalar, Faz-1 güvenilirlik çalışmaları, Faz-2 doz aralığının tespit edilmesini ifade ediyor. Faz-3 ise güvenlik ve etkinlik çalışmalarının yapıldığı aşamadır. Faz-3 çalışmasında gönüllülerimizle ilgili bazı kısıtlamalarımız var. 18-59 yaş arası, 2 doz Sinovac aşısını 3-9 ay arasında olmuş kişileri gönüllü olarak kabul ediyoruz. Kontrol altına alınmış bir kronik hastalığının bulunmaması gerekiyor. Covid-19 hastalığını daha önce geçirmemiş olması gerekiyor. Gönüllü kadının ise gebe olmaması gerekiyor. Başka aşılar araya girmişse o gönüllümüzü kabul edemiyoruz" dedi.

'TURKOVAC KORUYUCULUĞU ARTIRACAK'

TÜRKOVAC aşısının 'hatırlatma dozu' olarak yapılacağını dile getiren Demirdal, "Sağlık Bakanlığı Türkiye'de çok uzun süredir bu aşılamaları başlattı. Çok iyi bir noktaya da geldik. 2 doz aşılama yapıldıktan sonra koruyuculuğun azaldığını biliyoruz. 3'üncü hatırlatma dozu olarak uygulanacak TURKOVAC, antikor düzeyini belli bir noktaya ulaştıracak ve koruyuculuğu artıracaktır" diye konuştu. 

Yerli aşının önemine dikkat çeken Prof. Dr. Demirdal, "Tüm dünyada aşılama sıkıntıları oldu. Dünya Sağlık Örgütü, aşının ulaşımı konusunda tam bir adaletin sağlanamadığını sık sık vurguladı. Aşı yapılan ülkeler hep zengin ülkeler oldu. Türkiye de aşılama konusunda önemli bir aşama katetti. Aşı olmak isteyip de olamayan hiçbir vatandaşımız olmadı. Bu anlamda şanslıyız ancak birçok Afrika ülkesi istenilen düzeye ulaşamadı. Buradan şöyle bir sonuç çıkıyor; her ülkede aşılama yapıldığında hastalığın kontrol altına alınması sağlanmış olacak. Hastalık her tarafta bitmeden son bulmuyor. Bu nedenle kendi aşımızın olması çok güzel" dedi. 

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 25
 • Kulfani 7 ay önce Şikayet Et
  Bazıları ya kasıtlı yalan söylüyo yada yanlış bilgi veriyo. Gönüllü oldum 2.gün aradılar ertesi gün testler yapıldı ve ilk doz uygulandı. 1 ikametiniz aşı uygulanan merkeze yakın olacak, 2 yaş, 3 daha önce covid geçirmemiş olacak, 4 alerji veya kronik hastalığı olmayacak vs vs kıriterleri var. MÜSLÜMAN KARDEŞİM SENDE ELİNİ TAŞIN ALTINA KOY, ÜLKE KAZANSIN, ÜMMET KAZANSIN, MAZLUM KAZANSIN.
  Cevapla
 • son osmanlı 7 ay önce Şikayet Et
  önce bilim kuruluna ve her akşam tv tv dolaşıp aşılara methiyeler düzenleyen sözde prof ve doktorlara vurun,,, en azından insanlığa bir faydaları dokunsun
  Cevapla
 • yasin ısparta 7 ay önce Şikayet Et
  Biz sülalecek gönüllü olduk bir ay geçti ne arayan var ne soran
  Cevapla
 • Soner 7 ay önce Şikayet Et
  Aynen benim 6 ayı geçti gönüllü müracat edeli. Vurun gitsin gönüllülere.
  Cevapla
 • Yusuf 7 ay önce Şikayet Et
  Hiç aşı olmamışlara ne zaman yapılacakmış turcovac ı bekliyorum aşı yaptırmadım daha
  Cevapla
 • Yetkisiz Yetkili 7 ay önce Şikayet Et
  Haberde diyorki Turkovac 3. doz olarak yapılacak. Yani hiç aşı olmayanlara yok. İlla gidip önce gavur aşısı olman gerekiyor diyor yani, ne saçma.
  Cevapla
 • Blmn 7 ay önce Şikayet Et
  Neden sadece 2 doz sinovac olanlar diye kısıtlama var.Mantığı mı var bunun
  Cevapla
 • Levent 7 ay önce Şikayet Et
  @Murat beye cevap haklısın ve çok doğru Biontech tabiki tek yüksek koruyu aşı ama Turkovac Sinovac daha üstündür onu emin olabilirsin! çünkü bu çin çan çonglar herşeyleri yalan sahte ve asla güvenilmez! Çin komunistlerin aşısı dünyada en son kulanılacak aşı!
  Cevapla
 • Murat 7 ay önce Şikayet Et
  Turcovac sinovactan daha az koruyucu bekleme kardeşim biomtec şuan koruyucu tek asi yerli asi daha toy ve tecrübe edilmemiş bir asi
  Cevapla
 • Mete 7 ay önce Şikayet Et
  Bende onu anlamadım, aylardır Turcovac çıksın diye bekliyoruz.
  Cevapla
 • mehmet 7 ay önce Şikayet Et
  hiç olmayanlar için de ayrı çalışma var . kendi durumuna göre e-nabız dan seçebiliyorsun kardeşim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'dan net mesaj: Kimseye verecek tek karış toprağımız yok
Maymun çiçeğinde vaka görülürse izlenecek yol! Karantinası süresi kaç gün olacak?