50 metrelik şelalede bir damla su kalmadı! Taş yığınına dönüştü

Antalya'nın Kaş ilçesindeki Gömbe Yaylası'na akan Uçarsu Şelalesi küresel ısınmadan kayneklı kuraklıkla mücadele ediyor. Şelalenin eski görüntüsünden eser kalmadı. Bölge halkı şelalenin ilk kez kuruduğunu açıkladı.

GİRİŞ 17.10.2021 17:52 GÜNCELLEME 17.10.2021 18:20
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Antalya'da Gömbe Yaylası'nda 3 bin 24 metre yüksekliğindeki Akdağ'ın 1800 metresindeki eteklerinden çıkıp, yaklaşık 50 metre yükseklikten akan Uçarsu Şelalesi kurudu.

Suyun havada uçuşup beyaz bulut görünümüne kavuşması nedeniyle 'Uçarsu' olarak adlandırılan şelale ile kaynağında bir damla su kalmadı.

Türkiye'de küresel ısınma: Uçarsu Şelalesi ilk kez kurudu - 4

TAŞ YIĞININA DÖNÜŞTÜ 

Yaz aylarında bile sıcaklığı 12 derece olan şelalenin suyunun yaklaşık 4,5 kilometrelik bir vadiden akarak oluşturduğu doğal güzelliğin yerinde şimdi yosunlaşmış kayalar bulunuyor. Şelalenin Gömbe Mahallesi'ne doğru aktığı su yatağı ise taş yığınına dönüştü.

Uçarsu Şelalesi'ne gezmeye gelen Altan Kıllı, "Elmalı, Kaş, Demre, civarı içme suyu sağlayan Uçarsu kurudu.  İlk kez böyle bir şey yaşanıyor. Normalde aralık ayına kadar akar, su olurdu. Ama bu yıl eylül ayından itibaren suyun kesildiğini gördük" dedi.

Türkiye'de küresel ısınma: Uçarsu Şelalesi ilk kez kurudu - 6

Uçarsu Şelalesi, efsaneye göre Elmalı'nın Tekke Mahallesi'nde türbesi olan Anadolu erenlerinden Abdal Musa tarafından kutsandı. Abdal Musa'nın yolu, bir gün Muğla'nın Seydişehir ilçesine düştü.

Burada kendisine yiyecek verilmemesi üzerine geriye dönerek Uçarsu bölgesine geldi. Uçarsu'da ise bir çoban kızı, tek ekmeğini Abdal Musa ile paylaştı. Bu nedenle Uçarsu yazın Gömbe Yaylası'na kışın ise Seydikemer yönüne akıyor.

YAZDIR
YORUMLAR 14
 • zirto 3 ay önce Şikayet Et
  cok yazık
  Cevapla
 • Sami Aydemir 3 ay önce Şikayet Et
  Herşeyi küresel ısınmaya vermeyin, tarihte de daha önce bu ve benzeri olaylar olmuş bize bunları dayatanlar bu olayları önceden bildikleri için kavramları o şekilde önümüze getiriyorlar. Kendimizi tanımadığımızdan milletin bize ve dünyaya çizdiği yolda gitmeye mecburuz.
  Cevapla
 • Bumerang 3 ay önce Şikayet Et
  Bizim İskenderun Sarıseki mahallemizde yazın bile akan çayımızda şimdi hiç su akmaz oldu. Organize sanayi bölgesine suyu çektiler. Çocukken o çayda yüzerdik. O çaya kefal hatta levrek bile çıkardı. Fabrikalar da çalışsın onlara da su verilsin amenna ama suyun tamamını almak olmaz.
  Cevapla
 • Eken biçer. 3 ay önce Şikayet Et
  Akp parti hizmetin en güzelini yaptı yapıyordu fakat son seçimlerde şaibeli bir şekilde Antalya İstanbul ankara vb başta olmak üzere chp aldı bunlar daha iyi günleriniz
  Cevapla
 • Talha 3 ay önce Şikayet Et
  Ne içiyorsun sen?
  Cevapla
 • Adsız Atlı 3 ay önce Şikayet Et
  Abdal Musa bir Alevî abdalıdır. Aslen İran'lı olup Anadolu'da Aleviliği yaymak için gelmiş bir acem uşağı..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
KARA Atmaca devreye giriyor: Yunanistan için artık imkansız
Fiat, Hyundai, Renault, Kia... İşte 2022'nin en ucuz sıfır otomobil listesi?