Son dakika: Selçuk Bayraktar'ın acı günü! Özdemir Bayraktar vefat etti

Son dakika haberi: Selçuk ve Haluk Bayraktar'ın babası, Baykar'ın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar vefat etti.

GİRİŞ 18.10.2021 12:46 GÜNCELLEME 18.10.2021 15:57
Bu Habere 553 Yorum Yapılmış

Milli Teknoloji Hamlesi idealinin ve yerli ve Milli SİHA'ların öncü ismi, Selçuk ve Haluk Bayraktar'ın babası Özdemir Bayraktar vefat etti.

Özdemir Bayraktar kimdir, aslen nerelidir? Selçuk Bayraktar babası kaç yaşında vefat etti? Özdemir Bayraktar kimdir, aslen nerelidir? Selçuk Bayraktar babası kaç yaşında vefat etti?

Vefat haberini sosyal medya hesabından duyuran Haluk Bayraktar "Özdemir Bayraktar, Babamız, ilham kaynağımız bugün Hakk’ın rahmetine kavuştu. Değerlerinden taviz vermeden adanmış bir ömür yaşadı. Yılmak bilmeyen azmiyle araştırıp üretenlerden oldu. Haksızlıklar karşısında hiç pes etmedi, gücü yettiğince yardım etti. Allah rahmet eylesin." ifadelerini kullandı.

BAYRAKTAR, GARİPÇE'DEKİ AİLE KABRİSTANINA DEFNEDİLECEK

Özdemir Bayraktar'ın Cenaze namazı 19 Ekim 2021 Salı günü öğle namazını müteakip Fatih Camii'nde kılınacak. Daha sonra, Sarıyer'in Garipçe köyündeki aile kabristanlığına defnedilecek.

Son dakika haberi: Özdemir Bayraktar vefat etti

ÖDEMİR BAYRAKTAR KİMDİR?

Milli SİHA'ların öncü ismi, girişimci, yüksek mühendis ve sanayici Özdemir Bayraktar...

Hayatını, sağlığını, varlığını ülkemizin tam bağımsızlığı için son 20 yılını işyerinde yaşayarak, gerek arazide gerek bilgisayar tezgahı başında Milli SİHA'larımıza vakfetti...

Özdemir Bayraktar kimdir?

1949 yılında aslen Trabzon Sürmeneli olan Balıkçı Lütfi Reis’in oğlu olarak Sarıyer’in Garipçe köyünde doğan Özdemir Bayraktar, Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun oldu.

1967’de İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümüne giren Özdemir Bayraktar, başarılı bir eğitim döneminin ardından 1972 yılında mezun oldu. Mezuniyetinin ardından 2 yıl boyunca İTÜ Motorlar Kürsüsü Profesörü İsmail Hakkı Öz’ün araştırma asistanlığı görevini yürüterek içten yanmalı motorlar konusunda yüksek lisans çalışmasını tamamladı.

AKINCI’nın kavramsal tasarımını Özdemir BAYRAKTAR yaptı

Türkiye’nin sanayi sektöründe öncü rol üstlenen birçok fabrikanın (Burdur Traktör, İstanbul Segman, Uzel vb.) kuruluş ve yeni yatırımlar aşamasında teknik yönetici görevlerinde çalıştı.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'nda bilgisayar programcısı olarak çalışan Canan Bayraktar ile dünya evine girdi. Özdemir ve Canan Bayraktar çiftinin bu evlilikten Haluk, Selçuk ve Ahmet adında 3 çocukları dünyaya geldi.

1984 yılında otomotiv sektörüne yönelik yerlileştirme çalışmalarına katkı sunmak maksadıyla Baykar Makina’nın kuruluşunda yer aldı. Tek bir matkap makinası ile kurduğu Baykar’da hassas talaşlı imalat sektörüne yönelik birçok özgün makina tasarımı ve imalatı, parça işleme aparat tasarım süreçlerini yönetti.

MİLLİ İHA VE SİHA'LARIN HER AŞAMASINDA LİDER OLARAK YER ALDI

Baykar’ın milli ve özgün İnsansız Hava Aracı teknolojisi geliştirmesi atılımında öncü rol üstlenen Özdemir Bayraktar, bu projelerin hayata geçirilmesinde tasarım aşamasından prototip aşamasına, imalat aşamasından yatırım planlamasına kadar her aşamada aktif ve lider olarak yer aldı.

ASKERLERLE BERABER BÖLGEDE GÖREV YAPTI

Baykar tarafından TSK için geliştirilen ilk insansız hava aracı olan Bayraktar Mini İHA Ar-Ge çalışmalarının yapıldığı 2005-2009 yılları arasında Güneydoğu Anadolu bölgesinde askerler ile birlikte gerçekleştirilen çalışmalara liderlik yaptı.

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen tüm ürünlerin tasarımlarını çizen Özdemir Bayraktar, Bayraktar TB2 ve Bayraktar AKINCI TİHA’ya karakterini veren özgün tasarımların da sahibidir. Hayatı boyunca sahip olduğu mühendislik yeteneğini her zaman güncel teknolojilerle harmanladı. Çalışma hayatında her zaman azmi, kararlılığı, inancı ve geliştirme şevki hiç kaybolmadı.

Son dakika haberi: Milli SİHA'ların öncü ismi Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti.

ÖZDEMİR BAYRAKTAR'A KARABAĞ NİŞANI VERİLDİ

Özdemir Bayraktar, Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’ların Karabağ’ın Ermenistan işgalinden kurtulmasına sunduğu katkı nedeniyle 2021’de Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Karabağ Nişanı’na layık görüldü.

Havacılığa olan merakı dolayısıyla hususi pilot sertifikası bulunan Özdemir Bayraktar, Türkiye’nin insansız hava araçları serüveninin öncü ismi olarak bilinmektedir.

Milli Teknoloji Hamlesi idealinin mimarlarından olan Özdemir Bayraktar, yürüttüğü tüm projelerde hayatı boyunca hak bildiği değerlerden en ufak bir taviz vermeden kalite detaydadır anlayışıyla titiz bir şekilde çalışmıştır.
 

 

ETİKETLER
Selçuk Bayraktar
YAZDIR
YORUMLAR 553
 • Cengiz 1 ay önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin, yaptığı hizmetlerden dolayı Allah ondan razı olsun. Ahirette Allah mükafatını verir inşAllah.
  Cevapla
 • Beşir ersoy 1 ay önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah vatan nı nı milletini seven bir insandı.
  Cevapla
 • Al Bayrak 1 ay önce Şikayet Et
  Rabbim razı olsun İnşaallah Rahmetiyle muamelede bulunsun İnşaallah. Geniş bir otopsi yapılması gerektiğine inanıyorum Rahmetli Özal gibi gizli bir iş çıkabilir altından, bu denli önemli bir insanımızı öncü büyüğümüzün ölümü kafama takıldı... Ölüm elbet istediği zaman bizi bulacak fakat değerli insanların ölüm sebebi iyi araştırılmalı. Bayraktar ailesinin başı sağolsun, Yüce Allah Celli Celalü hu cümlesinden razı olsun İnşaallah
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun bu memlekete çok faydası oldu bunun gibi 3/5 kişi olsaydı memlekete çağ atlardı
  Cevapla
 • vatan 1 ay önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Piyasalar diken üstünde! 300 milyar dolarlık dev borç: Paralarını alamadılar
Son dakika: Erdoğan çok sert tepki göstermişti! Kirli hesaplar için harekete geçtiler